Jak walczyć z opryszczką?
Kiedy wyskoczy zimno czyli uaktywni się wirus opryszczki trzeba działać szybko. Im szybciej rozpoczniemy leczenie opryszczki, tym krócej borykać się będziemy z nieładną i na dodatek bolesną zmianą na wardze.
Dbaj o siebie!
To brzmi jak banał, ale wirus HSV-1 (którego nosicielami jest ok. 90 proc. Polaków) "wyczuwa" twoją słabość. Stres, przegrzanie (a także opalanie się!), wyziębienie czy osłabienie mogą wywołać atak choroby.
Działaj od razu
Im szybciej zareagujesz na charakterystyczne swędzenie w okolicach ust, tym większe szanse na skrócenie czasu leczenia. Bardzo skutecznie działa podawany w formie doustnej akcylowir - lek przepisuje lekarz. Błyskawiczne zażycie tabletki powstrzymuje namnażanie wirusa i może zahamować powstanie zmian skórnych.
Unikaj kontaktu
Opryszczka jest zaraźliwa, przenosi się drogą kropelkową. Dlatego jeśli na twoich ustach pojawią się pęcherzyki, unikaj pocałunków, picia z domownikami z jednej szklanki czy butelki, jedzenia tymi samymi sztućcami.
Uważaj też, aby nie dotykać pęcherzyków! Przeniesienie wirusa do oka może grozić ślepotą. Stosuj plastry, które nie tylko przyspieszają gojenie ust, ale też izolują wirusa i zapobiegają jego rozprzestrzenianiu się.
Używaj maści z apteki
Choć nie zapobiegają nawrotom opryszczki, antybakteryjne maści i kremy łagodzą i zmniejszają jej objawy. Zmienione chorobowo miejsce smaruj co kilka godzin.
Wypróbuj domowe metody
Nie są zbyt skuteczne w walce z wirusami, ale w znaczący sposób przyspieszają gojenie się ranki. Posmarowanie zmiany miodem, miąższem z aloesu, czy zrobienie kompresu z melisy, herbaty lub cebuli powinno przynieść ulgę. Na noc możesz posmarować ją pastą z fluorem.