Proste przepisy na domowe pasty. Nie tylko do chleba!
Często wypiekam chleb. Taki domowy ma niepowtarzalny smak i aromat, który rozchodzi się po całym mieszkaniu. Wszyscy domownicy zajadają się nim ze smakiem - wystarczy tylko masło i plasterki rzodkiewki. Do takiego wypieku pasują też własnoręcznie zrobione pasty różnego rodzaju. Oczywiście możemy je serwować zarówno ze świeżą kromką, jak i waflami ryżowymi, warzywami pokrojonymi w słupki i czymkolwiek, na co tylko mamy ochotę!
Posiadam przydomową szklarnię, a więc sezon na sałatę oraz rzodkiewki nieco się dla mnie wydłużył. Te ostatnie to jedne z moich ulubionych warzyw. Uwielbiam zajadać się nimi solo albo dodawać do sałatek. Rzodkiewki i biały ser to też podstawa poniższej pasty. To swego rodzaju "klasyk" w naszej rodzinie, który zawsze przygotowuję, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Kromka świeżego pieczywa i pasta serowa z rzodkiewką to idealne, wiosenne oraz letnie śniadanie. Poniżej przepis.
Opis przygotowania:
1. Ser przełożyć do miski i dobrze rozdrobnić widelcem. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, śmietanę i obie papryki. Wymieszać. Doprawić solą i pieprzem.
2. Dorzucić pokrojoną w słupki rzodkiewkę (można ją też pociąć na plasterki).
3. Podawać z pieczywem.
Zobacz również: Ewa Wachowicz poleca dania staropolskiej kuchni
To jeszcze nie koniec propozycji z udziałem białego sera. Na jego bazie można przygotować pastę z dodatkiem oleju i pestek dyni.
Opis przygotowania:
Ser przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Pestki dyni uprażyć na suchej patelni (bez tłuszczu). Odstawić do przestudzenia, następnie zmielić (w robocie lub w młynku do kawy). Wymieszać z serem. Wycisnąć sok z cytryny. Dodać jogurt, przyprawić solą i białym pieprzem. Wlać olej z pestek dyni i dobrze wymieszać. Podawać do pieczywa.
Uwielbiam ryby w każdej postaci. Mogą być pieczone, smażone albo właśnie wędzone. Kiedy jestem nad morzem, wtedy bardzo chętnie udaję się do wędzarni, gdzie mogę skosztować świeżo wędzonej, jeszcze ciepłej ryby. Od czasu do czasu dostaję też wędzonego karpia - nie, nie tylko w sezonie zimowym! To właśnie z karpia (ale też z innych ryb, na przykład makreli) można stworzyć pyszną pastę rybną. Poniższa propozycja może być uznana za typowo polską, ponieważ dodajemy do niej musztardę, cebulę oraz ogórka kiszonego. Pychota!
Przygotowanie:
Cebulę obrać, zmiksować z obranym ze skóry ogórkiem. Dorzucić makrelę (pozbawioną skóry i ości), dodać musztardę i majonez. Zmiksować na gładką masę. Przyprawić solą i pieprzem. Dodać posiekany koperek. Wymieszać.
Dla równowagi mam też dla was propozycję "na hiszpańską nutę"! To tapenada z oliwek, które - jak zapewne się domyślacie - są w tym kraju bardzo popularne. W wielu restauracjach, zwłaszcza na południu, dodaje się je jako gratisowe "tapas" (rodzaj przystawki, dodatku) do zamawianych napojów albo przed podaniem głównej potrawy. Nierzadko wykorzystuje się je również do tworzenia różnorodnych past. Warto zaopatrzyć się w produkt dobrej jakości - w sklepach można bez problemu kupić oryginalne, hiszpańskie, włoskie albo greckie oliwki i wykorzystać poniższy przepis.
Przygotowanie:
Oliwki zmiksować lub bardzo drobno posiekać. Dodać drobno pokrojoną ostrą papryczkę, czosnek przeciśnięty przez praskę, posiekaną natkę pietruszki, sól, ocet balsamiczny i oliwę. Wszystko bardzo dokładnie wymieszać - do uzyskania jednolitej masy - i odstawić do lodówki. Tapenadę najlepiej przygotować na dzień przed spożyciem. Podawać z grzankami z bagietki lub ciabaty, ewentualnie ze świeżym pieczywem.
Zobacz również: Ewa Wachowicz: Co i jak możemy wędzić w domu?
Wiosna i lato kojarzą się z bogactwem warzyw i owoców. Warto więc wykorzystać je w swojej kuchni. To właśnie teraz warzywa są najlepsze: zarówno pod kątem właściwości prozdrowotnych, jak i smakowych. Pasty na ich bazie są lekkie i niekaloryczne. Poniżej moje dwie propozycje.
Pasta z bakłażana
Przygotowanie:
Bakłażana opiec na ruszcie lub w piekarniku. Przekroić na pół, wydrążyć miąższ, przełożyć do miseczki i rozdrobnić widelcem. Wymieszać z pastą sezamową, przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, sokiem z cytryny i jogurtem. Przyprawić solą i pieprzem. Udekorować miętą. Podawać z pokrojonymi w słupki warzywami (marchewką, ogórkiem itp.).
Pasta z cieciorki
Przygotowanie:
Cieciorkę odcedzić, zmiksować. Jeśli będzie zbyt sucha, dolać odrobinę zalewy z puszki. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę i szczyptę chili. Dolać olej sezamowy i sok z limonki. Przyprawić solą i pieprzem. Udekorować natką pietruszki lub kolendrą. Podawać z pieczywem oraz jako dip do warzyw.
Moi drodzy, szczerze wierzę w to, że jeśli do tej pory nie byliście wielkimi fanami past, to teraz się to zmieni. W zależności od upodobań proponuję na początku przygotować jedną z past na bazie powyższych przepisów - na pewno nie pożałujecie.