Trzy sposoby na wątróbkę
Aby wątróbka była jasna, miękka i smaczna, należy pamiętać o kilku zasadach.
Zawsze należy zdejmować z niej błonki, a potem na pół godziny wkładać do zimnego mleka. Dzięki temu będzie mieć jasny kolor po usmażeniu. Wątróbki nie soli się przed smażeniem, bo będzie twarda, szara i sucha. A smaży się ją krótko, 2-3 minuty z każdej strony, i dopiero wtedy soli.
Wątróbka najczęściej podawana jest z duszoną cebulką. Ale jeśli ktoś woli łagodniejsze smaki lub ze względów zdrowotnych nie może jeść cebuli, polecam banany. Obrane kroi się w grube plastry, lekko smaży na maśle i rozkłada na usmażonej wątróbce.
Wątróbkę można łączyć z innymi podrobami, np. z nerkami, żołądkami i przyrządzać pyszne gulasze.
W winnym gulaszu
Składniki na 4 porcje: 400 g wątróbki wołowej, cielęcej, wieprzowej lub drobiowej, 1 cebula, 2 łyżki oleju, 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu i sól do smaku, pół szklanki czerwonego wina, szczypta kminku, 2 łyżki ostrego keczupu, 100 g boczku wędzonego, 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie: Wątróbkę myjemy, osuszamy, usuwamy z niej błonki, moczymy w mleku, a potem kroimy na mniejsze kawałki. Obraną cebulę kroimy w piórka. Na silnie rozgrzanym oleju szybko obsmażamy wątróbkę. Dorzucamy cebulę, chwilę podsmażamy. Doprawiamy pieprzem, kminkiem, podlewamy winem i dusimy do miękkości.
Gdy wątróbka zmięknie, dodajemy keczup. Dobrze mieszamy i, jeśli trzeba, podlewamy wodą. Dusimy jeszcze 5 minut. W tym czasie boczek kroimy w kostkę i wysmażamy na chrupko. Wątróbkę zagęszczamy mąką ziemniaczaną rozmieszaną z 2 łyżkami zimnej wody. Doprawiamy solą, posypujemy skwarkami, podajemy.
W kapuśniaczkach z ciasta francuskiego
Składniki na 8 porcji: 400 g gotowego ciasta francuskiego, 250 g wątróbki wieprzowej, 150 g wieprzowiny bez kości, duża cebula, 2 łyżki smalcu, sól i pieprz czarny mielony, 400 g kiszonej kapusty, 1/2 łyżeczki całego kminku, cukier według upodobania, olej do smażenia, 1 jajko do posmarowania.
Przygotowanie: Mięso wieprzowe kroimy w kostkę, a obraną cebulę siekamy. Cebulę podsmażamy na smalcu, dorzucamy mięso i obsmażamy na silnym ogniu. Dodajemy sól i pieprz, podlewamy łyżką wody i dusimy. Po 30 minutach dodajemy kiszoną kapustę i kminek. Dusimy jeszcze 10 minut. Pod koniec można dodać szczyptę cukru (według upodobania).
Z umytej wątróbki usuwamy błonę i żyłki, kroimy w małą kostkę. Wątróbkę krótko smażymy na małej ilości gorącego oleju i dodajemy do kapusty. Ciasto francuskie wałkujemy na dwa prostokąty. Na obydwa wykładamy kapustę z mięsem i wątróbką. Rolujemy, końce zawijamy pod spód. Rolady przenosimy na natłuszczoną blachę. Pieczemy około 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Wierzchy roladek posmarujmy przed pieczeniem rozmieszanym żółtkiem.
W zapiekance z ziemniakami i cukinią
Składniki na 4 porcje: 500 g wątróbki drobiowej, 500 g ziemniaków, 100 ml śmietany 18 proc., 30 g masła, 200 g cukinii, sól i pieprz czarny mielony, 4 jajka, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, 70 g tartego żółtego sera, olej do smażenia i do wysmarowania brytfanny.
Przygotowanie: Ziemniaki gotujemy, odcedzamy, przeciskamy przez praskę i mieszamy ze śmietaną i masłem. Odstawiamy do ostygnięcia. Umytą cukinię kroimy w plastry, doprawiamy solą i pieprzem i lekko podsmażamy z obu stron na rozgrzanym oleju.
Zimne ziemniaki mieszamy z czterema żółtkami, a potem, delikatnie, z pianą ubitą z białek. Przygotowaną wątróbkę kroimy na plasterki i krótko smażymy na rozgrzanym oleju. Wyjmujemy, doprawiamy solą i pieprzem. Wykładamy na dno natłuszczonej brytfanny, posypujemy siekaną natką, na której układamy plasterki cukinii. Wszystko przykrywamy purée ziemniaczanym, posypujemy tartym serem i wstawiamy na 20 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C.