Z Polskiej Szkoły Plakatu

Dokonania Polskiej Szkoły Plakatu od dekad uznawane są za jeden z największych sukcesów polskiej sztuki za granicą. Cieszą się nieustającą renomą wśród kolekcjonerów sztuki na całym świecie. Unikatowe dzieła Wojciecha Fangora, Henryka Tomaszewskiego oraz Romana Cieślewicza już 31 maja pojawią się na Aukcji Plakatu w DESA Unicum. Wystawę przedaukcyjną można oglądać od 19 maja.

Wojciech Fangor, Mury Malapagi
Wojciech Fangor, Mury Malapagimateriały prasowe

Tworzone za żelazną kurtyną prace najważniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu do dziś zaskakują oryginalnymi rozwiązaniami formalnymi oraz niepowtarzalnym stylem, jakie stanowią o ich unikatowości na tle dzieł artystów pracujących na Zachodzie. Mariaż malarskiej ekspresji z ręcznie kreślonym liternictwem, bogactwo metafor, ironia oraz prostota formy zapewniły polskim artystom międzynarodowy rozgłos i stałe miejsce wśród najbardziej cenionych plakacistów. Wielokrotnie nagradzane na zagranicznych wystawach i konkursach prace coraz częściej trafiają dziś do kolekcji kompletowanych przez miłośników najlepszego rodzimego designu, którzy doceniają wysokiej klasy wzornictwo i ponadczasowość grafik sprzed ponad półwiecza.


Jednym ze współtwórców zjawiska Polskiej Szkoły Plakatu był w latach 50. Wojciech Fangor. Jego afisz zapowiadający film René Clémenta "Mury Malapagi" przeszedł do historii jako dzieło, które zapoczątkowało nurt. Ta oraz inne sztandarowe prace − m.in. plakat do wystawy artysty, która miała miejsce w New Jersey w 1973 roku, z jego odręcznym podpisem − to kamienie milowe w polskiej sztuce. Obie będą dostępne na aukcji w cenach wywoławczych kolejno 800 i 400 złotych.

Szczególne miejsce w dorobku artystów związanych z Polską Szkołą Plakatu zajmują afisze teatralne i filmowe, ilustrujące zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Zasłynął nimi Henryk Tomaszewski, artysta aż pięciokrotnie nagradzany podczas prestiżowej Międzynarodowej Wystawy Plakatu w Wiedniu w 1948 roku. Jego pełne błyskotliwych i żartobliwych treści, fantazyjne i często utrzymane w stylistyce minimalizmu dzieła należą do szczególnie cenionych − dwa lata temu w warszawskiej Zachęcie odbyła się indywidualna wystawa poświęcona twórczości artysty. Na majowej aukcji pojawią się m.in. humorystyczne plakaty zapowiadające "Historię" oraz "Ślub" Witolda Gombrowicza. Inną cenioną pracą, którą będzie można kupić na aukcji jest plakat Romana Cieślewicza zapowiadający "Dziady" w Teatrze Narodowym z 1967 roku. Plakaty tego czołowego polskiego grafika, jednego z najlepiej rozpoznawalnych w świecie, cechuje wyjątkowa plastyczność oraz poetyckość metafor.

W katalogu aukcyjnym znalazły się także prace innych artystów, m.in. afisze Jana Młodożeńca, "Blue Velvet" czy "New York, New York", które cechuje nasycona kolorystyka. Będzie można również kupić plakaty Waldemara Świerzego, m.in. "Wodzirej" i "Bohater roku", łączące malarską ekspresję z wyrazistością znaku graficznego. Aukcyjną ofertę uzupełnią prace Jana Lenicy, Wiktora Górki oraz Franciszka Starowieyskiego.

Henryk Tomaszewski, Historia, 1983
Henryk Tomaszewski, Historia, 1983materiały prasowe

Na najbliższej Aukcji Plakatu pojawią się też prace o tematyce turystycznej i sportowej − w tym nagradzany plakat Olimpiady w Los Angeles z 1984 roku autorstwa Karola Śliwki oraz plakaty promujące Polskie Linie Lotnicze LOT. Nie zabraknie również afiszy o tematyce muzycznej, m.in. plakatu "Charles Mingus", nagrodzonego złotym medalem na Międzynarodowym Salonie Plakatu Jazzowego "Jazzpo" w 1985 roku. Najstarszymi pracami, jakie się pojawią na aukcji, są wykonane przez Stefana Norblina reklamy Poznania oraz Torunia. Co istotne, niemal wszystkie dostępne na aukcji prace to oryginalne serie, wydrukowane tuż po ich zaprojektowaniu.

DESA Unicum jest największą, a zarazem najszybciej rozwijającą się firmą działającą na polskim rynku sztuki. Jej historia sięga 1950 roku. Ceny wywoławcze na najbliższej Aukcji Plakatu zaczynają się już od 200 złotych.

Aukcja: 31 maja, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: od 19 do 31 maja, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon wystawowy Marchand, Pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas