Reklama

Krewetka na poważnie

Wydawałoby się, że Polak zdążył się już oswoić z krewetkami, a ich smak nie jest dla niego żadną nowością.

Dziś nawet fast foody serwują dania z krewetkami, dzięki czemu spożywanie krewetek przestało trącić egzotyką.

Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Polak nie ma pojęcia jak naprawdę smakuje krewetka, bezrefleksyjnie pochłaniając pozbawiony smaku krewetkowy plankton, odławiany za bezcen, nierzadko z zanieczyszczonych metalami ciężkimi płytkich wód Wietnamu.

Bogactwo krewetkowego smaku kryje się w jej głowie. Jeśli kupujemy obrane i pozbawione głowy krewetki, to sami pozbawiamy się szansy na odzyskanie jej smaku w potrawach, które z nich przyrządzimy.

Reklama

Najwspanialej smak krewetki oddają nieco większe skorupiaki, takie jak król krewetek andaluzyjskiego Kadyksu, potężny, czerwony carabinero.

Ten dochodzący do czterdziestu centymetrów długości skorupiak, ubrany jest w piękną, malinową chitynę. Jego głowa stanowi połowę całej jego długości, zaś po jej ciężarze znawcy tematu poznają świeżość krewetki. Głowa świeżej krewetki jest ciężka, dużo cięższa od reszty ciała a jej oczy powinny być błyszczące i lekko podchodzić czerwienią chityny.

Jeśli głowa jest lekka, to znaczy, że cały smak zdążył już z głowy wyparować, co zdarza się zawsze, gdy carabineros były wcześniej mrożone.

Magda Gessler

Krewetki z cukinią

Krewetki na ostro

Smaki Życia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy