Reklama

Bettie Page. Tragiczne losy „Królowej Pin-upów”

W latach 50. to "pin-up girls" rozpalały zmysły. Uśmiechnięte dziewczyny w rozkloszowanych sukienkach zalotnie uśmiechały się z plakatów, wyznaczając nowy trend kobiecości: cukierkowej, ale pełnej seksapilu. Bettie Page tego ostatniego z pewnością nigdy nie brakowało. Była wziętą modelką, a jej życie to gotowy scenariusz filmowy.

Wśród pin-up girls Bettie Page była ikoną, legendą, królową. Dita Von Tesse przyznaje, że wzorowała na niej swój wizerunek. Ale nie tylko ona. Bettie Page stała się wzorem  dla wielu modelek, a jej wpływ na modę, popkulturę i postrzeganie seksualności był nieoceniony. Fryzura Umy Thurman w Pulp Fiction, Styl Katy Perry i Rihanny oraz wielu innych też są inspirowane Bettie Page.

Pojawiała się na okładkach magazynów i w prywatnych produkcjach na specjalne zamówienie. Z jej fotografii emanuje swoboda, radość i seksapil, ale jej historia ma też ciemniejszą stronę.

Reklama

Trudne dzieciństwo Bettie Page

Naprawdę nazywała się Betty Mae Page i przyszła na świat w 1923 roku w biednej wielodzietnej rodzinie. Częste przeprowadzki, konieczność opieki nad młodszym rodzeństwem, bieda były dla małej Bettie codziennością. Sprawy jeszcze się pogorszyły, gdy ojciec dziewczynki trafił do więzienia.

Rodzice Bettie rozwiedli się, gdy ta miała 10 lat. Matka, nie mogąc związać końca z końcem, oddała troje swoich dzieci, w tym Bettie do sierocińca na rok. Mimo rozwodu ojciec dziewczynki kręcił się w pobliżu i, jak wyznała później, była przez niego molestowana seksualnie w wieku 13 lat.

Choć sytuacja rodzinna była bardzo trudna, Betty świetnie radziła sobie w szkole. Była doskonałą uczennicą i w szkole średniej została wybrana "Dziewczyną, która najprawdopodobniej odniesie sukces". Ta przepowiednia miała się sprawdzić. Szybko nabrała też praktycznych umiejętności: nauczyła się szyć, projektować (sama projektowała i szyła swoje kostiumy, te wzory są powielane do dziś), robić fryzury i makijaże. Fascynował ją świat filmu i aktorki, ale w tamtym czasie marzyła, by zostać nauczycielką. Dostała nawet stypendium. Po roku zmieniła jednak kierunek studiów. Postanowiła zostać aktorką.

Bettie Page w Nowym Jorku

Była pełna optymizmu, gdy po ukończeniu szkoły aktorskiej, przeniosła się do Nowego Jorku w nadziei na to, że właśnie tam uda jej się zrobić karierę. Zaczepiła się jako sekretarka i próbowała znaleźć pracę w filmie. Ale los po raz kolejny obszedł się z nią okrutnie. Została napadnięta i zgwałcona przez grupę mężczyzn. Wróciła wtedy do rodzinnego Nashville, by próbować uporać się z traumą.

Nie zrezygnowała z marzeń. Wróciła do Nowego Jorku, a jej kariera miała wkrótce rozkwitnąć i to zupełnie przez przypadek.

Bettie spacerowała po plaży, gdy zaczepił ją Jerry Tibbs, policjant i fotograf amator. Zaproponował jej, by zapozowała mu do kilku zdjęć. Bettie zgodziła się i wkrótce jej zdjęcia okazały się hitem. Ponoć to właśnie Tibbs zasugerował jej fryzurę z grzywką, która miała się później stać jej znakiem rozpoznawczym.

Bettie szybko stała się rozchwytywaną modelką. Pozowała do zdjęć w stylu pin-up, ale też do fotografii o charakterze erotycznym. Pojawiły się też wymarzone role w filmie i teatrze, ale to modeling okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

W latach 50. była najpopularniejszą modelką w Nowym Jorku. To właśnie wtedy powstała słynna sesja "Jungle Bettie", a dziewczyna została dostrzeżona przez Hugh Hefnera i jej zdjęcia wkrótce ukazały się w Playboyu. W przeciwieństwie do innych "dziewczyn miesiąca", których kariery liczone są często w tygodniach, Bettie utrzymała się na topie przez wiele lat.

Nigdy się nie znudziła i nie "opatrzyła" ani widzom, ani fotografom. Jej styl do dziś porusza wyobraźnię i jest inspiracją dla modelek i artystów. Jej odejście z modelingu było nagłe i miało zupełnie inne przyczyny. Bettie Page nawróciła się.

Co stało się z Bettie Page? Poznaj jej dalsze losy i zobacz galerię zdjęć! >>>

Całkowita zmiana

W wieku 35 lat postanowiła jednak zostać nauczycielką, wyszła za mąż (drugi raz) i stała się zagorzałą chrześcijanką. Całkowicie zrezygnowała z pozowania do zdjęć. Ale siedem tłustych lat skończyło się i szczęście znowu odwróciło się od Bettie Page. Pomysł z pracą w szkole nie wypalił, a małżeństwo wkrótce się rozpadło. Ponownie wyszła za mąż za swojego pierwszego męża, kolegę ze szkolnej ławki. Ale to małżeństwo zostało w niedługim czasie unieważnione. Bettie poświęciła się działalności charytatywnej i uczestnictwu w życiu wspólnoty religijnej. Chciała nawet zostać misjonarką w Afryce, ale jako rozwódka nie została zaakceptowana. Jej kolejne małżeństwo przetrwało 6 lat.

Pod koniec lat 70. Bettie Page przeszła załamanie nerwowe, wkrótce zdiagnozowano u niej schizofrenię. Zachowanie Bettie Pge stało się nieprzewidywalne i niebezpieczne, była oskarżona o próbę zabójstwa. Wiele lat spędziła w zakładzie psychiatrycznym.

Kultowa Bettie Page

Niegdyś rozchwytywana modelka przeżywała swoje późne lata w biedzie i zapomnieniu. Przynajmniej tak jej się wydawało. Bo o ile bieda była faktem, to świat nie zapomniał o Bettie Page. Po zakończeniu kariery przez chwilę było o niej cicho, ale później zainteresowanie jej osobą wybuchło z nową siłą. Malarze obierali ją za temat swoich dzieł, twórcy komiksów wprowadzali w grono swoich postaci, jej wizerunki  były powielane w milionach egzemplarzy i pojawiały się na najprzeróżniejszych towarach: od kalendarzy po zapalniczki. Kobiety naśladowały jej styl, nosząc identyczną fryzurę, bieliznę i ubrania, a nawet tatuując sobie jej portrety na skórze.  Betty Page stała się postacią kultową, a na jej wizerunku zarabiano ogromne pieniądze. Ona sama nie zobaczyła z tego złamanego grosza.

Kiedy wieści o ponownej popularności w końcu dotarły do Bettie, próbowała za pośrednictwem prawników odzyskać przynajmniej część pieniędzy, jakie inni zarabiali na jej wizerunku. Z marnym skutkiem.

Pod koniec życia udzieliła jeszcze kilku wywiadów, ale nie chciała zgodzić się na zdjęcia. "Chciałabym, aby ludzie zapamiętali mnie taką, jaką byłam na zdjęciach" - mówiła.

Fenomen jej kariery był zagadką również dla niej samej. "Nie mam pojęcia, dlaczego jestem jedyną modelką, która cieszyła się taką sławą tak długo po rzuceniu pracy" - powiedziała w wywiadzie w The Times.

 Zmarła w 2008 roku.

 Bettie Page od lat znajduje się na publikowanej przez Forbes liście najlepiej zarabiających nieżyjących sław. Z roku na rok zajmuje coraz wyższą pozycję.

IG

Czytaj też:


Lottie Moss. Mogła przebić siostrę, głupio zaprzepaściła karierę

Paloma Elsseser. Rewolucja w modelingu

Kelly Brook wróciła do "szczęśliwego rozmiaru"

W latach 90. Winona Ryder była ikoną. Jak się zmieniła?

***

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

Zobacz także:


Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy