Gotujemy na parze
Zmniejszysz ilość tłuszczu, a także sprawisz, że potrawy będą smaczniejsze i zachowają więcej witamin oraz mikroelementów. To nie jest trudne!
Na parze możemy przygotowywać większość dań. W przeciwieństwie do innych metod, produkty zachowują o wiele więcej składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Na przykład w gotowanych warzywach pozostaje aż 60 proc. witaminy C! Dania nie tracą przy tym naturalnego smaku.
Poza tymi pozytywami jest jeszcze jeden - używamy tylko i wyłącznie wody - nie potrzebujemy więc już tłuszczu. Dodatkowo gorąca para zapewni, że mięso, a szczególnie ryby, będą wyjątkowo soczyste.
Gotowanie na parze jest banalnie proste, jednak do przygotowania posiłku będziemy potrzebować specjalnego parowaru. Możemy również użyć sitek metalowych lub bambusowych i zwykłych garnków. A więc para buch, garnki w ruch!
Rozkładane sitko dopasuje się do niemal każdej wielkości garnka i jest łatwe w obsłudze. Nie musisz więc dodatkowo kupować elektrycznego parowaru.
Pochodzące z Azji sitka bambusowe nadają się najlepiej do gotowania ryżu i ryb. Kładzie się je na patelnie lub rondle z wodą, a gotuje na wolnym ogniu.
W kominowym parowarze elektrycznym w dolnej komorze umieszczamy mięso lub rybę. Na kolejnych poziomach: warzywa - niżej te wymagające dłuższego gotowania.
Składniki (4 porcje) 500 g mielonego mięsa drobiowego, 3 łyżki bułki tartej, jajko, pęczek natki pietruszki, 2 marchewki, pół litra bulionu drobiowego z kostki, cebula, sól, pieprz.
Przygotowanie: Marchewkę obierz, wrzuć do bulionu i ugotuj. Wyjmij, przestudź i pokrój w drobną kosteczkę. Obierz cebulę, pokrój w drobną kosteczkę. Posiekaj połowę natki. Do mięsa wbij jajko, wsyp bułkę tartą, marchewkę i cebulę oraz posiekaną natkę. Dopraw solą i pieprzem. Dodaj 3-4 łyżki zimnej wody i wyrób jednolitą masę. Wilgotnymi dłońmi formuj z niej małe kuleczki. Podgrzej bulion i nałóż na garnek sitko do gotowania na parze (nie może dotykać poziomu wody). Poukładaj na sitku gotowe pulpety i podgrzewaj około 25 minut (lub według wskazań parowaru). Wyjmij pulpety i przestudź. Podawaj w miseczkach. Udekoruj pulpeciki pozostałą natką pietruszki. Jako dodatek serwuj pikantne sosy.
Składniki (6 porcji) Ciasto: 500 g mąki, 2 jajka, pół szklanki mleka, 80 g cukru, 10 g masła, 20 g drożdży, sól. Sos: 100 g masła, laska wanilii, 6 łyżek cukru, szklanka mleka, łyżeczka mąki ziemniaczanej, konfitura.
Przygotowanie: Do mąki wkrusz drożdże, dosyp cukier, wlej mleko, lekko przemieszaj i odstaw na 15 minut. Dodaj jajka, masło i wyrób ciasto. Uformuj kulki i ułóż pod ściereczką. Pozostaw do wyrośnięcia. Na garnku z wrzącą wodą zawieś sito, wyłóż wilgotną ściereczką i na niej porcjami układaj pampuchy. Pozostaw pod przykryciem na średnim ogniu ok. 30 minut. Mleko zagotuj z wanilią i cukrem, stop w nim masło. Sos zagęść mąką ziemniaczaną. Pampuchy podawaj z konfiturą i sosem.