Jak starożytni Egipcjanie postrzegali Drogę Mleczną? Zaskakujące odkrycie

Astrofizyk Or Graur z Uniwersytetu w Portsmouth, rzucił nowe światło na to, jak starożytni Egipcjanie postrzegali naszą galaktykę tysiące lat temu. To odkrycie pokazuje w jaki sposób Droga Mleczna mogła kształtować rolę Nut, egipskiej bogini nieba, a także ukazuje podobieństwa między wierzeniami egipskimi a wierzeniami innych kultur.

Starożytni Egipcjanie wielką wagę przywiązywali do gwiazd
Starożytni Egipcjanie wielką wagę przywiązywali do gwiazd 123RF/PICSEL

Nowe badania astrofizyków zaskakują

Nowe badanie dotyczące tych wierzeń, sugeruje, że dla starożytnych Egipcjan kluczowa postać ich kultury - bogini nieba Nut - mogła być powiązana z najważniejszym elementem nocnego nieba: naszą własną galaktyką - Drogą Mleczną.

W mitologii egipskiej Nut była centralnym bóstwem, boginią samego nieba. Często była przedstawiana jako kobieta wygięta w łuk nad ziemią, a jej ciało było pokryte gwiazdami.

Chociaż egiptolodzy od dawna wiedzieli o symbolicznym związku Nut z niebem, jej konkretny związek z obiektami astronomicznymi był mniej wyraźny.

Astrofizycy zainteresowali się wierzeniami starożytnego Egiptu
Astrofizycy zainteresowali się wierzeniami starożytnego Egiptu123RF/PICSEL

Astrofizyk Or Graur z Uniwersytetu w Portsmouth i jego współpracownicy uważają, że starożytni Egipcjanie mogli rozumieć boginię nieba Nut jako uosobienie Drogi Mlecznej.

Nut, bogini nieba, gwiazd i wszechświata, była często pokazywana z gwiazdami na całym ciele i pochyloną nad swoim bratem i mężem, Gebem, bogiem Ziemi. Naukowcy przeanalizowali teksty starożytnego Egiptu, w tym "Księgę Nut" , która skupia się na ruchach Księżyca, Słońca, planet i cyklach gwiazd.

Przeanalizowali także modele pokazujące, jak Droga Mleczna wyglądałaby z różnych miejsc w Egipcie między 3000 a 4000 lat temu oraz jak zmieniał się jej wygląd w ciągu nocy.

Co odkryli naukowcy? Egipska bogini jako Droga Mleczna

Droga Mleczna okazuje się istotnym elementem starożytnych wierzeń
Droga Mleczna okazuje się istotnym elementem starożytnych wierzeńmateriały prasowe

Astrofizyk ustalił, że orientacja Drogi Mlecznej w symulowanym modelu nocnego nieba starożytnego Egiptu odpowiada opisowi ciała Nut w "Księdze Nut" — jej głowa i tył znajdowały się na zachodnim i wschodnim horyzoncie.

"Moje badania pokazują, jak łączenie dyscyplin może zapewnić nowy pogląd na starożytne wierzenia, i pokazuje to, w jaki sposób astronomia łączy ludzkość niezależnie od kultur, położenia geograficznego i czasu" - podsumował Graur w rozmowie z "SciEngine".

Starożytni Egipcjanie byli znani ze swoich wierzeń religijnych i wiedzy astronomicznej o Słońcu, Księżycu i planetach, ale do tej pory nie było jasne, jaką rolę odegrała Droga Mleczna w egipskiej religii i kulturze. Dzięki nowym badaniom ten aspekt staje się nieco jaśniejszy.

Nietypowy mieszkaniec Antarktyki. Naukowcy zaobserwowali białego pingwinaAFP