"Astrid Lindgren"
Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu - to tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci.
Kim była kobieta, która wymyśliła najsilniejszą dziewczynkę świata, pozwoliła wiejskiemu chłopcu psocić do woli, a chorobę i śmierć pokazała tak, że do dziś z jej książek korzystają terapeuci i lekarze? Kim był człowiek, który nauczył nas rozumieć dzieci w zupełnie nowy sposób, kochać zwierzęta, patrzeć na ręce politykom i wchodzić na drzewa w wieku sześćdziesięciu lat?
Książka Margarety Strömstedt to historia beztroskiej dziewczynki ze wsi w Smålandii, która w dorosłym życiu musiała zmierzyć się z samotnym wychowaniem dziecka, przeprowadzką do wielkiego miasta, radością tworzenia i troską o kolejny dzień, miłością i zawiścią. To historia każdego z nas, którzy z jej książek uczyliśmy się życia.
Astrid Lindgren zadebiutowała jako autorka dosyć późno, bo w wieku 37 lat, książką "Zwierzenia Britt-Marii". Powieść została pozytywnie przyjęta i wkrótce rozpoczęła pisanie kolejnych książek dla dzieci. Wiosną 1944 roku zaczęła spisywać historie o Pippi Pończoszance, postaci wymyślonej przez jej córkę. Jej powieści przetłumaczono na 73 języki. Obliczono, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla.
Gdy w 1997 roku jako dziewięćdziesięcioletnia stateczna pani odbierała tytuł "Szwedki Roku", mówiła: "Przyznajecie nagrodę «Szwedka Roku» osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło!".
"Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości", Wydawnictwo Marginesy.