Tego o sernikach nie wiedziałaś
Co zrobić, by sernik był puszysty? Jak sprawić, by nie opadł? Na te i wiele innych pytań odpowiada doświadczona mistrzyni kulinarna.
Przeważnie spód sernika robię z ciasta kruchego. Czasami kruszę drobno herbatniki, np. czekoladowe, maślane, orzechowe, łączę je z roztopionym masłem i po wyrobieniu wykładam masą formę. Niekiedy zamiast ciasta używam owoców, np. moreli lub brzoskwiń z puszki czy wiśni z syropu.
Jeżeli chcę, by sernik był wilgotniejszy i bardziej puszysty, przecieram twaróg przez gęste sito i dodaję do masy serowej 3-4 łyżki bitej śmietany oraz kieliszek winiaku, koniaku lub rumu. Dodatek alkoholu wpływa też na wykwintniejszy smak ciasta.
W połowie czasu pieczenia wyjmuję ciasto z piekarnika i oddzielam czubkiem noża masę serową od brzegów formy - dzięki temu ujdzie nadmiar gorącego powietrza. Odczekuję 5 minut i dalej dopiekam sernik. Innym sposobem na to, żeby sernik nie opadł, jest pozostawienie go w piekarniku przez 20 minut po upieczeniu.
Żeby sernik miał złotawą i lekko chrupiącą skórkę, 10 minut przed końcem pieczenia smaruję wierzch ciasta letnim, osłodzonym mlekiem.
Porady udzieliła Hanna Szymkiewicz, doświadczona mistrzyni kulinarna
Zobacz także: