Jak przygotować fasolkę po bretońsku?
Fasolka po bretońsku jest chętnie przyrządzanym daniem. Zachęca łatwością przygotowania. Ponadto jest bardzo sycąca. Jaki ją przygotować?
Fasola przez niektóre osoby jest omijana szerokim łukiem. Wszystko przez to, że kojarzy się tylko z zaparciami oraz wzdęciami. Nie powinny po nią sięgać osoby, które mają skłonności do tego typu problemów. Zawarte w fasoli lektyny blokują enzymy odpowiedzialne za trawienie białka roślinnego.
Oprócz tego warto podkreślić, że fasola jest źródłem wartości odżywczych. Po pierwsze jest bogata w białko oraz błonnik, który pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu całkowitego i przez to wspiera układ krwionośny. Fasola to także źródło witamin. Można wyróżnić witaminę A, C, E, K, witaminę B6 oraz B1 i B2. Potas wapń i fosfor również można znaleźć w fasoli. Ponadto niektóre odmiany charakteryzują się obecnością żelaza oraz kwasu foliowego.
Istnieje sposób gotowania fasoli, który może mieć wpływ na zminimalizowanie późniejszych problemów gastrycznych.
Pierwszym krokiem jest dokładne wypłukanie fasoli. Następnie należy gotować ją w gorącej wodzie przez trzy minuty. Po tym czasie odstawiamy fasolę na dwie godziny.
Po upływie dwóch godzin fasolę odcedzamy i zalewamy ją przegotowaną wcześniej wodą. Powinna mieć temperaturę pokojową. Ważne, żeby płyn przykrywał fasolę.
Fasolę znów odstawiamy na dwie godziny. Po tym czasie ponownie wymieniamy wodę. Znów na przegotowaną i przestudzoną. Tym razem fasola powinna się moczyć przez całą noc.
Po całej nocy należy odlać wodę i kilkukrotnie przepłukać fasolę. Następnie zalewamy ją przegotowaną i ostudzoną wodą i gotujemy bez przykrycia ok. 1.5 h.
Niektórzy, chcąc przyspieszyć proces przygotowywania fasolki po bretońsku, sięgają po fasolę z puszki. Warto podkreślić, że m.in. puszki przeznaczone do przechowywania warzyw takich jak np. fasola lub kukurydza od wewnątrz są pokryte bisfenolem A. Ten związek chemiczny można również spotkać w plastikowych butelkach.
Bisfenol A uznano za szkodliwy. Może m.in. negatywnie wpływać na układ hormonalny. W 2011 roku UE zakazała wykorzystywania go do produkcji plastikowych butelek dla dzieci. Chcąc zredukować dostęp do bisfenolu A, najlepiej zrezygnować z kupowania jedzenia oraz napoi w puszkach.
Fasolka po bretońsku to jednogarnkowe danie, które jest bardzo sycące. By je przygotować, będziemy potrzebować 400 gramów fasoli, 200 gramów boczku, 300 gramów kiełbasy, cebulę oraz dwa ząbki czosnku, a także dwa ziarna ziela angielskiego i dwa liście laurowe. Ponadto konieczna będzie puszka pomidorów lub passata pomidorowa i 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego. Do tego takie przyprawy jak sól, pieprz i majeranek.
Najpierw należy namoczyć oraz ugotować fasolę. Najlepiej zrobić to za pomocą wyżej opisanego sposobu. Do ugotowanej fasoli dodajemy ziele angielskie oraz liście laurowe.
Następnie kroimy boczek w kostkę. Wcześniej należy odciąć skórkę. Podsmażamy go na patelni i przekładamy do ugotowanej fasoli. Podobnie robimy z pokrojoną w kostkę kiełbasą. Dodajemy do niej jeszcze pokrojoną cebulę oraz czosnek. Smażymy przez kilka minut.
Następnie kiełbasę z czosnkiem i cebulą dodajemy do fasoli i gotujemy przez kilka minut. Po tym czasie dodajemy pomidory oraz koncentrat pomidorowy. Zamiast po pomidory z puszki możemy sięgnąć po passate pomidorową. Całość doprawiamy solą, pieprzem oraz majerankiem.
Po 15-20 minutach ponownego gotowania fasolka po bretońsku jest gotowa do spożycia.
Fasolka po bretońsku w Polsce jest dość znana. Połączenie pomidorów i fasoli smakuje większości z nas. Fanom fasoli powinna tez przypaść do gustu biała fasola po andaluzyjsku.
Czytaj więcej:
Jak gotować groch i fasolę?
Dalgona coffee. Jak przygotować kawę po koreańsku?
Młoda kapusta: Jak przygotować gołąbki z młodej kapusty?
Wiosenna zupa z rzodkiewką
Alicja Szemplińska ujawniła, z czym chciała jechać na tegoroczną Eurowizję. Z tą piosenką weszlibyśmy do finału?
Zobacz także: