W krainie szpinaku
Szpinak jest niskokaloryczny - 100 g ma tylko 16 kcal! Możliwości wykorzystania go w kuchni są właściwie nieograniczone. Robi się z nim makarony, tortille, pizze, miksuje do zup-kremów, wykorzystuje do sałatek, tart, lasagne, pierogów czy znakomitych sosów. Można też z niego usmażyć pyszne chrupkie placuszki.
Wartości odżywcze szpinaku zmniejsza występujący w jego liściach kwas szczawiowy. Nadmiar szczawianów wpływa odwapniająco na organizm i może przyczyniać się do powstawania kamicy szczawianowo-wapniowej. Na szczęście można temu zapobiec, jeśli będziemy jeść szpinak razem z produktami bogatymi w wapń. Dlatego do szpinaku dodajemy jogurt naturalny, ser typu feta czy jajka. Spożycie szpinaku powinny ograniczać osoby z artretyzmem, reumatyzmem, chorobami nerek, wątroby czy trzustki.
Możesz ją wykorzystać do mięs, naleśników czy pierogów.Składniki: świeże liście szpinaku, kilka ząbków czosnku, sól, pieprz.
Przygotowanie: Przebrane liście szpinaku opłukać zimną wodą, odciąć ogonki. Zblanszować (ok. 1-2 minuty), odcedzić i ostudzić. Listki można pokroić na mniejsze cząstki lub zostawić w całości. W rondlu roztopić masło, dodać szpinak, podsmażyć 3 minuty, dorzucić rozgniecione ząbki czosnku, szczyptę soli, pieprz, wymieszać, podsmażyć 2 minuty.
Składniki (6 porcji): 500 g liści świeżego szpinaku, 1 i 1/2 szklanki mąki, 4 jajka, 400 ml mleka, 2 łyżki masła, 3 łyżki oleju, łyżka tartej bułki, op. mrożonych warzyw na patelnię, 50 g żółtego sera, cebula, sól i pieprz
Przygotowanie: Zaczynamy od zrobienia ciasta naleśnikowego. Do garnka wsypujemy mąkę, wbijamy dwa jajka, dodajemy sól, mleko, szklankę wody i miksujemy. Jeśli ciasto jest za gęste, można dodać jeszcze trochę wody. Dolewamy chłodne stopione masło, odstawiamy na 20 minut, a następnie smażymy na oleju cienkie naleśniki.
Obraną cebulę kroimy w kostkę, lekko przesmażamy na oleju. Dorzucamy przebrany, umyty szpinak. Dusimy 10 minut. Dodajemy dwa roztrzepane jajka, mieszając smażymy przez chwilę. Żółty ser kroimy w paseczki. W natłuszczonej tortownicy układamy naleśniki na przemian ze szpinakiem i warzywami. Zapiekamy 20-30 minut. Podajemy.
Składniki: 15 dag świeżych liści szpinaku, sól, 2 kromki chleba z poprzedniego dnia, 40 dag mielonej wieprzowiny, jajko, 3 ząbki czosnku, pieprz, mąka ziemniaczana
Przygotowanie: Szpinak sparz w posolonej wodzie, przelej zimną i odsącz na sitku. Chleb pokrój na kawałki i przyrumień na suchej patelni. Mielone mięso wymieszaj z jajkiem i czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Dopraw do smaku solą, pieprzem i dobrze wymieszaj. Na koniec wsyp ostudzone grzanki.
Z mieszanki mięsnej zrób małe wałeczki, a następnie owiń je liśćmi szpinaku (roladki można przewiązać nitką). Wlej wodę do rondla i włóż sitko do gotowania na parze, a następnie połóż na nim roladki. Rondel przykryj pokrywką i gotuj rolady. Podawaj z zapiekanymi ziemniakami i sosem.
Składniki: czerwona cebula, 30 dag ryżu, czerwona papryka, 2 łyżki oliwy, 15 dag kukurydzy, 100 ml białego wina, 40 dag szpinaku, 2 łyżki masła, 100 ml mleka, sól, 10 dag sera z pleśnią
Przygotowanie: Cebulę i paprykę pokrój w kostkę. W rondlu podgrzej 2 łyżki oliwy, podsmaż na niej ryż. Dodaj warzywa. Całość zalej winem i mieszaj, dopóki wino nie odparuje. Wlej 2 szklanki wody. Wszystko dopraw solą i gotuj, dopóki cały płyn nie wyparuje.
Następnie dodaj kukurydzę. Przykryj garnek i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 150° C, aż ryż będzie miękki. Na patelni podgrzej masło i dodaj szpinak, podsmaż. Następnie zalej mlekiem i rozpuść w nim rozkruszony ser. W razie potrzeby rozrzedź sos mlekiem, dopraw pieprzem i solą.
Składniki: cebula, 3 ząbki czosnku, 2 łyżki oliwy, 150 ml śmietany, 25 dag szpinaku, sól, pieprz, mrożony okrągły spód do pizzy, 2 łyżki przecieru pomidorowego, 4 jajka, 10 dag tartego parmezanu
Przygotowanie: Obierz cebulę i czosnek, pokrój na drobno i podsmaż na oliwie. Zalej śmietaną i odparuj połowę sosu. Szpinak umyj, odciśnij i pokrój. Podsmaż na oliwie. Przełóż do sosu śmietanowego, podduś. Dopraw solą, pieprzem i odstaw.
Rozmrożony podkład do pizzy posmaruj przecierem pomidorowym, następnie ułóż warstwę szpinaku. Zrób cztery wgłębienia w szpinaku, do każdego wbij jajko. Posyp serem. Pizzę wstaw do piekarnika nagrzanego do 190° C. Piecz dopóki jajka się nie zetną, a spód nie podpiecze na złoty kolor.