San Pellegrino Terme. Detale włoskiego miasta w obiektywie
Architektoniczne detale w otulinie kojącej zmysły przyrody. To wymarzona scenografia dla wielu fotografów. W takim miejscu może balansować. Tylko wcześniej takie miejsce należy odnaleźć. Laura Lerario, Arkadiusz Sędek i Michał Jedynak mieli to szczęście. Czym zaowocowała ta współpraca? Możecie przekonać się sami. Wernisaż fotografii odbędzie się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Fotografii w Krakowie 23.06.2021, g. 18.00 w Galerii Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.
San Pellegrino Terme to włoskie miasto, liczące prawie 5 tysięcy mieszkańców, położone w prowincji Bergamo w Lombardii, pośrodku Doliny Brembana i otoczone wzgórzami Alp Bergamskich. Jest dobrze znane z kąpieli termalnych, a na całym świecie z wody mineralnej o nazwie Acqua S. Pellegrino.
Przez dziesięciolecia było synonimem luksusu, elitarnego życia i relaksu. Wspaniałe budynki w stylu włoskiej secesji gościły znamienite osobistości z całego świata, w tym gwiazdy filmowe i członków rodzin królewskich.Dziś czasy się zmieniły, ale miasto przeżywa drugą młodość, starając się nadać nowe znaczenie budowlom będącym architektonicznym i artystycznym dziedzictwem przeszłości, próbując jednocześnie odnaleźć się w XXI wieku.
Ponad 100 lat po najwspanialszym okresie świetności miasta, artyści fotograficy Laura Lerario (Włochy) i Arkadiusz Sędek (Polska), choć każde z nich z innym bagażem doświadczeń zawodowych i odmiennym podejściem do sztuki, próbują udokumentować swoimi fotografiami proces zmian, starając się także uchwycić duszę miasta, odnajdując w nim jednocześnie doskonałe pole do artystycznego dialogu. Jego efekty będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Krakowie, z którym to od kilku dziesięcioleci związany jest Arkadiusz Sędek.
Międzynarodowowy Miesiąc Fotografii w Krakowie
LAURA LERARIO
Z zawodu archeolog, pasjonatka archeologii, informatyki i fotografii, od zawsze starała się łączyć te pasje. Współpracowała przy tworzeniu Muzeum Morskiego i Dawnej Nawigacji w zamku Santa Severa, przy budowie Muzeum Casal de 'Pazzi i współtworzyła multimedialną ścieżkę edukacyjną Narodowego Muzeum Archeologicznego "Marcello Gigante" w Volcei. Przez wiele lat, jako współpracownik parlamentarny, brała udział w projektach mających na celu wzmocnienie historycznego, archeologicznego, architektonicznego i środowiskowego dziedzictwa Włoch, przyczyniając się do rozwoju technologii informatycznych stosowanych w dziedzictwie kulturowym jako siły napędowej sektorów gospodarki i turystyki.
ARKADIUSZ SĘDEK
Fotograf, plastyk, pedagog, absolwent Włoskiego Instytutu Fotografii w Rzymie oraz Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współzałożyciel Krakowskiej Szkoły Filmowej, autor filmów “Kielczanin? A kto to?" oraz “Ja tu już nie wrócę", współpracował z mediolańskimi agencjami mody: "Elite", "The Luxe", "Why-not". Fotografie prezentowane były w najważniejszych magazynach mody we Włoszech m.in we włoskiej edycji "Best Looking", w ramach której fotografował kolekcję "Gieffeffe" dla znanego projektanta Gianfranco Ferré. Wykładał fotografię mody w Szkole Policealnej "Most" w Nettuno i w "John Casablancas" School w Rzymie, aktualnie prowadzi zajęcia z fotografii na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Fotograf Piwnicy pod Baranami, autor m.in. portretów piwnicznych artystów, prezentowanych na krakowskich plantach z okazji 50-lecia kabaretu oraz fotografii widniejących na okładkach płyt wydanych przez Polskie Radio. Portrecista reżyserów, aktorów, wykładowców krakowskiej PWST (stała wystawa w gmachu uczelni). Dokumentalista sztuk teatralnych PWST. Głównym źródłem inspiracji jest dla Sędka jest człowiek, jego różne oblicza i charaktery, dlatego specjalizuje się w fotografii portretowej i akcie. Eksperymentuje mieszając malarstwo z fotografią, tworząc techniki własne. Wystawiał m.in. w Rzymie, Neapolu, Bari, Barcelonie, Kolonii, Walencji, Meksyku, Chiayi (Taiwan) i Brownsville (USA). Podczas jego ostatniej wystawy, otwartej w marcu 2021 r. w BWA w Olkuszu, wśród sfotografowanych osób znaleźli się włoska aktorka Vittoria Belvedere, angielski aktor Cary Elwes i polski aktor Krzysztof Pieczyński.
MICHAŁ JEDYNAK
Manager kultury, dziennikarz, producent telewizyjny i filmowy. Autor koncepcji artystycznej i kurator wystawy fotograficznej "San Pellegrino Terme / La Capitale dell’Acqua". Absolwent pedagogiki i komunikacji społecznej Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Przez ponad dekadę producent telewizyjny TVN24 i Faktów TVN we Włoszech i dziennikarz akredytowany przy Biurze Prasowym Watykanu. Producent filmowy, który wprowadził ekipy zdjęciowe filmów dokumentalnych i seriali do Kaplicy Sykstyńskiej, Tajnych Archiwów Watykańskich, zamku Laury Biagiotti, a także Galerii Wiktora Emanuela w Mediolanie. Współpracował również w włoskimi telewizjami RAI i MEDIASET. Kierownik produkcji dokumentu filmowego "Książę i Dybuk / The Prince and the Dybbuk", nagrodzonego m.in. Lwem w kategorii Venezia Classics na 74° Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i Nagrodą Orła 2019, w kategorii Najlepszy Dokument, przyznawaną przez Polską Akademię Filmową. Z Leo Burnett / Selfish3 i Juice współpracował przy realizacji filmów reklamowych takich jak: "Ludzie, miejsca, wspomnienia" z Anją Rubik.Miłośnik Rzymu i Watykanu oraz projektów niemożliwych do zrealizowania. Lubi odkrywać nowe wina i pasjonuje się piosenką autorską. Z Agnieszką Chrzanowską zrealizował m.in. projekt koncertu ekumenicznego "Dom Na Skale / La Casa sulla Roccia" (premiera międzynarodowa 2014 na Kapitolu w Rzymie. Z włoskim wirtuozem akordeonu Marco Lo Russo zrealizował projekt "Sacra Armonia" (premiera: Noc Cracovia Sacra 2017).Po prawie 25 latach życia i pracy w Rzymie, od kilku lat mieszka już na stałe w Krakowie.
Zobacz także: