Reklama

Pyszności z drobiu

Drób na inny sposób - spróbuj.

Kurczak w winie po francusku

Składniki na 4 porcje: 20 dag szalotek, 4 duże marchewki, 1 seler (ok. 50 dag), 37,5 dag pieczarek, 50 dag filetów z kurczaka, 1 łyżka oleju, 1-2 łyżeczki suszonego tymianku, sól, pieprz, 1 ząbek czosnku, 1-2 listki laurowe, 1/8 litra bulionu warzywnego, 1/8 litra wytrawnego białego wina, bagietka, ew. kwaśna śmietana.

Rzymski garnek z przykryciem (o poj. 3,5 l) włożyć do zimnej wody na 10-15 minut. Szalotki włożyć do wrzątku na 1-2 minuty. Wyjąć, obrać z łupinek. Marchew i selera obrać, pokroić na nieduże kawałeczki. Pieczarki oczyścić, większe sztuki pokroić na połówki.

Reklama

Filety z kurczaka opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem. Olej wymieszać z tymiankiem, odrobiną pieprzu i soli. Mieszanką posmarować mięso i odłożyć na bok.

Czosnek przecisnąć przez praskę. Wymieszać go z warzywami i listkami laurowymi, doprawić pieprzem i solą. Włożyć do rzymskiego garnka. Na wierzchu ułożyć zamarynowane filety z kurczaka. Zalać bulionem i winem. Przykryć naczynie.

Wstawić do zimnego piekarnika. Ustawić na temperaturę 200°C. Piec około 1,5 godziny. Gotowe danie udekorować gałązką tymianku i ewentualnie kleksem kwaśnej śmietany. Serwować, jak Francuzi, z chrupiącą bagietką.

Pieczeń z indyka

Składniki na 4-6 porcji: 1 kg fileta z indyka, 1 cytryna, 5 gałązek tymianku, po 2 gałązki oregano i rozmarynu, sól D pieprz, 10 dag szalotek, 2 ząbki czosnku, 50 dag papryki, 1 żółta cukinia, 2-3 łyżki oleju, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 pomidory.

Cytrynę sparzyć wrzątkiem, pokroić na cienkie cząstki. Filet z indyka natrzeć solą i pieprzem. Obłożyć paroma cząstkami cytryny i ziołami. Obwiązać mocną nicią. Szalotki obrać. Ząbki czosnku obrać. Papryki rozciąć, usunąć środki z pestkami, strąki pokroić na kawałeczki. Cukinię dość grubo pokroić, odcinając końce.

W brytfance rozgrzać olej, włożyć mięso, szybko je obsmażyć. Następnie obłożyć je szalotkami i ząbkami czosnku. Smażyć 5 minut. Dołożyć koncentrat pomidorowy i pokrojoną paprykę. Podlać 250 ml wody.

Brytfankę z mięsem wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200°C. Piec około 30 minut. Pomidory pokroić w kostkę. Pieczeń podlać jeszcze 250 ml wody. Dodać cukinię, pomidory oraz pozostałe cząstki cytryny. Posypać solą i pieprzem. Piec jeszcze 30 minut. Podczas pieczenia polewać mięso sosem z dna brytfanki.

Delikatna potrawka z kurczaka

Składniki na 4-6 porcji: 1 cebula, 1 por, 25 dag marchewki, 1 sprawiony kurczak (ok. 1,2 kg), sól, pieprz mielony i w ziarenkach, 1 słoik (580 ml) szparagów, 25 dag pieczarek, pół pęczka natki pietruszki, 4 dag masła, 4 dag mąki, 15 dag mrożonego zielonego groszku, 25 dag ryżu, 7,5 dag śmietany kremówki, 1 żółtko, cukier, 4-5 łyżek białego wina.

Cebulę obrać, przekroić na pół. Pora oczyścić, pociąć na kawałeczki. Marchewkę obrać, pokroić na spore kawałki. Szparagi osączyć z zalewy, pokroić na kawałki. Pieczarki oczyścić papierowym ręcznikiem, większe sztuki pokroić na połówki. Natkę pietruszki opłukać, osuszyć, część zostawić do dekoracji, a resztę posiekać.

Tuszkę kurczaka opłukać, osuszyć. Mięso włożyć do garnka. Dodać pokrojoną cebulę, marchewkę i pora. Zalać 1,5 l wody. Dodać łyżeczkę soli i kilka ziarenek czarnego pieprzu. Poczekać, aż woda zawrze, a następnie zmniejszyć płomień i gotować pod przykryciem około 60 minut.

Kurczaka wyjąć z garnka, wywar przecedzić przez sitko. Odmierzyć około 3/4 litra bulionu. Ryż (biały albo brązowy) ugotować według przepisu podanego na opakowaniu. Potem odcedzić, trzymać w cieple. Mięso kurczaka oddzielić od skóry i kości, pokroić na kawałeczki.

W garnku rozgrzać masło. Podsmażyć na nim pieczarki. Lekko oprószyć je mąką. Wlać bulion. Dołożyć groszek (bez wcześniejszego rozmrażania). Gotować 3 minuty, stale mieszając. Śmietanę wymieszać z 2 łyżkami sosu, w którym gotują się pieczarki. Dodać do tego żółtko i dokładnie wymieszać. Wlać do garnka z pieczarkami. Dodać mięso i szparagi. Wlać wino i mocno razem podgrzać. Pod koniec przyprawić do smaku mielonym pieprzem, solą i cukrem. Potrawkę wymieszać z posiekaną natką. Serwować z ryżem.




Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: drób
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy