Starożytny grobowiec z rzadkimi inskrypcjami odkrytymi w Egipcie. Zaskakujące

W Egipcie nie brakuje nowych odkryć, choć wykopaliska prowadzone są tam od dziesiątek lat. Tym razem grupa archeologów odkryła grobowiec, który pochodzi ze Starego Państwa, sprzed ponad 4000 lat. W środku odkryli coś jeszcze, co wyraźnie zaskoczyło badaczy.

Jakie tajemnice kryje jeszcze przed naukowcami Egipt?
Jakie tajemnice kryje jeszcze przed naukowcami Egipt?123RF/PICSEL

Kolejne wyjątkowe odkrycie w Egipcie. Stara mastaba skrywa sekret

Egipsko-niemiecka grupa archeologiczna, której niemiecka część jest związana z Niemieckim Instytutem Archeologicznym odkryła nieznaną wcześniej mastabę, czyli rodzaj starożytnego egipskiego grobowca. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na starożytnym cmentarzu.

Takich odkryć na terenie Egiptu wciąż jest wiele i nowe stanowiska archeologiczne donoszą o zdumiewających znaleziskach.

Tym razem naukowców zaskoczyło to, co znaleźli w grobowcu.  Znajdują się w nim inskrypcje i przedstawienia scen z życia codziennego, takich jak młócenie zboża, statki pływające po Nilu czy targowisko.

Dlaczego inskrypcje są unikalne?

Inskrypcje są niezwykle ważną wskazówką dla archeologów
Inskrypcje są niezwykle ważną wskazówką dla archeologów 123RF/PICSEL

Takie sceny, jak na odkrytych inskrypcjach, są niezwykłe w miastach tego obszaru, starożytnym kompleksie piramid i nekropolii - Dahszur. Budowla zbudowana jest z cegły mułowej i została wykonana dla osoby o imieniu "Seneb-Neb-Af", ijego żony "Idet".

Dzięki inskrypcjom także wiadomo, że osoby spoczywające w grobowcu były ważne. Seneb-Neb-Af najpewniej zajmował kilka stanowisk w pałacu królewskim, a Idet nosiła tytuły "Kapłanki Hathor" i "Pani Sykomory".

Grobowce w okolicy tego odkrycia były przeznaczone dla kapłanów, administratorów i mężów stanu, więc i Seneb-Neb-Af i Idet także cieszyli się dobrą pozycją w Pałacu i w świątyni.

Okazuje się, że odkryty grobowiec jest dopiero początkiem kolejnych wykopalisk. Po tym sukcesie egipsko-niemieckiej grupy archeologicznej, Dr Stefan Seidlmayer, szef misji archeologicznej, powiedział, że wykopaliska będą w tym miejscu kontynuowane w celu oczyszczenia i udokumentowania inskrypcji na mastabie.

"Zbliżenia". Prof. Piotr Burczyński o narodzinach WOŚP i o tym, jak uratował niemal 8 tys. serduszekINTERIA.PL
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas