Orient w domu
Aromatyczna, wyraźna w smaku i szybka w przygotowaniu. Im mniej składników – tym lepiej, im bardziej pikantnie – tym cieplej.
Restauracje chińskie i indyjskie wyrastają jak grzyby po deszczu. Kuchnie wschodu kuszą zapachami, kolorami i egzotycznymi smakami. Jesienią chętniej po nie sięgamy, bo dzięki ostrości rozgrzewają. A może by tak przygotować orientalne potrawy w domu? O składniki jest coraz łatwiej, bo często przy restauracjach funkcjonują także sklepy, w których można kupić choćby grzyby shiitake. Orientalne działy znajdziesz też w większości hipermarketów.
Podstawą tej kuchni są dymki, imbir, czosnek i limonka. Dania, które proponujemy w tym tygodniu, mają jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę, każde z nich, jest jednogarnkowe. W każdym z przepisów możesz zastąpić mięso dynią lub kabaczkiem.
Przygotowanie: Ciecierzycę odsącz na durszlaku. Obierz cebulę, czosnek i imbir. Cebulę drobno posiekaj, czosnek przeciśnij przez praskę lub zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, imbir pokrój w cienkie plastry. Pomidory umyj (możesz je sparzyć i obrać ze skórki) i pokrój w kostkę.
Z papryczek usuń nasiona, opłucz je i drobno posiekaj. Rozgrzej w garnku olej i podsmaż na nim cebulę, czosnek, imbir i papryczki. Dodaj przecier pomidorowy i wymieszaj. Zalej bulionem i zagotuj. Kiedy się zagotuje, dodaj pomidory z ciecierzycą i dopraw solą, cynamonem i curry. Gotuj na małym ogniu 10-15 minut. Opłucz pietruszkę i poobrywaj listki. Gotową zupę dopraw sokiem z cytryny. Rozlej na talerze, udekoruj pietruszką i podawaj.
Składniki na 4 porcje: 15 dag grzybów shiitake, 25 dag liści szpinaku, sól, 1 pęczek dymki, 2 papryczki chili, 30 dag fileta z piersi indyka, 1 łyżka oleju, 2 łyżeczki curry, 1 puszka mleka kokosowego, 1 łyżka bulionu instant, 1 limonka, 10 dag zielonego groszku, biały pieprz.Przygotowanie: Grzyby pokrój w kawałki. Szpinak zblanszuj, przepłucz zimną wodą i grubo pokrój. Dymki i pozbawione pestek chili posiekaj. Filet z indyka pokrój w kostkę i zrumień na oleju. Dodaj grzyby, chili oraz dymki, smaż razem jeszcze przez kilka minut. Oprósz curry i podsmaż. Dodaj mleko kokosowe, 500 ml wody i bulion. Całość zagotuj, zmniejsz płomień i gotuj jeszcze 5 minut. Limonkę sparz, pokrój w plasterki, dodaj do zupy wraz ze szpinakiem i groszkiem. Gotuj razem ok. 3 minuty. Dopraw do smaku solą i pieprzem.
Przygotowanie: Umytą wieprzowinę pokrój w większą kostkę. Cebulę obierz i drobno pokrój. Pieczarki, por i papryczkę chili oczyść. Pokrój pieczarki w mniejsze kawałki, a por i papryczkę chili w talarki. Rozgrzej w garnku połowę oleju i podsmaż na nim cebulę. Dodaj mięso i podsmaż. Potem posól je, posyp kminkiem i przyprawą curry. Podlej wodą. Duś na wolnym ogniu.
Rozgrzej na patelni resztę oleju i podsmaż na nim pieczarki wraz z papryczką chili. Podlej je małą ilością wody i duś przez 10 minut. Potem dodaj por i zestaw patelnię z ognia. Kiedy mięso w garnku będzie miękkie, zagęść gulasz mąką rozmieszaną ze śmietaną i gotuj jeszcze przez 5 minut. Pod koniec dodaj podduszone grzyby z porem. Podgrzej i odstaw. Podawaj z ryżem.
Składniki na 4 porcje: 1 pęczek dymek, 50 dag ziemniaków, 35 dag kalafiora, 40 dag fileta z piersi kurczaka, sól, pieprz, 15 dag czerwonej soczewicy, 2 łyżki oleju, 2 łyżeczki curry, 600 ml bulionu warzywnego, 20 dag śmietany kremówki.
Przygotowanie: Umyj i osusz dymki, a następnie pokrój w plasterki. Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę, zalej wodą. Kalafior podziel na różyczki. Mięso pokrój w kostkę. Przypraw solą i pieprzem. Przebierz soczewicę. Rozgrzej olej, zrumień na nim mięso i wyjmij z garnka. Na tym samym tłuszczu smaż przez 2 minuty dymki oprószone curry. Dołóż ziemniaki i soczewicę. Zalej bulionem. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu 15 minut. Dodaj kalafior oraz podsmażone mięso. Zapraw śmietaną i ponownie zagotuj. Gotuj pod przykryciem 5 minut. Pod koniec przypraw do smaku solą i pieprzem.