Niecodzienne odkrycie na uwielbianej przez turystów wyspie. Archeolodzy wkroczyli do akcji
Archeolodzy odkryli na Malcie pozostałości po rzymskim domu sprzed 2 tys. lat. Niecodzienne znalezisko znajduje się w okolicach miasta Rabat, nieopodal Domvs Romana - ruin budynku z czasów rzymskich odnalezionych w XIX wieku. Eksperci będą kontynuować badania nowego znaleziska latem przyszłego roku.
Spis treści:
Malta. Wyspa uwielbiana przez turystów
Malta to jeden z kierunków, który wśród Polaków cieszy się dużą popularnością. W 2022 roku wyspę odwiedziło ponad 2,33 mln turystów z całego świata. Polacy znajdują się pod tym względem w ścisłej czołówce, a konkretnie w pierwszej piątce krajów, które odwiedzają najczęściej ten urokliwy zakątek Europy. W ubiegłym roku Maltę odwiedziło 143 tys. Polaków. Tak wynika z danych Maltańskiej Organizacji Turystycznej (Malta Tourism Authority, MTA).
Położona na Morzu Śródziemnym wyspa przyciąga zapierającymi dech krajobrazami, krystalicznie czystą wodą, wyśmienitą kuchnią i zabytkami. Ślady przeszłości można tu spotkać w wielu miejscach - przykładowo, stolica Malty, Valetta, ma ponad 300 zabytków. Dlatego też wyspa przyciąga nie tylko turystów, ale również archeologów. Dzięki temu, na jej terenie co jakiś czas dochodzi do wielu interesujących odkryć, które pozwalają rzucić nowe światło na przeszłość Malty.
Arabska inskrypcja i nowe spojrzenie na historię
Kilka miesięcy temu archeolodzy prowadzący wykopaliska w regionie Fgura odkryli fragment wapiennej steli, na której widniała rzadka arabska inskrypcja. Dzięki temu badacze mogą dowiedzieć się czegoś więcej o mało znanej karcie historii Malty, gdy była w większości zamieszkiwana przez muzułmanów.
Niecodzienne odkrycie na uwielbianej przez turystów wyspie. Archeolodzy wkroczyli do akcji
W ostatnim czasie swoim odkryciem pochwalili się również archeolodzy z University of South Florida. Prowadzili prace w rejonie miasta Rabat i w ich trakcie dokonali zaskakującego odkrycia.
Niedaleko Domvs Romana - ruin budynku z czasów rzymskich odnalezionych w 1881 roku, znaleźli elementy domu sprzed 2 tysięcy lat, a konkretnie: pozostałości ceramiczne i zachowany przy budynku system usuwania odpadów. Podobnie jak Domvs Romana, nowo odkryty obiekt, znajdował się w centrum starożytnego miasta Melite. Obecnie leży na terenie dwóch miejsowości - Rabatu i Mdiny.
Tutaj pozostańmy na moment przy wątku Domvs Romana. Dom powstał w I w. p.n.e. i był miejskim, artystokratycznym domem. Z kolei w XI wieku na jego ruinach powstał muzułmański cmentarz. Dzięki prowadzonym w XIX wieku archeologicznym wykopaliskom udało się odsłonić dobrze zachowane rzymskie mozaiki, statuetki, nagrobki i inne pozostałości po cmentarzu. Rok po odkryciu miejsce stało się muzeum i zostało udostępnione dla publiczności.
Zobacz też: Miejsce końca świata z Apokalipsy św. Jana istnieje. Archeolodzy prowadzą tam wykopaliska
“Rzymskie ślady" na Malcie
Zobacz również:
- 5. sezon "Emily w Paryżu" bez kluczowej postaci? Padły mocne słowa!
- Premiery Netfliksa na listopad. Będzie romantycznie i świątecznie
- To będzie ostry ostatni weekend października w Netfliksie. Tylko dla widzów o mocnych nerwach
- Na Dalekim Wschodzie powstała seria o XV-wiecznej Polsce. Obejrzysz na platformie Netflix
Skąd rzymskie ślady na wyspie? Malta, ze względu na swoje położenie, w czasach Cesarstwa Rzymskiego, pełniła funkcję centrum militarno-handlowego. Była również bazą wojskową, którą wykorzystywano do kontroli Morza Śródziemnego, zwłaszcza na szlaku Włochy-Afryka Północna.
Znalezisko z czasów Cesarstwa Rzymskiego, a dokładnie okresu pomiędzy I w. p.n.e. a II w. n.e. pozwala lepiej zrozumieć układ przestrzenny tego miejsca, jak i warunki życia w okolicy. Co więcej, na jednym z ceramicznych elementów, który przetrwał do dziś, widniejeją wygrawerowane litery DAOI. Mogą wskazywać imię właściciela budynku lub jednego z domowników.
Archeolodzy zacierają ręce. Co jeszcze skrywa wyspa?
Czy znalezisko skrywa jeszcze jakieś tajemnice? Eksperci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i zamierzają kontynuować badania latem przyszłego roku. Pod lupę wezmą również... znalezione śmieci. Mają nadzieję, że dzięki temu dowiedzą się czegoś więcej o właścicielu budynku.
Prace archeologiczne mają związek z projektem “Melite Civitas Romana", którego celem jest lepsze poznanie historii obszaru, na którym znajdują się ruiny Domvs Romana. Mają również na celu wzmocnienie pozycji Malty jako miejsca ważnego na mapie starożytnej historii.
***