Zaskakujące odkrycie w piramidzie Majów. Poddaje w wątpliwość dotychczasową wiedzę

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku kilka dni temu ujawnili wyniki badań najnowszego znaleziska na stanowisku w Moral Reforma. Stawia ono pod znakiem zapytania dotychczasową wiedzę o składanych przez Majów ofiarach z ludzi.

Piramida Majów w Moral Reforma
Piramida Majów w Moral ReformaAlfonsobouchot/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.enWikimedia

Archeolodzy ogłosili wyniki badań

Moral Reforma w pobliżu meksykańskiego miasta Tabasco to stanowisko archeologiczne w miejscu, gdzie znajdowało się kiedyś miasto Majów. Ostatnio archeolodzy odkryli w nim szczątki 13 osób. Choć znaleziska dokonano w kwietniu, to dopiero kilka dni temu ogłoszono wyniki badań. Jak często bywa w przypadku archeologii: dały one więcej pytań niż odpowiedzi.

Ofiary rytualnego mordu

W piramidzie Majów archeolodzy odkryli indywidualne pochówki 13 osób. W oświadczeniu wydanym przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii w Meksyku można przeczytać, że w grobach znaleziono kości, fragmenty żuchwy i czaszki. Dwa pochówki budzą szczególne zainteresowanie badaczy, złożono w nich ciała ludzi, których pozbawiono głów jako rytualne ofiary dla bogów. Interesujące są też czaszki pięciu innych osób - zostały one celowo zdeformowane. Naukowcy donoszą, że niektóre kości były pokryte czerwonym pigmentem.

Na podstawie badania szczątków ustalono, że należały one do mężczyzn w wieku od 17 do 35 lat. Pochówki datuje się na okres od 600 do 900 r. n.e, czyli czas największej świetności cywilizacji Majów.

Znalezisko poddaje w wątpliwość dotychczasową wiedzę

Dlaczego odkrycie w Moral Reforma poddaje w wątpliwość dotychczasową wiedzę? Uwagę naukowców przyciągnęły pochówki ludzi, których poświęcono w ofierze bogom. Wszystko wskazuje na to, że odcięto im głowy podczas rytuału.

Majowie składali ludzi w ofierze. Uważali, że jest to najwyższy i najwspanialszy dar, jaki mogą zaoferować. Dla Majów było to “karmienie" boga w zamian za jego przychylność. Do tej pory sądzono, że Majowie składali bogom w ofierze jedynie jeńców wojennych. Najczęściej mordowano ludzi poprzez dekapitację lub wycięcie serca. Nierzadko rytuałem poprzedzającym śmierć była gra w piłkę na boisku, które miało symbolizować dwa światy: ludzki i boski. Grę tę uważa się za pierwowzór dzisiejszej piłki nożnej. Była od niej jednak o wiele krwawsza - piłka ważyła około pięciu kilogramów, co samo w sobie powodowało ogromne ryzyko dla zdrowia. Ponadto często zdarzały się zachowania, które dziś zasłużyłby nie na karę czerwonej kartki, ale więzienia. Nierzadkie u grających były połamane żebra, pęknięte czaszki, w najlepszym razie, wybite zęby. Gra będąca rytuałem miała też inne konsekwencje niż dzisiejszy futbol - drużynę przegraną składano w ofierze. Zawodnikami w zmaganiach byli jeńcy wojenni - przynajmniej tak sądzono do tej pory.

Jednak pochówek z Moral Reforma poddaje to stwierdzenie w wątpliwość, bo nic nie wskazuje na to, że ofiary, które odnaleziono w piramidzie, były więźniami.

W panteonie bogów majańskich było wiele istot nadprzyrodzonych. Do tej pory nie udało się archeologom ustalić, któremu z nich była poświęcona piramida, gdzie znaleziono omawiane szczątki.

Zdeformowane czaszki

Naukowcy donoszą także, że pięć spośród odnalezionych czaszek zostało zdeformowanych. Była to praktyka częsta wśród ludów Mezoameryki. Majowie uważali za szczególnie piękne długie czaszki. Aby ich dzieci uchodzi za wybitnie urodziwe, matki w czasie niemowlęctwa, gdy kształtuje się czaszka, okładały ich głowy drewnianymi deseczkami bądź kamieniami, aby uformować je w taki sposób, by wydawały się dłuższe. Odnalezione w Moral Reforma czaszki zostały zdeformowane właśnie w taki sposób - aby wydawały się dłuższe.

Płaskorzeźba z państwa - miasta Majów, Palenque
Płaskorzeźba z państwa - miasta Majów, Palenque123RF/PICSEL

Wzorce piękna w cywilizacji Majów

Wydłużanie czaszek w okresie niemowlęctwa nie było jedynym sposobem, w jaki Majowie upiększali swoje ciała. Inną tego typu praktyką, było coś, co dzisiaj nazwalibyśmy stomatologią estetyczną - Majowie inkrustowali swoje zęby kawałkami turkusów, jadeitów, hematytów. Zdobienia zębów było wyrazem statusu społecznego.

Innym sposobem ozdobienia ciała były kolczyki. Majowie przebijali sobie między innymi języki, nosy, uszy. Kolczyk miał nie tylko być ozdobą, ale przede wszystkim świadczyć o lepszym kontakcie z bogami. Używając współczesnej terminologi, można powiedzieć, że piercing był elementem kultu.

Majańska rzeźba
Majańska rzeźbaEast News

Majowie znani są także ze sztuki tatuaży. Ozdabiali swoje ciała także skaryfikacjami, czyli wypukłymi bliznami.

Uważa się również, że dla Majów atrakcyjne były osoby mające zeza. Z tego powodu matki wieszały nad dziecięcymi posłaniami zabawki w taki sposób, by wywołać i utrwalić u dziecka zeza.

Co dalej z Moral Reforma?

Do tej pory udało się archeologom odkryć 76 budynków, których powstanie datuje się na czasy przed przybyciem Hiszpanów. Prace archeologiczne na stanowisku w Moral Reforma nadal trwają i wciąż przynoszą nowe odkrycia. Wielce prawdopodobnym jest, że jeszcze nie raz usłyszymy o tym stanowisku archeologicznym.

Tawerna z historią. Kilkutysiącletnią!AFP
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas