Jak zwalczyć ból gardła?
Zaczyna się zwykle od drapania i kłucia. Potem pojawiają się trudności z przełykaniem. Kiedy poradzisz sobie z bólem gardła domowymi sposobami, a kiedy lepiej zwrócić się o pomoc do lekarza?
Ból gardła bywa jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Najczęściej świadczy o tym, że organizm został zaatakowany przez wirusy, które niszczą błony śluzowe. Zazwyczaj pojawia się wraz z wodnistym katarem i ustępuje po około tygodniu. W tym czasie warto pozostać przez kilka dni w domu, wygrzać się, pić dużo płynów i sięgać po łagodzące ból pastylki do ssania. Ignorowanie objawów, może prowadzić do rozwinięcia cię choroby.
Ostry ból gardła wywołują bakterie. Odpowiadające za ich niszczenie limfocyty, znajdują się w migdałkach. Kiedy więc drobnoustroje wnikają do organizmu, przepływa przez nie więcej krwi, stają się czerwone i puchną. Jeśli trudnościom w przełykaniu towarzyszy biały nalot na gardle, nie zwlekaj z wizytą u lekarza: infekcja może rozwinąć się w anginę.
Suche i zanieczyszczone powietrze to kolejny czynnik mogący wywołać ból gardła. W sezonie grzewczym pamiętaj więc o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Warto też zainwestować w nawilżacz lub jonizator, czyli urządzenia, które sprzyjają naszym śluzówkom. Pod ręką miej witaminę A+E w kapsułkach. Po rozgryzieniu, zawarta w nich oleista substancja spłynie do gardła i pomoże je nawilżyć.
Nie pal i nie krzycz! W trosce o gardło zrezygnuj też z nadużywania alkoholu i ostrych przypraw. Wywołane nimi podrażnienie krtani może powodować dyskomfort i utrudniać mówienie. Ból gardła bywa też sygnałem ostrzegawczym. W przypadku dzieci, łączy się często z takimi chorobami jak mononukleoza, szkarlatyna czy odra. U dorosłych przewlekły ból gardła może świadczyć o chorobach zwyrodnieniowych szyjnej części kręgosłupa, przewlekłych chorobach nerek, a nawet o nowotworze.
Domowe sposoby:
- Napar z szałwii
Zaparz gotową herbatę szałwiową i poczekaj aż ostygnie. Tak przygotowanym naparem płucz gardło rano i wieczorem.
Ugotuj dwa ziemniaki w łupinkach, poczekaj aż nieco ostygną, rozgnieć je i owiń ściereczką. Przyłóż do szyi na kilka minut
Dodaj 3-4 łyżki do ciepłej wody wraz z łyżką miodu i odrobiną soku z cytryny. Mikstura pita 3 razy dziennie szybko postawi cię na nogi.
Posiekaj dużą główkę cebuli. Włóż ją do słoika i zasyp dwiema łyżeczkami cukru. Odstaw na kilka godzin, żeby puściła sok.
Ma trudny do zaakceptowania smak, ale działa bakteriobójczo. Do szklanki ciepłej wody dodaj łyżkę soli i płucz gardło kilka razy dziennie.
Ma właściwości odkażające. Łyżeczkę ziela zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 10 minut. Przecedź. Napar pij małymi łykami lub stosuj jako płukankę.
Dodaj ją do mleka lub herbaty. Miód działa jak kompres na chore gardło, ułatwia przełykanie, a także wzmacnia odporność organizmu.
Zobacz także: