Reklama

„Niekwestionowana królowa brytyjskiej mody”. Nie żyje Vivienne Westwood

„Matka chrzestna punka”, „niekwestionowana królowa brytyjskiej mody”, „rewolucjonistka i buntownicza siła w modzie” – piszą media z całego świata. Zmarła Vivienne Westwood, jedna z najważniejszych postaci współczesnej mody. Odeszła spokojnie, otoczona rodziną. „Do końca robiła to, co kochała”.

Przez przeszło pół wieku nazwisko Vivienne Westwood było jednym z najważniejszych w branży modowej. Szczególnie tej odważnej, buntowniczej. Jej projekty zachwycały, skłaniając jednocześnie do dyskusji. "Matka chrzestna punka" - napisało o niej w pożegnaniu BBC. To właśnie punkowe, kontrowersyjne projekty sprawiły, że w latach 70. o Vivienne Westwood zrobiło się głośno.

Od nauczycielki do ikony mody

Vivienne Westwood urodziła się w 1941 r. we wsi Tintwistle w hrabstwie Cheshire. Uczęszczała do Glossop Grammar School, by już wkrótce zapisać się na kurs złotnictwa w Harrow Art School. Niedługo później poczuła się jednak zniechęcona światem sztuki, postanawiając zostać nauczycielką.

Reklama

W 1961 roku poznała swojego pierwszego męża, Dereka Westwooda, za którego wyszła rok później w kreacji własnego projektu. W 1963 roku urodziła syna Benjamina Westwooda. Małżeństwo rozstało się, kiedy ich syn miał trzy lata. W 2007 roku Vivienne Westwood w rozmowie z "The Guardian" przyznała, że była "bardzo dobrym nauczycielem", ale zawsze lubiła dzieci, które nastręczały problemów. "Mali buntownicy" - wspominała.

W 1967 roku Vivienne Westwood urodziła drugiego syna, Josepha Corré, owoc związku z Malcolmem McLarenem. W 1971 roku wspólnie z ówczesnym partnerem otworzyła sklep odzieżowy Let It Rock na King’s Road. Sprzedawała pamiątki z lat 50. i eleganckie garnitury. Firmę przemianowano z czasem na Sex, a Malcolm McLaren zaczął zarządzać punkrockowym zespołem, składającym się ze stałych bywalców sklepu - Sex Pistols. Grupa zyskała sławę w 1976 roku nosząc projekty Vivienne Westwood i jej partnera.

Na wieszakach w jej butiku wisiały skórzane kurtki, lateksowe spódniczki i t-shirty z napisem "No future" czy "Hate & war" - jako kontrast dla hippisowskiego "Peace and love".

Zobacz również: Była supermodelka dzieli się ważnym przesłaniem

Pierwszy pokaz mody

Vivienne Westwood zorganizowała swój pierwszy pokaz mody w 1981 roku. Zapamiętano go jako Pirate Collection, a inspiracją dla projektantki była historia Wielkiej Brytanii i Francji. W 1992 roku Vivienne Westwood wyszła za mąż po raz kolejny. Andreas Kronthaler, jej były student, młodszy od małżonki o 25 lat, z czasem został dyrektorem kreatywnym jej firmy, odpowiadając za prace projektowe.

Zaledwie kilka lat po pierwszym pokazie krytycy nazwali Vivienne Westwood "brytyjską odpowiedzią na projekty Christiana Lacroix w Paryżu", przypisując jej jednocześnie odrodzenie brytyjskiej sceny modowej, zaś Chic Savages nazwał ją jedną z sześciu najbardziej wpływowych projektantów XX wieku. W 1989 roku Vivienne Westwood wystąpiła na okładce "Tatlera" ubrana w garnitur Margaret Thatcher, który ta zamówiła, ale jeszcze nie otrzymała.

W 2000 roku Vivienne Westwood zaprojektowała suknie ślubne dla modelki Dity Von Teese, która na ślubnym kobiercu, składając przysięgę piosenkarzowi Marilynowi Mansonowi pojawiła się w fioletowej kreacji. W projekty brytyjskiej ikony mody ubierała się także księżniczka Eugenia. Pojawiła się w nich między innymi na ślubie księcia Williama i księżnej Kate.

W sukni projektu Vivienne Westwood wystąpiła między innymi Adele w swoim teledysku do piosenki "Oh My God".

Sukienkę sławnej projektantki miała na sobie również Dua Lipa na gali BRIT Awards 2021.

Królewskie odznaczenie

Projekty Vivienne Westwood pojawiły się również w filmowej wersji "Seksu w wielkim mieście" z 2008 roku. Do historii przeszedł między innymi pokaz z 1993 roku, w którym ubrana w bardzo wysokie buty na koturnie projektu Vivienne Westwood modelka Naomi Campbell upadła i nie mogła powstrzymać się od śmiechu.

Vivienne Westwood stworzyła dziesiątki słynnych kreacji. Projektowała między innymi dla Margaret Thatcher, Madonny, Beyonce, Rihanny czy Lady Gagi. Dokonała prawdziwej rewolucji w świecie mody. Słynęła z odważnych, budzących emocje form. Nie stroniła od kontrowersyjnych haseł.

Podziwiało ją zarówno nowe pokolenie miłośników mody, jak i sama królowa Elżbieta II. Order Imperium Brytyjskiego Vivienne Westwood odebrała z rąk królowej w 1992 roku po raz kolejny wywołując skandal. Nie miała wówczas na sobie bielizny, co wyszło na jaw, kiedy po wyjściu z Pałacu Buckingham postanowiła zakręcić spódnicą przed fotografami. W 2006 roku królowa Elżbieta II nadała jej tytuł szlachecki.

Vivienne Westwood to jednak nie tylko projektantka i ikona mody, ale także aktywistka społeczna i polityczna. Zaangażowana była między innymi w ruch na rzecz ochrony środowiska, a także stała się głośnym zwolennikiem uwolnienia założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a. W lipcu 2020 roku ubrała się w kanarkowo żółty kolor i zamknęła w gigantycznej klatce dla ptaków, protestując w jego obronie. Często przenosiła kontrowersyjne tematy do swoich stylizacji na wybiegu.

Zobacz również: Księżniczka Anna wyprzedziła króla Karola. Oto czym się zajmuje

"Do końca robiła to, co kochała"

"Vivienne do ostatniej chwili robiła to, co kochała - projektowała, tworzyła sztukę, pisała swoją książkę i zmieniała świat na lepsze. Prowadziła niesamowite życie" - napisano w oficjalnym komunikacie domu mody Vivienne Westwood. Dodano, że jej "innowacyjność i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat był ogromny i będzie kontynuowany w przyszłości".

Legenda brytyjskiej mody miała 81 lat. Pozostawiła dwóch synów oraz męża. "Będę kontynuował pracę z Vivienne w sercu" - zapewnił Andreas Kronthaler. "Pracowaliśmy wspólnie do końca i zostawiła mi wiele rzeczy, którymi się zajmę" - dodał.

"Świat potrzebuje więcej takich osób, jak Vivienne, żeby zmieniać się na lepsze" - napisał dom mody Vivienne Westwood. Wpis opatrzono cytatem projektantki, zgodnie z którym należy korzystać z życia i czerpać z niego jak najwięcej.

Zobacz również: Letycja zachwyciła kreacją. Królowa Hiszpanii postawiła na czerwień

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Vivienne Westwood
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy