Kino po hiszpańsku
Niebanalne, społecznie zaaganżowane, pięknie zrealizowane - tak mówi się o filmach z tego kraju. Zapraszamy na Tygodzień Kina Hiszpańskiego.
W tym roku festiwal odbędzie się w 7 miastach: w Warszawie (Kino Muranów i Kinoteka, 17-24 marca), Krakowie (Kino Pod Baranami, 20-26 marca), Katowicach (Kino Światowid, 22-28 marca), Łodzi (Kino Charlie, 25-31 marca), Poznaniu (Kino Muza, 27 marca - 2 kwietnia), Lublinie (Kino Bajka, 1-7 kwietnia) oraz Gdańsku (Klub Żak / 4-10 kwietnia).
Wydarzeniem specjalnym 11. edycji Tygodnia kina hiszpańskiego będzie retrospektywa filmów Alexa de la Iglesii, reżysera kultowego w kręgach wielbicieli mocnego, awangardowego kina spod znaku Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza.
Twórczość filmowców łączy nie tylko charakterystyczny przerysowany styl, szybkie tempo akcji oraz mieszanka przemocy, seksu i czarnego humoru. Wszyscy trzej są również przyjaciółmi w życiu prywatnym. Festiwal otworzy najnowszy film Alexa de la Iglesii - Hiszpański Cyrk (Balada triste de trompeta), który na MFF Wenecja 2010 otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię oraz nagrodę za najlepszy scenariusz właśnie od Tarantino, przewodniczącego jury.
W trakcie festiwalu widzowie będą też mogli obejrzeć:
"La Isla Interior" reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, (Hiszpania 2009). Poruszający dramat o szaleństwie, ze wspaniałymi rolami Geraldine Chaplin i Antonia de la Torre, opowiadający o trójce rodzeństwa, których wieść o rodzinnych kłopotach zmusi do spotkania i do spojrzenia w głąb siebie.
"Lope", reż. Andrucha Waddington, Hiszpania, (Brazylia 2009). Pełna przygód historia miłosna o jednym z największych poetów i dramatopisarzy Złotego Wieku - Lope de Vega. Żołnierz, artysta, ksiądz, mąż i amant jak nikt inny potrafił rozkochiwać w sobie kobiety. Hiszpańsko-brazylijska superprodukcja w gwiazdorskiej obsadzie opowiada o młodości dramatopisarza i początkach jego sławy.
"Bullying", reż. Josetxo San Mateo, (Hiszpania 2009). Thriller poruszający problem, z którym boryka się młodzież na całym świecie, w ostatnich latach coraz bardziej nagłaśniany. Po śmierci ojca 15-letni Jordi przeprowadza się z matką do innego miasta by zacząć tam nowe życie. Jednak przekraczając próg nowego gimnazjum nieświadomie przekracza mroczną granicę piekła.
"80 dni" (80 egunean), reż. Jon Garano, José María Goenaga, (Hiszpania 2010). Wzruszająca historia dwóch przyjaciółek, których spotkanie po latach odrodzi zapomniane uczucia z młodości. Maite, po objechaniu całego świata i udanej karierze zawodowej szuka spokoju w San Sebastian. Gdy zamężna Axun odkryje jej orientację seksualną będzie musiała zmierzyć się z własnymi namiętnościami, stereotypami i decyzjami z przeszłości.
Program festiwalu:
Film otwarcia - "Hiszpański cyrk"reż. Álex de la Iglesia
Film zamknięcia - "Nawet deszcz", reż. Icíar Bollaín
Retrospektywa Alexa de la Iglesii
"Dzień bestii", reż. Álex de la Iglesia
"Umrzeć ze śmiechu", reż. Álex de la Iglesia
"Kamienica w Madrycie", reż. Álex de la Iglesia
Nowe kino hiszpańskie
"Aita", reż. José María de Orbe
"Bullying", reż. Josetxo San Mateo
"Cela nr 211", reż. Daniel Monzón
"Lope" , reż. Andrucha Waddington
"Narzeczony dla Yasminy", reż. Irene Cardona
"Pamiętnik Carloty" , reż. José Manuel Carrasco
"Połowa Oskara" , reż. Manuel Martín Cuenca
"Samotna wyspa", reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso
"Wielki Vazquez", reż. Óscar Aibar
"Wszystko czego zapragniesz", reż. Achero Manas
Dokumenty:
"Familystrip", reż. Luis Minarro
"Obywatel Negrin", reż. Sigfrid Monleón, Carlos Álvarez i Imanol Uribe
"Wrzesień", reż. Carles Bosch
Nowe kino baskijskie:
"Sięgnąć gwiazd", reż. Mikel Rueda
"Zakazana pamięć", reż. Txaber Larreategi, Josu Martínez
Organizatorami festiwalu są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Manana (www.manana.pl).