Reklama

Szynka parmeńska

Swoje walory smakowe zawdzięcza dojrzewaniu na powietrzu przez około rok.

Surowa, lekko solona szynka wieprzowa pochodząca z Włoch, o wspaniałym zapachu i subtelnym smaku, właściwie nie tuczy.

Wyśmienicie smakuje jedzona sama, pokrojona w bardzo cienkie plastry, ale świetnie komponuje się też z melonem, figami, gruszkami czy mozzarellą. Nadaje się do kanapek, omletów i sałatek. Owija się nią krewetki, małże, suszone śliwki czy kawałki kurczaka. Jest świetnym dodatkiem do pizzy.

W daniach makaronowych

Szynka z Parmy i pasta to duet idealny, makaron wydobywa bowiem jej wyrafinowany smak. Ugotuj penne. Podsmaż czosnek, cebulkę, suszone pomidory i pokrojone karczochy. Dodaj paski szynki. Wymieszaj z makaronem, przypraw i podawaj posypane natką. Inne smaczne danie to podsmażona szynka z czosnkiem, przyprawiona gęstą śmietaną, z makaronem wstążki.

W sałatkach

Znawcy tematu przysięgają, że nie ma nic lepszego od plastrów dojrzałego melona przełożonych szynką parmeńską. Ale melon można zastąpić gruszką. Pokrój ją w grube plastry i podsmaż na maśle na złoto. Ułóż owoc na zielonym materacyku z rukoli i dodaj szynkę parmeńską. Serwuje się ją też z roszponką, mozzarellą i pomidorkami.

Na śniadanie

Połóż plasterek szynki parmeńskiej na jajku sadzonym albo dodaj cienkie paseczki do jajecznicy. Jesteś fanką kanapek? Pokrój bagietkę albo chlebek ciabatta, a następnie ułóż na nich plastry mozzarelli i cienkie plastry szynki parmeńskiej. Umieść kanapeczki pod grillem na 5 minut. Możesz też zrobić grzanki z podgotowanymi szparagami, serkiem brie i plastrami szynki parmeńskiej. Do tego pomidor i czarny pieprz.

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia włoska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy