Szczyt góry Nemrut – jedno z najlepszych miejsc do podziwiania wschodów i zachodów słońca

Ze szczytu góry Nemrut w południowo-wschodniej Turcji roztacza się panoramicznym widok na rozległe równiny i rzekę Eufrat. Wyjątkowości tej majestatyczna górze, która jest wygasłym wulkanem, nadają też wysokie, wapienne posągi, które stoją tam od dwóch tysięcy lat, za sprawą króla Kommageny, Antiocha I.

Turecka góra Nemrut wygląda jak kraina nie z tej ziemi
Turecka góra Nemrut wygląda jak kraina nie z tej ziemi 123RF/PICSEL

Wyjątkowe miejsce w Turcji. Lepiej go nie przegap

"Wędrówka na Nemrut jest pełna magii, a po dotarciu na szczyt ukazuje się niesamowita sceneria z ogromnymi rzeźbami wykonanymi z wapiennych bloków, które mają od ośmiu do dziesięciu metrów wysokości i ważą nawet dziewięć ton. Te posągi, datowane na około dwa tysiące lat temu, zostały wzniesione przez króla Antiocha w obrębie jego sanktuarium pogrzebowego, które otacza cały obszar nad jego komorą grobową" - tak o Nemrut pisze Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce.

Spektakl świetlny na Nemrut potrafi zachwycić
Spektakl świetlny na Nemrut potrafi zachwycić 123RF/PICSEL

Szczyt góry Nemrut to też jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, skąd można oglądać zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca. O najbardziej dogodnych porach dnia, dziesiątki tysięcy odwiedzających wspinają się na szczyt, aby podziwiać malowniczą grę kolorów na niebie. Należy pamiętać, że niezależnie od pory roku, na szczycie góry o wschodzie i zachodzie słońca jest często chłodno - warto więc zabrać ze sobą cieplejszą odzież.

Nie tylko magiczna góra. Co zobaczyć w pobliżu Nemrut?

Co prócz wyjątkowej góry zobaczyć w okolicy?
Co prócz wyjątkowej góry zobaczyć w okolicy? 123RF/PICSEL

Będąc już w okolicy góry Nemrut warto także zwrócić uwagę na inne okoliczne atrakcje. Wyjątkowym miejscem może być także Perrhe, czyli starożytne miasto w królestwie Kommageny. Pozostałości miasta znajdują się na nowoczesnych przedmieściach Örenli w północnej części Adıyaman w Turcji. Niektórzy autorzy utożsamiają ją z Antiochią ad Taurum.

Według wykopalisk szwajcarskiego antropologa Eugène’a Pittarda z 1925 roku Pirin był zamieszkany już w czasach paleolitu. Podobnie na uwagę zasługują inne ruiny starożytnego miasta - Arsameia.

Szkocja – prawdziwy podróżniczy hit!Styl.pl
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas