Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" odbędzie się w tym roku już po raz 44. Jak zwykle między 15 a 31 sierpnia, w zabytkowych wnętrzach, wystąpią artyści z różnych stron świata.

Steven Isserlis wystąpi podczas festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”
Steven Isserlis wystąpi podczas festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”materiały prasowe

Będą to zarówno polscy, jak i zagraniczni wielcy wykonawcy, wśród nich najwybitniejsi w swojej dziedzinie — Steven Isserlis, Pierre Hantaï czy zespół Chanticleer.

Bardzo interesująco zapowiada się koncert Chóru Klasztoru pod wezwaniem "13 Świętych Ojców Asyryjskich" z Gruzji, a w jego wykonaniu śpiewy w starożytnym języku aramejskim — języku Chrystusa.

Wiele wydarzeń muzycznych poświęconych będzie interpretacji arcydzieł Johanna Sebastiana Bacha, jak np. recital organowy krakowskiego mistrza — Andrzeja Białki, czy klawesynowe kreacje Pierre’a Hantaïa.

Niezwykle ciekawe utwory prawie nieznanego w Polsce kompozytora — Ignacia de Jerusalema, wypełnią koncert dedykowany muzyce "Nowej Hiszpanii", czyli m.in. terenów obecnego Meksyku. Będą to w dużej mierze światowe prawykonania. Zespołu Chanticleer, powszechnie już znanego i podziwianego w Krakowie, nie trzeba nikomu rekomendować.

Melomanów na pewno ucieszy fakt, że ta wspaniała grupa wystąpi aż dwukrotnie w ramach tegorocznego Festiwalu. W mistrzowskim wykonaniu Chanticleer usłyszymy dwa różne w charakterze programy: religijny — "Wiara Naszych Ojców", w Bazylice OO. Franciszkanów oraz świecki — "Pasaty", w Synagodze Tempel. Wyjątkowej krakowskiej tradycji, sięgającej XVI wieku, poświęcony jest koncert Królewskich Rorantystów.

Będzie też okazja do zapoznania się z osiągnięciami polonijnego zespołu działającego w Wiedniu — Camerata Polonia, a także do usłyszenia młodych talentów, podbijających estrady i zdobywających nagrody w prestiżowych konkursach.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas