Kubrick w Krakowie
Jeszcze do 14 września można odwiedzać w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawę, która przypomina dorobek wybitnego reżysera, rozbudza wyobraźnię, zachęca do dyskusji, inspiruje.
Ponad tysiąc eksponatów, specjalnie zaaranżowane przestrzenie, muzyka i nowoczesne projekcje multimedialne składają się na wrażenie, które zwiedzający określają jako fenomenalne, genialne czy hipnotyzujące. Jesteśmy zachwycone wystawą. Zastanawiałyśmy się, co czułby Kubrick będąc teraz w muzeum. Myślimy, że byłby zadowolony - podsumowały ją Lisa i Louise Burns, słynne bliźniaczki ze Lśnienia po wizycie w Krakowie z okazji obchodów 86. rocznicy urodzin reżysera. Ekspozycję odwiedziła także Christiane Kubrick. Partnerem wystawy jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Pozostały jeszcze tylko dwa tygodnie na odkrycie Kubricka w Muzeum Narodowym w Krakowie na pierwszej, a zarazem jedynej monograficznej wystawie w Polsce. Dzięki trzem proponowanym ścieżkom zwiedzania można odkryć główne nurty w filmografii Kubricka: wojenny, technologiczny oraz szaleństwa i całkowicie zanurzyć się w wizjach artystycznych reżysera. Ekspozycja odsłania przed odwiedzającymi tajniki sztuki kinematografii - fragmenty scenariuszy, elementy scenografii, oryginalne kostiumy czy obiektywy i kamery. Wyjątkową atmosferę, dzięki której można poczuć się jak na planie filmowym, kreują m.in. charakterystyczne tematy muzyczne z poszczególnych tytułów w każdym z filmowych zakątków. Prezentowana jest także dokumentacja niezrealizowanego projektu Aryjskie papiery, który miał być kręcony w Polsce - zdjęcia z przymiarek kostiumów i kalendarzówkę - czyli tablicę ze szczegółowo opracowanym planem realizacji filmu.
"Stanley Kubrick" to nie tylko ekspozycja czasowa w Muzeum Narodowym w Krakowie, ale też cała gama wydarzeń towarzyszących. Od maja pokazy filmowe gościły na ekranach kin w ramach wydarzeń partnerujących: Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym czy Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ostatni weekend lipca upłynął pod znakiem 86-tej rocznicy urodzin mistrza, którą świętowały wraz z wielbicielami jego filmów bliźniaczki Burns z "Lśnienia".
Regularnie odbywały się wykłady na temat twórczości reżysera, prowadzone m.in. przez Jana Harlana, Lecha Majewskiego czy Ernesta Wilde w ramach cyklu Akademia Kubricka, który zakończy się wrześniowym spotkaniem z Konradem Klejsą z Uniwersytetu Łódzkiego. Wiele wydarzeń towarzyszących - koncerty, pokazy plenerowe - odbywało się w specjalnie zaaranżowanych Przestrzeniach Kubricka w klubokawiarni Forum Przestrzenie w Krakowie.