„Niekwestionowana królowa brytyjskiej mody”. Nie żyje Vivienne Westwood

„Matka chrzestna punka”, „niekwestionowana królowa brytyjskiej mody”, „rewolucjonistka i buntownicza siła w modzie” – piszą media z całego świata. Zmarła Vivienne Westwood, jedna z najważniejszych postaci współczesnej mody. Odeszła spokojnie, otoczona rodziną. „Do końca robiła to, co kochała”.

Przez przeszło pół wieku nazwisko Vivienne Westwood było jednym z najważniejszych w branży modowej
Przez przeszło pół wieku nazwisko Vivienne Westwood było jednym z najważniejszych w branży modowejGetty Images

Przez przeszło pół wieku nazwisko Vivienne Westwood było jednym z najważniejszych w branży modowej. Szczególnie tej odważnej, buntowniczej. Jej projekty zachwycały, skłaniając jednocześnie do dyskusji. "Matka chrzestna punka" - napisało o niej w pożegnaniu BBC. To właśnie punkowe, kontrowersyjne projekty sprawiły, że w latach 70. o Vivienne Westwood zrobiło się głośno.

Od nauczycielki do ikony mody

Vivienne Westwood w młodości chciała być nauczycielką
Vivienne Westwood w młodości chciała być nauczycielkąMichael Putland/Getty ImagesGetty Images

Vivienne Westwood urodziła się w 1941 r. we wsi Tintwistle w hrabstwie Cheshire. Uczęszczała do Glossop Grammar School, by już wkrótce zapisać się na kurs złotnictwa w Harrow Art School. Niedługo później poczuła się jednak zniechęcona światem sztuki, postanawiając zostać nauczycielką.

W 1961 roku poznała swojego pierwszego męża, Dereka Westwooda, za którego wyszła rok później w kreacji własnego projektu. W 1963 roku urodziła syna Benjamina Westwooda. Małżeństwo rozstało się, kiedy ich syn miał trzy lata. W 2007 roku Vivienne Westwood w rozmowie z "The Guardian" przyznała, że była "bardzo dobrym nauczycielem", ale zawsze lubiła dzieci, które nastręczały problemów. "Mali buntownicy" - wspominała.

W 1967 roku Vivienne Westwood urodziła drugiego syna, Josepha Corré, owoc związku z Malcolmem McLarenem. W 1971 roku wspólnie z ówczesnym partnerem otworzyła sklep odzieżowy Let It Rock na King’s Road. Sprzedawała pamiątki z lat 50. i eleganckie garnitury. Firmę przemianowano z czasem na Sex, a Malcolm McLaren zaczął zarządzać punkrockowym zespołem, składającym się ze stałych bywalców sklepu - Sex Pistols. Grupa zyskała sławę w 1976 roku nosząc projekty Vivienne Westwood i jej partnera.

Na wieszakach w jej butiku wisiały skórzane kurtki, lateksowe spódniczki i t-shirty z napisem "No future" czy "Hate & war" - jako kontrast dla hippisowskiego "Peace and love".

Legenda brytyjskiej mody miała 81 lat
Legenda brytyjskiej mody miała 81 latGetty Images

Pierwszy pokaz mody

Vivienne Westwood zorganizowała swój pierwszy pokaz mody w 1981 roku. Zapamiętano go jako Pirate Collection, a inspiracją dla projektantki była historia Wielkiej Brytanii i Francji. W 1992 roku Vivienne Westwood wyszła za mąż po raz kolejny. Andreas Kronthaler, jej były student, młodszy od małżonki o 25 lat, z czasem został dyrektorem kreatywnym jej firmy, odpowiadając za prace projektowe.

Zaledwie kilka lat po pierwszym pokazie krytycy nazwali Vivienne Westwood "brytyjską odpowiedzią na projekty Christiana Lacroix w Paryżu", przypisując jej jednocześnie odrodzenie brytyjskiej sceny modowej, zaś Chic Savages nazwał ją jedną z sześciu najbardziej wpływowych projektantów XX wieku. W 1989 roku Vivienne Westwood wystąpiła na okładce "Tatlera" ubrana w garnitur Margaret Thatcher, który ta zamówiła, ale jeszcze nie otrzymała.

W 2000 roku Vivienne Westwood zaprojektowała suknie ślubne dla modelki Dity Von Teese, która na ślubnym kobiercu, składając przysięgę piosenkarzowi Marilynowi Mansonowi pojawiła się w fioletowej kreacji. W projekty brytyjskiej ikony mody ubierała się także księżniczka Eugenia. Pojawiła się w nich między innymi na ślubie księcia Williama i księżnej Kate.

W sukni projektu Vivienne Westwood wystąpiła między innymi Adele w swoim teledysku do piosenki "Oh My God".

Sukienkę sławnej projektantki miała na sobie również Dua Lipa na gali BRIT Awards 2021.

Królewskie odznaczenie

Vivienne Westwood podczas jednego ze swoich pokazów mody
Vivienne Westwood podczas jednego ze swoich pokazów modyDerry/Mirrorpix/Getty ImagesGetty Images

Projekty Vivienne Westwood pojawiły się również w filmowej wersji "Seksu w wielkim mieście" z 2008 roku. Do historii przeszedł między innymi pokaz z 1993 roku, w którym ubrana w bardzo wysokie buty na koturnie projektu Vivienne Westwood modelka Naomi Campbell upadła i nie mogła powstrzymać się od śmiechu.

Vivienne Westwood stworzyła dziesiątki słynnych kreacji. Projektowała między innymi dla Margaret Thatcher, Madonny, Beyonce, Rihanny czy Lady Gagi. Dokonała prawdziwej rewolucji w świecie mody. Słynęła z odważnych, budzących emocje form. Nie stroniła od kontrowersyjnych haseł.

Vivienne Westwood stworzyła dziesiątki słynnych kreacji
Vivienne Westwood stworzyła dziesiątki słynnych kreacjiGetty Images

Podziwiało ją zarówno nowe pokolenie miłośników mody, jak i sama królowa Elżbieta II. Order Imperium Brytyjskiego Vivienne Westwood odebrała z rąk królowej w 1992 roku po raz kolejny wywołując skandal. Nie miała wówczas na sobie bielizny, co wyszło na jaw, kiedy po wyjściu z Pałacu Buckingham postanowiła zakręcić spódnicą przed fotografami. W 2006 roku królowa Elżbieta II nadała jej tytuł szlachecki.

Vivienne Westwood to jednak nie tylko projektantka i ikona mody, ale także aktywistka społeczna i polityczna. Zaangażowana była między innymi w ruch na rzecz ochrony środowiska, a także stała się głośnym zwolennikiem uwolnienia założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a. W lipcu 2020 roku ubrała się w kanarkowo żółty kolor i zamknęła w gigantycznej klatce dla ptaków, protestując w jego obronie. Często przenosiła kontrowersyjne tematy do swoich stylizacji na wybiegu.

"Do końca robiła to, co kochała"

Vivienne Westwood do końca robiła to, co kochała
Vivienne Westwood do końca robiła to, co kochałaMichael Putland/Getty ImagesGetty Images

"Vivienne do ostatniej chwili robiła to, co kochała - projektowała, tworzyła sztukę, pisała swoją książkę i zmieniała świat na lepsze. Prowadziła niesamowite życie" - napisano w oficjalnym komunikacie domu mody Vivienne Westwood. Dodano, że jej "innowacyjność i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat był ogromny i będzie kontynuowany w przyszłości".

Legenda brytyjskiej mody miała 81 lat. Pozostawiła dwóch synów oraz męża. "Będę kontynuował pracę z Vivienne w sercu" - zapewnił Andreas Kronthaler. "Pracowaliśmy wspólnie do końca i zostawiła mi wiele rzeczy, którymi się zajmę" - dodał.

"Świat potrzebuje więcej takich osób, jak Vivienne, żeby zmieniać się na lepsze" - napisał dom mody Vivienne Westwood. Wpis opatrzono cytatem projektantki, zgodnie z którym należy korzystać z życia i czerpać z niego jak najwięcej.

Wraca moda na wyroby emaliowaneŁukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz PiątekStyl.pl
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas