Reklama

Reklama

Barbara Kwiatkowska-Lass. Piękność, która odeszła zbyt szybko

Barbara Kwiatkowska-Lass była jedną z tych aktorek, o których się nie zapomina. Przedwcześnie zmarła, ale talent i niezwykła uroda gwiazdy do dziś pozostają w pamięci jej fanów. Jak żyła pierwsza żona Romana Polańskiego?

Barbara Kwiatkowska-Lass była jedną z najpiękniejszych polskich aktorek przełomu lat 50. i 60. Wyglądała olśniewająco, zatem nic dziwnego, że porównywaną ją do Brigitte Bartote. 

Jej talent i niezwykła urodą sprawiły, że w tym była wielką gwiazdą kina tamtego okresu. Pochodziła z wsi Patrowo, usytuowanej niedaleko Gostynina. Od najmłodszych lat zdradzała talent artystyczny. Kochała taniec, a swoje pierwsze kroki na parkiecie stawiała w Zespole Pieśni i Tańca Skolimów. Później przyszła pora na szkołę baletową. 

Na ekranie zadebiutowała rolą w komedii "Ewa chce spać", która przyniosła jej ogromną popularność i sprawiła, że pojawiły się kolejne propozycje zawodowe. Otrzymała tę rolę za sprawą występu w „Epizodzie” Bronisława Broka, gdzie została zauważona podczas kręcenia scen tanecznych. 

Reklama

Była tak piękna, że bez trudu rozkochiwała w sobie mężczyzn. Od pierwszej chwili zachwyciła Romana Polańskiego, który potem został jej mężem. Barbara Kwiatkowska-Lass nie uległa mu jednak od razu. Przez długi czas byli tylko przyjaciółmi, ale reżyser dzięki wytrwałości osiągnął swój cel i para pobrała się we wrześniu 1959 roku.

Ich małżeństwo nie trwało jednak długo, bo chociaż Roman Polański był bardzo zakochany w swojej pierwszej żonie, polskiej piękności miał przeszkadzać m.in. tryb życia znanego reżysera. Pragnęła też założyć rodzinę. 

Do ich rozwodu doszło już w 1962 roku. Oboje mieli na swoim koncie romanse, a powodem rozstania Kwiatkowskiej i Polańskiego miało być zauroczenie się aktorki przystojnym aktorem Karlheinzem Böhmem, za którego wyszła rok po rozwodzie z pierwszym mężem. 

Barbara Kwiatkowska-Lass i niemiecko-austriacki aktor byli małżeństwem przez 17 lat, a owocem ich związku jest córka Katharina, która przyszła na świat w 1964 roku i, podobnie jak jej rodzice, w życiu postawiła na karierę aktorską.

Barbara Kwiatkowska-Lass po rozwodzie z drugim mężem, związała się z młodszym od niej o kilka lat muzykiem jazzowym Leszkiem Żądło, z którym była aż do swojej przedwczesnej śmierci w 1995 roku, spowodowanej wylewem krwi do mózgu. 

Zdarzenie miało miejsce podczas koncertu Ala Porcino. Podobno aktorka już od dłuższego czasu chorowała na żółtaczkę, która jednak została zbyt późno wykryta, ale mimo tego, do końca starała się nie tracić pogody ducha. Dla wielu fanów śmierć aktorki w wieku 55 lat była wielkim zaskoczeniem. 

Co więcej, urna z prochami aktorki zaginęła w drodze do Polski, ale ostatecznie odnalazła się w urzędzie celnym w Bytomiu i aktorka została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Najbardziej znane produkcje, z których możecie znać aktorkę to oczywiście, "Ewa chce spać", a także m.in. "Tysięczne okno", "Jowita" i "Róża Luksemburg". Wiedzieliście którąś z nich? 

Zobacz także:


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Barbara Kwiatkowska-Lass | gwiazdy | historie z życia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy