Ewa Wachowicz: Nieoczywiste przepisy z wykorzystaniem mięsa mielonego
Mówiąc o mięsie mielonym, najczęściej mamy na myśli: kotlety mielone, sznycle lub klopsiki. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na bazie mięsa mielonego: wieprzowego, wołowego czy drobiowego, można przygotować znacznie więcej ciekawych dań. Dzisiaj mam dla was kilka propozycji.
Mieloną wieprzowinę i wołowinę można wykorzystać do przygotowania zapiekanki ziemniaczanej. Jest bardzo smaczna i moi bliscy często proszą o jej wykonanie. Do jej zrobienia można zastosować mieszankę mięsa albo tylko jeden rodzaj. W każdym przypadku się uda.
Opis przygotowania:
Pokrojoną cebulę zeszklić na mocno rozgrzanym maśle. Dorzucić posiekany czosnek. Po chwili smażenia dorzucić mięso. Wymieszać. Gdy się podsmaży, dodać pokrojoną w kostkę marchewkę oraz groszek. Przyprawić solą i pieprzem oraz roztartym w dłoniach tymiankiem i liściem laurowym. Wlać sos Worcester oraz Guinness’a. Gdy piwo odparuje, dodać przecier pomidorowy oraz bulion wołowy. Wymieszać i odparować.
Ziemniaki ugotować w osolonym wrzątku. Odcedzić. Dodać masło i mleko, utłuc. Mięso z warzywami przełożyć do naczynia żaroodpornego. Nałożyć ziemniaki. Wyrównać. Posypać tartym serem żółtym. Piec przez 20-25 minut w temp. 180 st. C (pod koniec z funkcją grillowania).
Zobacz również: Śniadanie 50 plus. Na jakie potrawy warto postawić po pięćdziesiątce?
Nietypową potrawą jest też mielona wieprzowina z kapustą zapiekana w cieście francuskim. Poniżej przepis.
Opis przygotowania:
Liście kapusty wrzucić do osolonego wrzątku. Parzyć przez ok. 3 minuty. Przełożyć do miski z wodą oraz kostkami lodu i w ten sposób zahartować (liście zachowają zielony kolor).
Na patelni rozgrzać oliwę. Wrzucić drobno posiekaną cebulę. Przesmażyć. Dorzucić pokrojoną w kosteczkę białą część pora. Przełożyć do miski z mięsem (wieprzowym, wołowym lub pół na pół). Wybić jajko. Przyprawić solą i pieprzem. Dobrze wymieszać, po czym dokładnie wyrobić.
Liście kapusty osuszyć na ręczniku papierowym. Odciąć zgrubiałą, wystającą część nerwu. Zwinąć i pokroić w paseczki. Ciasto francuskie rozwinąć, nałożyć farsz. Rozsmarować, zostawiając jednak 3 brzegi bez nadzienia (dwa krótsze, jeden dłuższy). Na farszu ułożyć pokrojoną kapustę. Brzegi posmarować roztrzepanym jajkiem. Zwinąć roladę, końce skleić.
Przełożyć na blachę piekarnikową, wyłożoną papierem do pieczenia. Posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać sezamem. Piec przez ok. 40 minut w temp. 200 st. C. Podawać na liściu kapusty.
Zobacz również: Śliwki, gruszki i inne jesienne owoce. Jak wykorzystać je w kuchni?
Tortilla - to danie, które uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Często zamawiamy je w restauracjach typu fast-food, ja jednak polecam zrobić je w domu samodzielnie. Do tego również można wykorzystać mięso mielone.
Opis przygotowania:
Mięso mielone przełożyć do miski, dodać musztardę, doprawić solą, pieprzem i majerankiem, po czym zagnieść (do przyprawienia można użyć gotowej mieszanki). Miskę przykryć folią spożywczą i włożyć do lodówki.
Warzywa umyć. Z papryk wykroić gniazda nasienne. Cebule pokroić w drobną kostkę, pomidorki przekroić na pół, ogórek i papryki pokroić w kostkę. Wsypać wszystko do miski, skropić cytryną i oliwą, doprawić solą i pieprzem, po czym delikatnie wymieszać. Jogurt naturalny wymieszać z majonezem i przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku, doprawić solą. Z mięsa mielonego uformować płaskie kotleciki i przełożyć je na tackę lub na folię aluminiową (w folii należy zrobić nakłucia). Tak przygotowane mięso upiec na ruszcie.
Tortille posmarować wodą i podgrzać (z obu stron) na suchej patelni. Na każdej tortilli, u samej góry, rozłożyć jeden liść sałaty rzymskiej, na środku pokrojone w cienkie plasterki mięso. Skropić sosem czosnkowym, następnie nałożyć salsę warzywną, ponownie skropić sosem i zawinąć w taki sposób, aby dół był cieńszy, a góra szersza. Dół tortilli owinąć folią aluminiową. Podawać od razu. Nakładając farsz należy u dołu nakładać go najmniej, a im wyżej, tym więcej. Bez problemu zawiniemy wtedy tortillę.
Zobacz również: Kanapkowe pasty warzywne. Jak i z czego je przygotować?
Gołąbki - typowo polskie danie, uwielbiane przez wielu. Jest ono jednak pracochłonne. Można zrobić ich uproszczoną wersję, z wykorzystaniem mięsa mielonego, a mianowicie tak zwane gołąbki warstwowe.
Opis przygotowania:
Na patelni rozgrzać olej. Usmażyć na nim mięso. Podlać winem, przyprawić solą, poddusić, następnie odparować. Marchewkę i kawałek selera zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Usmażyć na patelni na maśle. Dodać pokrojoną cebulę. Gdy się zeszkli, dorzucić pokrojony czosnek. Po chwili dodać obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory. Przyprawić roztartą w dłoniach bazylią oraz oregano. Wymieszać i zostawić na wolnym ogniu na kilkanaście minut.
Po tym czasie zmiksować i przełożyć na patelnię z mięsem. Wymieszać. Przyprawić świeżo zmielonym pieprzem i słodką papryką.
Kapustę sparzyć w gorącej wodzie, kolejno oderwać liście. Wystudzić. Odciąć zgrubiałe nerwy. Szklankę ryżu ugotować w osolonym wrzątku. Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
Dno naczynia żaroodpornego wyłożyć liśćmi kapusty. Nałożyć trzecią część ryżu. Posypać serem. Wyłożyć farsz mięsny. Rozsmarować. Przykryć liśćmi kapusty, nałożyć ryż, posypać serem, wyłożyć i rozsmarować mięso. Zrobić ostatnią warstwę, lecz nieco inaczej - najpierw liście kapusty i ryż, następnie farsz mięsny. Wyrównać i obficie posypać serem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piec przez 30 minut.
Mięso mielone - niezależnie od rodzaju - można wykorzystać na więcej sposobów niż mogłoby się wydawać. Jeśli do tej pory z nim nie “eksperymentowaliście", to zachęcam i liczę na to, że powyższe przepisy umilą i uproszczą ten proces.