Gry wyobraźni, czyli Copernicus Festival

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest ograniczona. Wyobraźnia opasuje świat”, powiedział kiedyś Albert Einstein i bez wątpienia miał rację. Pytanie tylko – czym właściwie jest wyobraźnia? Skąd się wzięła? I wreszcie: czy ma granice? Odpowiedzi na te pytania będą szukać goście tegorocznej edycji festiwalu Copernicus. Wydarzenie potrwa od 18 do 23 maja.

Tegoroczna edycja festiwalu Copernicus potrwa od 18 do 23 maja
Tegoroczna edycja festiwalu Copernicus potrwa od 18 do 23 majamateriały prasowe

Podczas festiwalu porozmawiamy m.in. z biofizykiem i noblistą Venkim Ramakrishnanem, kognitywistą Joelem Pearsonem, matematyczką Sabiną Hossenfelder, a także psychologiem Edwardem Nęcką. Znamienici goście zagłębią się z nami w meandry wyobraźni między 18 a 23 maja podczas kolejnej wirtualnej edycji Festiwalu, w którym może wziąć udział każdy, wchodząc na youtube.com/CopernicusCenter albo facebook.com/CopernicusFestival

Pięć dni z wyobraźnią

W trakcie “Śniadań Mistrzów" o nauce jako życiowej ścieżce opowie Zofia Stasicka, jej córka Iwoną Wybrańska oraz wnuczka Katarzyną Wybrańską. O roli mitu - w tym mitu sarmackiego - będzie można podyskutować z Andrzejem Borowskim, natomiast surrealistyczne sploty literatury i oniryzmu przybliży Agnieszka Taborska. O roli wyobrażeniowych struktur i pojęć w fizyce opowie Karol Życzkowski, natomiast znaczenie abstrakcyjnego przekazu w sztuce będzie tematem spotkania z malarką Tamarą Berdowską.

W trakcie pasma “Perceptio" goście i publiczność, będą zaś przyglądać się funkcji, jaką odgrywa wyobraźnia w różnych sferach ludzkiej działalności. O jej roli podczas rozgrywki szachowej dowiemy się od Mateusza Bartela. Przez grząskie ścieżki prowadzące do teorii spiskowych przeprowadzi nas Marcin Napiórkowski. W eksperymentach myślowych, które można dzięki niej przeprowadzić -takich jak "Mózg w naczyniu" czy "Kot Schroedingera" - pomoże Adam Workowski. Niesamowite rzeczy, jakie można dzięki niej osiągnąć w architekturze, przybliżą Radosław Gajda i Natalia Szcześniak z kanału Architecture is a Good Idea. O największych współczesnych spektaklach wyobraźni, czyli grach komputerowych, opowie Tomasz Majkowski.

W programie znalazły się również “Inventio", czyli pasmo, w którym mierzymy się z nowymi technologiami, “Rozmowy o Człowieku", w ramach których Dominika Dudek, wraz ze swoimi gośćmi, m.in. Arturem Rojkiem, Markiem Kondratem i Kingą Dębską,  poszuka pokładów wyobraźni zdeponowanych w literaturze, filmie, malarstwie, psychologii i muzyce.

Lem - mistrz wyobraźni

A na koniec Crème de la Lem, czyli pasmo przygotowane wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym o twórczości pisarza, dla którego wyobraźnia nie miała granic - Stanisława Lema. Które z jego wizji spełniły się? Czy futurologia to nauka? Na te pytania odpowiemy wspólnie z Michałem Protasiukiem. O wadach i niuansach naszego poznania opowie Jowita Guja, z kolei Łukasz Kozak pochyli się nad esejem o ponadinteligentnej, zaawansowanej maszynie cyfrowej "Golem" (a to z okazji wznowienia zbioru opowiadań o tym tytule). Naszym przewodnikiem po semantyce i kryptologii będzie Jakub Gomułka, a o futurystycznych, antyutopijnych wizjach społeczeństwa opowie Piotr Paziński.

Podczas Festiwalu odbędzie się także koncert Cracow Singers połączony z wizualizacjami Kuby Woynarowskiego oraz wystawy artystyczne realizowane we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

"W bliskim planie": Katarzyna Bonda
Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas