Gry wyobraźni, czyli Copernicus Festival
„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest ograniczona. Wyobraźnia opasuje świat”, powiedział kiedyś Albert Einstein i bez wątpienia miał rację. Pytanie tylko – czym właściwie jest wyobraźnia? Skąd się wzięła? I wreszcie: czy ma granice? Odpowiedzi na te pytania będą szukać goście tegorocznej edycji festiwalu Copernicus. Wydarzenie potrwa od 18 do 23 maja.
Podczas festiwalu porozmawiamy m.in. z biofizykiem i noblistą Venkim Ramakrishnanem, kognitywistą Joelem Pearsonem, matematyczką Sabiną Hossenfelder, a także psychologiem Edwardem Nęcką. Znamienici goście zagłębią się z nami w meandry wyobraźni między 18 a 23 maja podczas kolejnej wirtualnej edycji Festiwalu, w którym może wziąć udział każdy, wchodząc na youtube.com/CopernicusCenter albo facebook.com/CopernicusFestival
Pięć dni z wyobraźnią
W trakcie “Śniadań Mistrzów" o nauce jako życiowej ścieżce opowie Zofia Stasicka, jej córka Iwoną Wybrańska oraz wnuczka Katarzyną Wybrańską. O roli mitu - w tym mitu sarmackiego - będzie można podyskutować z Andrzejem Borowskim, natomiast surrealistyczne sploty literatury i oniryzmu przybliży Agnieszka Taborska. O roli wyobrażeniowych struktur i pojęć w fizyce opowie Karol Życzkowski, natomiast znaczenie abstrakcyjnego przekazu w sztuce będzie tematem spotkania z malarką Tamarą Berdowską.
W trakcie pasma “Perceptio" goście i publiczność, będą zaś przyglądać się funkcji, jaką odgrywa wyobraźnia w różnych sferach ludzkiej działalności. O jej roli podczas rozgrywki szachowej dowiemy się od Mateusza Bartela. Przez grząskie ścieżki prowadzące do teorii spiskowych przeprowadzi nas Marcin Napiórkowski. W eksperymentach myślowych, które można dzięki niej przeprowadzić -takich jak "Mózg w naczyniu" czy "Kot Schroedingera" - pomoże Adam Workowski. Niesamowite rzeczy, jakie można dzięki niej osiągnąć w architekturze, przybliżą Radosław Gajda i Natalia Szcześniak z kanału Architecture is a Good Idea. O największych współczesnych spektaklach wyobraźni, czyli grach komputerowych, opowie Tomasz Majkowski.
W programie znalazły się również “Inventio", czyli pasmo, w którym mierzymy się z nowymi technologiami, “Rozmowy o Człowieku", w ramach których Dominika Dudek, wraz ze swoimi gośćmi, m.in. Arturem Rojkiem, Markiem Kondratem i Kingą Dębską, poszuka pokładów wyobraźni zdeponowanych w literaturze, filmie, malarstwie, psychologii i muzyce.
Lem - mistrz wyobraźni
A na koniec Crème de la Lem, czyli pasmo przygotowane wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym o twórczości pisarza, dla którego wyobraźnia nie miała granic - Stanisława Lema. Które z jego wizji spełniły się? Czy futurologia to nauka? Na te pytania odpowiemy wspólnie z Michałem Protasiukiem. O wadach i niuansach naszego poznania opowie Jowita Guja, z kolei Łukasz Kozak pochyli się nad esejem o ponadinteligentnej, zaawansowanej maszynie cyfrowej "Golem" (a to z okazji wznowienia zbioru opowiadań o tym tytule). Naszym przewodnikiem po semantyce i kryptologii będzie Jakub Gomułka, a o futurystycznych, antyutopijnych wizjach społeczeństwa opowie Piotr Paziński.
Podczas Festiwalu odbędzie się także koncert Cracow Singers połączony z wizualizacjami Kuby Woynarowskiego oraz wystawy artystyczne realizowane we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.