Zapomniany agrest
Trochę zapomniany, króluje w przetworach, ale nie tylko. Agrest jest przede wszystkim najzdrowszym z owoców!
Najbardziej lubimy agrest w pełni dojrzały. Jest wtedy słodki jak miód i stanowi smakowitą przekąskę. Ale swoich amatorów ma też agrest wpół dojrzały - kwaśny, z twardą skórką. Idealnie nadaje się do przetworów. Najlepszy jest tu agrest nie w pełni dojrzały. W kompotach łatwiej się rozgotowuje. Inne przetwory z agrestem w roli głównej, które możemy zrobić, to: dżemy,konfitury, galaretki, syropy, nalewki,przecier. Do dżemu warto dodać listki świeżej mięty, a do konfitury suszone liście laurowe. Na wpół dojrzały agrest zawiera sporo pektyn. Przygotowując z niego przetwory, nie musimy używać już cukru żelującego. Ponadto agrest może być wykorzystany do żelowania innych owoców mających mało pektyn.
Przecierem agrestowym z powodzeniem zagęścimy, np. dżem truskawkowy, wiśniowy czy galaretkę z malin. Samo przygotowanie przecieru jest bardzo proste. Wystarczy zmiksować owoce z wodą, przetrzeć przez sito, włożyć przecier do słoików i zapasteryzować. Zimą przecier przyda się m.in.do przygotowania pysznego domowego kisielu. Świeże i dojrzałe owoce można dodać do galaretki, ciast lub racuchów. Wyśmienity jest deser typu crumble - agrest zapieczony pod kruszonką samodzielnie lub w połączeniu z innymi owocami.
Pyszne są nadziewane agrestem muffinki. A gości na pewno zachwycą oryginalne agrestowe trufle w daktylowej otoczce. Wystarczy wybrać słodkie, dojrzałe owoce, zmiksować suszone daktyle i powstałą z nich masą oblepić agrest, a potem obtoczyć w kakao lub drobno posiekanych migdałach czy pistacjach. Agrest sprawdza się też w napojach, np.w połączeniu z jabłkiem i pomarańczą. Można nim aromatyzować napoje na bazie wody sodowej lub dodawać do shake’ów,np. z mlekiem i ananasem. Bardzo dobrze smakuje w sosach do dań mięsnych. Może stanowić bazę słodko--kwaśnego sosu do pieczeni wieprzowej lub pieczonej kaczki podanej na gorąco albo na zimno. Pasuje też do cielęciny, indyka, kurczaka czy ryb (np. makreli).
Wystarczy podgotować go w mięsnym lub warzywnym wywarze i dobrze wymieszać ze śmietaną z żółtkiem, doprawiając do smaku solą i pieprzem. W roli wykwintnego dodatku do mięs na zimno doskonale sprawdzi się też agrestowa konfitura czy przecier.
29/2016 Świat i Ludzie