Lody dla królowej

Powieść, którą zainspirowała historia lodowych deserów.

Lody dla królowej
Lody dla królowejStyl.pl/materiały prasowe
Lody dla królowej
Lody dla królowejStyl.pl/materiały prasowe

Wersal, rok 1671. Carlo Demirco jest jedynym na świecie mistrzem biegłym w sztuce przygotowywania lodów. Jako nadworny cukiernik Ludwika XIV zdobywa sławę i pozycję, serwując najwymyślniejsze desery, których nie ma szansy posmakować nikt poza monarchą.

Carlo ma w życiu dwa cele: doskonalić swoje przepisy i zdobyć serce Ludwiki de Keroualle, pięknej, zielonookiej, inteligentnej i błyskotliwej, ale niestety, niemajętnej damy dworu.

Ludwika i Carlo stają się trybikami w maszynerii świata wielkiej polityki, gdy oboje trafiają na dwór Karola II Stuarta, króla Anglii. Carlo jako prezent przypieczętowujący pakt militarny, Ludwika jako królewska nałożnica. Ona walczy o swoją pozycję na dworze, rywalizując o względy monarchy z innymi jego kochankami, między innymi ze słynną aktorką Nell Gwyn. On nadal doskonali swą sztukę, nie tracąc nadziei, że kiedyś zasłuży na względy ukochanej, a w świecie wielkiej polityki wszystko, nawet umiejętności cukiernika, może posłużyć za narzędzie do osiągnięcia celu. Czy wśród dworskich tajemnic, spisków, knowań i zdrad jest jeszcze miejsce na czystą miłość?

Inspiracją dla tej powieści stała się dla autora książka Elizabeth David, w której opisała fascynującą historię o tym, jak w Europie pojawiły się lodowe desery. Nie była to tylko prosta historia o jedzeniu - lody w tym czasie  dostępne były jedynie władcom - ich jedzenie było więc manifestem statusu i zamożności. Technologia produkcji wymagała wiedzy i warunków niedostępnych masowo.

Pracując nad książką Autor korzystał z dostępnych materiałów źródłowych i choć sama relacja między zdolnym cukiernikiem i damą dworu jest wymyślona, to już tło historyczne odwołuje się do faktów.

Anthony Capella urodził się w Ugandzie w 1962 roku. Studiował literaturę angielską w St Peter’s College w Oksfordzie. Dużo podróżuje w poszukiwaniu wyjątkowych potraw i smaków. Owocem tych poszukiwań są artykuły pisane do "Sunday Times". Opublikował między innymi powieści Afrodyzjak, Ulotny urok kawy i Oficer ślubny.

"Lody dla królowej"

Anthony Capella

Przekład: Ewa Penksyk-Kluczkowska

Wydawnictwo Marginesy

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas