Ewa Wachowicz: Wiosenne sałatki
Wiosna, zwłaszcza jeśli pogoda jest dla nas łaskawa, to naprawdę wspaniały czas. Mam na myśli także kulinarną stronę tej pory roku. W sklepach i warzywniakach pojawia się coraz więcej świeżych produktów, które zdecydowanie warto wykorzystać. Przede wszystkim chodzi mi o różnego rodzaju warzywa, z których możemy przygotować wiele potraw, a zwłaszcza świeże i smaczne sałatki.
Czosnek niedźwiedzi to jedna z pierwszych wiosennych roślin jadalnych. Trzeba jednak pamiętać, że jest on pod częściową ochroną i nie możemy zrywać rosnącego dziko. Bez problemu można go jednak kupić na lokalnych straganach albo posadzić w ogródku. Ja od jakiegoś czasu mam swoją plantację i mogę wykorzystywać w kuchni, kiedy tylko mam na to ochotę. Dodaję go do sałatek, ale na jego bazie da się też zrobić aromatyczne pesto, które w połączeniu z makaronem stworzy danie obiadowe.
Oprócz właściwości smakowych czosnek niedźwiedzi posiada też gamę tych prozdrowotnych. Wspiera układ krążenia, oddechowy oraz pokarmowy. Polecam poniższą propozycję na sałatkę z tym produktem.
Opis przygotowania:
Jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić w kostkę. Liście czosnku umyć, osuszyć i posiekać na paseczki. Ogórki obrać i pokroić w plasterki.
Wszystko wrzucić do miski i wymieszać. Zrobić sos. Majonez połączyć ze śmietaną i musztardą. Przyprawić solą i pieprzem. Zalać sałatkę i ponownie wymieszać.
Zobacz również: Ewa Wachowicz poleca dania staropolskiej kuchni
Botwinka, wspomniany czosnek niedźwiedzi, rabarbar, szczaw czy młoda sałata - to tylko niektóre z nowalijek, które uwielbiam. Część z nich udaje mi się uprawiać samodzielnie, inne kupuję na straganach albo w warzywniakach. Mam dzięki temu pewność, że są świeże, zdrowe, a nie "wspomagane" chemicznymi środkami. Jednym z moich ulubionych warzyw jest rzodkiewka. Uwielbiam chrupać ją solo, ale też kroić w plastry i serwować z domowej roboty pieczywem i świeżym masłem. Rzodkiewka sprawdzi się też w sałatce, na którą przepis znajdziecie poniżej.
Opis przygotowania:
Rukolę umyć i osuszyć. Ogórka obrać i pokroić w plastry. Podobnie postąpić z rzodkiewką. Jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wsypać do miski i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. W małej miseczce lub słoiku wymieszać składniki sosu. Polać sałatkę i ponownie wymieszać. Na samym końcu obficie posypać drobno posiekanym koperkiem.
Przygotowanie smacznej, domowej sałatki wcale nie musi być pracochłonne ani wymagać kupna wielu składników. Tak naprawdę wystarczy zaopatrzyć się w miks sałat i samodzielnie przygotować sos winegret. Ten domowy smakuje naprawdę doskonale, a dodatkowo macie satysfakcję, że zrobiliście go samodzielnie.
Opis przygotowania:
Sałaty przełożyć do miski. Dodać przekrojone na pół pomidorki oraz krążki cebuli.
Przygotować sos. Musztardę połączyć z syropem klonowym. Dodać sok z cytryny. Przyprawić solą i pieprzem. Cienkim strumyczkiem dolać oliwę. Wymieszać. Sałatę polać sosem tuż przed podaniem.
Zobacz również: Ewa Wachowicz: Co i jak możemy wędzić w domu?
Przygotowując mięsne potrawy z grilla koniecznie muszą im towarzyszyć jakieś dodatki. Najlepsze są różnorodne sałaty z odmiennymi dressingami. Ciekawą propozycją jest sos figowy, a poniżej znajdziecie przepis na kompletną sałatkę, która na pewno sprawdzi się jako przystawka albo dodatek do karczku czy też marynowanego tofu z rusztu.
Opis przygotowania:
Sałaty przełożyć do miski, dorzucić przekrojone na pół pomidorki koktajlowe. Musztardę połączyć z syropem z fig i octem balsamicznym (syrop z fig można zastąpić sokiem z malin). Przyprawić solą i pieprzem. Dodać oliwę. Wymieszać. Polać sałatę.
Wiosną nie możemy też zapominać o szpinaku! Wszyscy wiemy, że jest on bardzo zdrowy, ale nie każdemu odpowiada jego smak. Mimo wszystko warto wykorzystać go w przygotowaniu sałatek, ponieważ z powodzeniem zastąpi miks tradycyjnych sałat. Jeśli wasi bliscy za nim nie przepadają, ale chcecie przemycić im nieco witamin, to można dodać tylko trochę, mieszając z innymi sałatami. Żeby było jeszcze ciekawiej, przedstawiam przepis na sałatkę ze szpinakiem oraz truskawkami.
Opis przygotowania:
Na suchej patelni uprażyć ziarna słonecznika. Szpinak umyć i osuszyć. Rozrzucić na dużym, płaskim talerzu. Dodać przekrojone na pół truskawki. Pokruszyć ser pleśniowy. Posypać posiekanymi, prażonymi ziarnami słonecznika. Skropić octem balsamicznym - wymieszanym z miodem. Na końcu przyprawić świeżo zmielonym, kolorowym pieprzem.
Przygotowywanie i regularne jedzenie sałatek, to zawsze dobry pomysł. To właśnie teraz smakują one najlepiej, ponieważ w sklepach jest pod dostatkiem świeżych warzyw. Wybór jest ogromny, więc można przygotować naprawdę ciekawe zestawienia z różnorodnymi dressingami. Być może te lekkie i zdrowe potrawy posmakują nawet tym, którzy do tej pory sałatek nie lubili.