Reklama

Reklama

"Księżniczka w wieży". 60. rocznica urodzin Lady Diany

1 lipca Lady Di skończyłaby 60 lat. Po ślubie z księciem Karolem życie księżnej odmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. To, co miało być bajką, okazało się niejako pułapką, z której synowa królowej Elżbiety II chciała się uwolnić. Jak poznała się para i dlaczego księżna Diana nie była szczęśliwa w tym małżeństwie?

W czwartek pierwszego lipca księżna Diana, gdyby żyła, skończyłaby 60 lat. Z tej okazji brytyjska rodzina królewska zaplanowała specjalne uroczystości. Obywatele Wielkiej Brytanii już zaczęli składać kwiaty przed Pałacem Buckingham. Na ten wyjątkowy dzień zza Oceanu przyleciał nawet książę Harry, który odsłoni razem ze starszym bratem — księciem Williamem pomnik upamiętniający księżną Walii. 

Daily Mail poinformowało jako pierwsze, że wnuk królowej Elżbiety II jest na Wyspach od piątku ubiegłego tygodnia i z uwagi na kilkudniową kwarantannę, pierwsze dni po przylocie do Wielkiej Brytanii spędził w rezydencji Frogmore Cottage

Reklama

60. rocznica urodzin lady Diany to wyjątkowy dzień

Wydarzenie miało miejsce w Sunken Garden, które jest częścią Pałacu Kensinton-częstego miejsca wypoczynku matki księcia Cambridge oraz Sussexa

Podczas odsłonięcia pomnika Diany można było zobaczyć najbliższą rodzinę "królowej serc" oraz rzeźbiarza Iana Rank-Broadleya.

Początkowo mówiło się, że w uroczystości ma wziąć udział tłum fotoreporterów, jednak, podobno książę Harry, zażyczył sobie, aby było ich jak najmniej, dlatego liczba paparazzi została ograniczona do minimum.

Młoda księżna Diana

Księżna Diana przyszła na świat w godzinach wieczornych pierwszego dnia lipca 1961 roku w Park House w Wielkiej Brytanii jako trzecia córka wicehrabii Althorp Edwarda Johna Spencera i Frances — córki barona oraz baronowej Fermoy, którzy tym razem liczyli na narodziny syna.

Niecałe trzy lata po tym, jak Lady Di przyszła na świat, urodził się jej młodszy brat Charles, z którym przyszła księżna miała dobre relacje. 

Szczególną więź mała Diana miała ze zwierzętami. Uwielbiała je, a w dzieciństwie miała ich kilkanaście. Córka Johna Specera, który po śmierci ojca Alberta Spencera został hrabią, uczyła się w Sielfield, a następnie w Riddlesworth Hall Preparatory School w hrabstwie Norfolk, prywatnej akademii dla młodych kobiet West Heath School i w szwajcarskim Alpin Videmanette. 

Niestety nie udało jej się zdać matury. Nie osiągnęła więc zawodowego sukcesu. Pomimo tego, wydawało się jednak, że praca w przedszkolu z dziećmi, sprawiała jej radość. 

Lady Diana i książę Karol. Fatalne zauroczenie?

Historia związku księcia Karola i Lady Diany początkowo była niczym bajka. Co ciekawe, syn królowej Elżbiety II wcześniej spotykał się ze starszą siostrą "królowej serc" - Sarą Spencer. To właśnie ona poznała ich ze sobą. 

Najmłodsza córka hrabiego szybko zauroczyła się księciem, jednak nie chciała konkurować z Sarą, więc do czasu aż ich relacje w 1978 roku się nie oziębiły, starała się nie wchodzić im w drogę. Wtedy to siostra Diany wyznała, że nie żywi uczuć wobec Karola

Od tego czasu syn brytyjskiej królowej spędzał z Dianą coraz więcej czasu. Zapraszano ją razem z siostrami na przyjęcia organizowane przez rodzinę królewską. Ponieważ lata mijały, a książę Karol był już po trzydziestce i nie miał ani żony, ani dzieci, krewni uznali, że to właśnie Diana Spencer będzie idealną kandydatką na jego małżonkę, ponieważ pochodzi z dobrej rodziny, jest anglikanką i nie brakuje jej zdrowia ani urody... 

Do zaręczyn pary doszło 6 lutego 1981 roku w Windsorze. Od początku było widać, że przyszła księżna jest bez reszty zakochana w Karolu. Można było odnieść wrażenie, że on jest nieco mniej entuzjastycznie nastawiony do ślubu, do którego doszło 29 lipca tego samego roku w londyńskiej Katedrze Św. Pawła. 

To było ogromne wydarzenie, które transmitowały stacje telewizyjne w wielu krajach na świecie. Lady Diana miała zaledwie 20 lat. 21 czerwca 1982 roku urodził się pierwszy syn pary — książę William, a 15 września dwa lata później — Harry

Lady Diana "księżniczka w wieży"

Księżna Diana miała wiele problemów. Przez długi czas cierpiała na zaburzenia odżywiania, jednak na tym nie koniec. 

Po ślubie z Karolem stan psychiczny księżnej szybko zaczął pozostawiać dużo do życzenia, a po narodzinach pierwszego dziecka księżna miała cierpieć na depresję poporodową.

Lady Diana wiedziała, kim jest Camila i, jaką rolę odgrywa ona w życiu księcia Karola, jednak początkowo nie zdawała sobie sprawy z tego, że uczucia jej męża do byłej kochanki wcale nie wygasły po jej ślubie z Andrew Parkerem-Bowlesem

"Królowa serc" szybko zorientowała się, że coś jest nie tak, kiedy zauważyła zdjęcia Camili w notatniku ukochanego podczas ich podróży poślubnej. Oni starali się zaprzeczać, ale po pewnym czasie sygnałów było coraz więcej, a życie intymne Karola i Diany zaczęło się psuć. 

Wtedy Karol, który po latach wyznał, że do ślubu z Lady Di zmusił go ojciec, odnowił zażyłą relację z Camilą i wyjechał z nią do Balmoral na ponad miesiąc.

Diana cierpiała, ale również nie stroniła od romansów. Miała mieć zażyłe stosunki m.in. z oficerem Jamesem Hewittem oraz z Jamesem Bibeyem. 

Karol i Diana
w 1992 roku zdecydowali się na separację, a po czterech latach odbył się ich rozwód.

Tragiczny wypadek księżnej Diany

Początkowo wydawało się, że Lady Diana ułoży sobie życie na nowo po rozwodzie, jednak jej życie z dala od Pałacu Buckingham nie trwało długo, bo 31 sierpnia 1997 roku wydarzyła się tragedia. 

Doszło do niej 24 minuty po północy w Paryżu. Samochód, którym księżna Diana uciekała przed fotoreporterami, uderzył w jeden z filarów tunelu Alma. 

W wyniku obrażeń poniesionych w wypadku 36-letnia wówczas była żona księcia Karola zginęła. 

Jej zgon stwierdzono o 4:00 rano.

Śmierć Lady Di odcisnęła piętno na rodzinie

Nie tylko Brytyjczycy, ale również obywatele innych państw byli wstrząśnięci śmiercią księżnej Diany, która za życia cieszyła się sympatią wśród zwykłych ludzi. 

Po jej odejściu pod Pałacem Buckingham oraz w innych miejscach istotnych dla księżnej pojawiło się mnóstwo kwiatów i innych przedmiotów. 

Najbardziej poszkodowani byli jednak synowie Diany i Karola, którzy, jak można się domyślać, bardzo przeżyli śmierć matki. Książę Harry w wywiadzie, który niedawno udzielił Oprah przyznał, że nie było mu wtedy łatwo. 

W hucznym pogrzebie "róży Anglii" uczestniczyło wielu celebrytów. Transmitowano go również w telewizji. 

Księżna Diana została pochowana w rodzinnym grobie w Althorp Park. 

Styl Diany inspiruje pokolenia

Księżna Diana nie bez powodu nazywana była ikoną stylu. To, w jaki sposób się ubierała, do dziś inspiruje pokolenia. Łamała konwenanse z klasą. Wiedziała, gdzie postawić granicę, a jednocześnie nie bała się podkreślać swojej zgrabnej sylwetki. 

Galerię na ten temat zobaczysz tutaj: 

Czytaj również: 

Książę Karol nie jest ojcem Harry'ego? 

Ponadczasowe kreacje księżnej Diany! 

Wyjątkowe zdjęcia księżnej Diany!

Joanna Racewicz o hejcie po szczepieniu syna

Zobacz także: 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: księżna Diana | 60. rocznica urodzin lady Diany

Reklama

Reklama

Reklama