Ewa Wachowicz: zupy idealne na jesień. Sycące i rozgrzewające
Gdy liście opadają, a wiatr staje się coraz chłodniejszy, wiem, że nadchodzi czas, aby otulić się ciepłem nie tylko koca, ale i talerza aromatycznej zupy. Jesień to pora roku, kiedy najlepiej sprawdzają się rozgrzewające i sycące potrawy. A co jest lepszego niż miska płynnego dobra? Poniżej przedstawiam kilka propozycji.
Jesień to czas, kiedy wciąż mamy ogromny wybór sezonowych produktów. Cukinie dynie, grzyby - to tylko niektóre z nich. Wszystkie zaś można wykorzystać do przygotowania aromatycznych i rozgrzewających zup. Na "pierwszy ogień" wariacja na temat kapuśniaku (parzybroda) z dodatkiem chorizo.
Składniki:
- ½ główki białej kapusty
- 1 łyżka masła klarowanego
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- ½ selera
- 1 cebula
- 4 ziemniaki
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 200 g kiełbasy chorizo
- sól
- pęczek koperku
Opis przygotowania:
- Kapustę pokroić. W garnku rozgrzać masło. Wrzucić pokrojone w kostkę warzywa korzeniowe. Gdy się podsmażą, dodać posiekaną cebulę oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Dorzucić kapustę. Zalać wodą, przyprawić zielem angielskim i liściem laurowym, posolić, wymieszać, przykryć i gotować do miękkości przez mniej więcej ½ godziny.
- Kiełbasę pokroić na mniejsze kawałki, usmażyć na suchej patelni. Dodać do zupy. Wymieszać i gotować jeszcze przez chwilę. Dorzucić posiekany koperek i od razu podawać.
- Na talerzu można udekorować gałązką koperku.
Zobacz również: Tradycyjny sernik w dietetycznej wersji. Jedz ze smakiem i nie licz kalorii
Jak już wspomniałam, sezon na dynię w pełni. Warto więc wykorzystać ten owoc. Tak, owoc! Obiegowo uznaje się, że dynia jest warzywem, jednak z botanicznego punktu widzenia jest to owoc. Przepisów na kremy z dyni jest bez liku, ale ja chcę wam “przestawić" zupę dyniową z dodatkiem jabłka.
Składniki:
- 800 g dyni
- oliwa do pieczenia
- sól
- 1 cebula
- 1 łyżka masła
- 2 ząbki czosnku
- 2 kwaśne jabłka
- 1½ l wywaru jarzynowego
- ½ papryczki chili
- kawałek imbiru
- ½ cytryny
Dekoracja:
- gęsta śmietana
- prażone pestki dyni
Opis przygotowania:
- Dynię pokroić na kawałki. Ułożyć na blasze - na papierze do pieczenia. Skropić oliwą, oprószyć solą i wstawić na ok. 30 minut do pieca rozgrzanego do 180 st. C. Zupę można zrobić też na dyni surowej. Wystarczy pokroić ją w kostkę i po prostu wrzucić do garnka.
- Na maśle usmażyć pokrojoną cebulę. Gdy się zezłoci, dodać czosnek posiekany w kostkę. Wymieszać i podsmażyć.
- Jabłka obrać i pokroić w kostkę. Dorzucić do cebuli z czosnkiem, smażyć przez chwilę, po czym zalać wywarem jarzynowym.
- Upieczoną dynię obrać ze skórki i wrzucić do garnka. Dodać posiekaną papryczkę chili oraz imbir - obrany i starty na tarce. Przykryć i gotować do miękkości.
- Następnie zmiksować na gładki krem. W zależności od kwaśności jabłek dokwasić jeszcze sokiem z cytryny. Doprawić solą i pieprzem.
- Jeśli krem wyjdzie gęsty, rozcieńczyć odrobiną wody. Podawać z kleksem kwaśnej śmietany i prażonymi pestkami dyni.
Zobacz również: Za każdym razem dorzucasz do rosołu? Prosta droga do kłopotów ze zdrowiem
Kolejna jesienna propozycja to zupa na orientalną nutę z rozgrzewającym imbirem.
Składniki:
- 1 seler
- 2 łodygi selera naciowego
- 2 marchewki
- 1 cebula
- ½ pora
- 3 cm imbiru
- 3 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 łyżki oleju
- 1½ l bulionu warzywnego
- 250 g boczniaków lub grzybów shiitake
- olej sezamowy
- 1 łyżeczka pasty wasabi
- 100 g makaronu ryżowego
- 1 garść kolendry lub pietruszki
Opis przygotowania:
- Warzywa umyć. Selera pokroić w kostkę, marchewki w półplasterki, cebulę, imbir i selera naciowego drobno posiekać. W dużym rondlu rozgrzać 2 łyżki oleju, przesmażyć marchewkę z selerem (korzennym), dodać cebulę i seler naciowy. Podsmażyć. Doprawić imbirem i sosem sojowym. Przełożyć do garnka z bulionem i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 10 min.
- Grzyby oczyścić, pokroić w cienkie paski, resztę oleju rozgrzać na patelni, smażyć na silnym ogniu 1-2 minuty. Dodać olej sezamowy.
- Gdy warzywa zmiękną (powinny być jędrne, ale nie mogą się rozgotować) dorzucić pora pokrojonego w półplasterki oraz podsmażone grzyby. Zdjąć z ognia. Dodać makaron i pastę wasabi rozprowadzoną wcześniej odrobiną zupy. Odstawić na 3-4 minuty (by makaron zmiękł). Doprawić do smaku sosem sojowym, pieprzem i sokiem z cytryny.
- Przed podaniem, już na talerzu, można posypać siekaną kolendrą lub pietruszką.
Zobacz również: Jesienne dania z makaronem. Przepisy, które zawsze się sprawdzają
Na sam koniec rozgrzewający klasyk, czyli krupnik. W mojej wersji na żeberkach.
Składniki:
- 400 g żeberek wieprzowych wędzonych
- 3 łyżki kaszy jęczmiennej
- 2 ziemniaki
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- seler
- 1 łyżka masła
- 1 szklanka śmietany
- 1 liść laurowy
- ziele angielskie
- sól
- pieprz
- natka pietruszki
Opis przygotowania:
Żeberka podzielić na mniejsze kawałki, umyć i zalać zimną wodą (ok. 2 l). Mogą to być też skrzydełka lub kości ze schabu. Ale uwaga: to, na czym gotujemy wywar, determinuje smak krupniku. Dodać liść laurowy, ziele angielskie, posolić i podgrzewać na wolnym ogniu do momentu, aż mięso zrobi się całkowicie miękkie. Żeberka wyjąć z garnka i - gdy lekko przestygną - oddzielić mięso od kości.
Cebulę pokroić w drobną kostkę, warzywa zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Na patelni rozgrzać masło, wrzucić cebulę i warzywa, podsmażyć. Przełożyć do garnka z wywarem. Można też wlać na patelnię odrobinę wywaru, zamieszać i dopiero wtedy przelać wszystko do garnka. Dodać kaszę i gotować przez mniej więcej 10 minut.
Ziemniaki obrać, pokroić w średnią kostkę i dorzucić do zupy. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Gotować do momentu, aż ziemniaki zmiękną.
Śmietanę zahartować odrobiną gorącej zupy i wlać do garnka. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem i solą. Dodać mięso. Garnek zdjąć z ognia i wrzucić posiekaną natkę pietruszki.
My, Polacy, kochamy zupy. Mało który naród ma tyle różnorodnych przepisów i propozycji ich serwowania, co my. Zupy są dla mnie synonimem ciepła, zdrowia i rodzinnych chwil spędzonych razem. Mam nadzieję, że dla was też i powyższe przepisy przypadną wam do gustu.