Reklama

Szparagi: Właściwości i zastosowanie, jak gotować i obierać

Sezon na szparagi trwa tylko dwa miesiące. W tym czasie cieszą się one sporą popularnością. Mają wiele zalet, a ich przygotowanie nie jest skomplikowane.

Dlaczego warto jeść szparagi?

Te zielone i białe warzywa z pewnością przypadną do gustu osobom, które starają się kontrolować liczbę spożywanych kalorii w ciągu dnia. Nie zawierają tłuszczu i ponadto są niskokaloryczne. Dodatkowo wpływają na poziom cholesterolu, obniżają ciśnienie, a nawet mają działanie przeciwzapalne. Ze względu na kwas foliowy na szparagi powinny skusić się także kobiety w ciąży.

Te wiosenne warzywa to także źródło wartości odżywczych, które wspierają organizm. W szparagach znajdziemy m.in.  witaminy, mikro- i makroelementy oraz aminokwasy. Szparagi mają właściwości spowalniające proces starzenia, a dzięki asparaginie są idealne dla osób borykających się z obrzękami.  Ten moczopędny środek pozwala pozbyć się nadmiaru wody oraz soli z organizmu.

Reklama

Jak wybrać najlepsze szparagi?

Wybierając szparagi, istotne jest by zwrócić uwagę na kilka kwestii. Szparagi po zerwaniu wykorzystują nagromadzony materiał energetyczny w postaci cukru, który umożliwia ich dłuższe przechowywanie. Chociaż w tym przypadku warto podkreślić, że nie zaleca się długiego przechowywania szparagów. Wytwarzana przez szparagi lignina wpływa na ich łykowatość. Przez to też są mniej słodkie i zdrewniałe.  

Wybierając idealne szparagi, należy zwrócić uwagę na ich twardość, powinny być sztywne. Dodatkowo białe szparagi przed zjedzeniem należy obrać, więc to kolejna wskazówka dotycząca wyboru. Obieranie cienkich szparagów jest czasochłonne, dlatego lepiej wybrać te nieco grubsze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że białe szparagi mają skłonność do rozdwajania, zwłaszcza jak są dość grube. Dlatego też istotne jest dokładne obejrzenie warzyw przed zakupem.

Jak przygotować szparagi?

Przez to, że białe szparagi są zdecydowanie bardziej włókniste od tych zielonych, przed przygotowaniem należy je obrać. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie, a później obranie pędów z pominięciem główek. Najlepiej zacząć właśnie od niej i kierować się w dół. Ważne jest także odcięcie zdrewniałych końcówek. W tym miejscu trzeba wziąć pod uwagę świeżość warzyw. Jeśli warzywo jest młode, to wystarczy obciąć dwa centymetry. W przypadku zielonych szparagów należy pamiętać wyłącznie o pozbyciu się końcówek, obieranie nie jest konieczne. Wystarczy odłamać zdrewniałą cześć, warzywo pęknie w odpowiednim miejscu.

Istnieje mnóstwo sposobów na przygotowanie szparagów i powtarzającym się krokiem jest to, że zawsze trzeba je ugotować. Istnieją dwa sposoby gotowania tych warzyw. Pierwszy z  nich zakłada gotowanie na leżąco w dużym garnku bez przykrycia. Drugi z nich uwzględnia to, że główki miękną zdecydowanie szybciej, dlatego też opiera się ona na gotowaniu na stojąco. Pęczek najlepiej związać nitką i ustawić w garnku tak, by główki wystawały poza linię wody. Zielone szparagi należy gotować ok. 10 minut. Natomiast białe powinny być miękkie po ok. 15 minutach.

Szparagi są idealne dla osób na diecie, osób chorujących na nadciśnienie, a także przyszłych mam. Nic więc dziwnego, że są tak popularnym warzywem, który znika ze sklepowych półek w mgnieniu oka. Ponadto są bardzo łatwe w przygotowaniu i pasują jako dodatek do wielu potraw.

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: szparagi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy