Susan Kare, czyli kobieta dosłownie ikoniczna
Kobieta, która stworzyła ikony komputerowe do pierwszego Macintosha, dziś sama może być nią nazwana. Susan Kare tchnęła w martwe komputery sztukę, ciepło i życie, czego dowodem jest fakt, że z jej dzieł korzysta cały świat.

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że prawdopodobnie możesz w duchu podziękować Susan Kare. Dlaczego? Ponieważ to ona jest jedną z prekursorek prostoty i czytelności ikon komputerowych, z których korzystamy każdego dnia. To właśnie w latach 1983-1984 zaprojektowała pakiet ikon dla pierwszego Macintosha, czyli komputera firmy Apple.
Ikony są czymś, bez czego korzystanie z komputerów przez zwykłych użytkowników byłoby zwyczajnie trudne. Towarzyszą nam nie tylko na pulpicie, lecz także przy innych programach, z których korzystamy. Ułatwiają korzystanie z komputera, a ich niewątpliwą zaletą jest przejrzystość i jasność przekazu, która od razu sugeruje nam, do czego służy dany symbol.Kogoś, kto stworzy pakiet właśnie takich ikon do Macintosha, szukał w 1982 roku Steve Jobs. Zadanie to zlecił Andrew Hertzfeldowi, członkowi zespołu programistów Apple Macintosh oraz projektantowi oprogramowania systemowego Macintosh. Przypomniał on sobie o swojej przyjaciółce z liceum, która niedawno obroniła doktorat i miała ogromny talent plastyczny. Odbyła staż w Franklin Institute u projektanta Harry’ego Loucksa, który był specjalistą od typografii i projektowania graficznego. Właśnie ten aspekt był prawdopodobnie kluczowy podczas rozmowy, którą Andrew odbył ze swoją przyjaciółką, a była nią właśnie Susan Kare.
Kobieta, która dała uśmiech komputerowi

Dawny przyjaciel z liceum zaproponował Susan odręczne zaprojektowanie ikon i elementów czcionki, by stworzyć wstępne inspiracje do interfejsu Macintosha. Zadanie to nieco przeraziło kobietę, bowiem wcześniej nie miała do czynienia z grafiką komputerową. Mężczyzna w zamian za projekt zaproponował jej komputer Apple II.W 1983 roku rozpoczęła pracę dla Apple. Szybko przyswoiła obsługę prototypu Macintosha i stworzyła swoją pierwszą czcionkę, Chicago. Charakteryzowała się ona prostotą i czytelnością. Stworzyła dwie kolejne: San Francisco i obrazkowe Cairo, a następnie na warsztat wzięła projektowanie ikon.
To zadanie okazało się jednak dużo trudniejsze, ale czerpała ze swoich doświadczeń w dziedzinie sztuki, w zakresie mozaiki, igłowania i puentylizmu. Hertzfeld zasugerował, by przy projektowaniu grafik do ikon korzystała maksymalnie z kwadratów 32x32 mm, stosując najpierw papier milimetrowy, a potem specjalne, stworzone przez niego oprogramowanie. Tym sposobem zaczęła tworzyć ikony, które stały się wręcz kultowe.
To ona stworzyła bombę, która sygnalizuje błąd systemowy, a także legendarny "Happy Mac", czyli ikonę z uśmiechniętym komputerem.
Szczęśliwy Mac pochodzi z mojej miłości do guzików z uśmiechniętą buzią, gdy miałam 14 lat. (...) Uwielbiam sprawiać, by wszystko było przyjazne i humanitarne - uważam to za bardzo przyjemne
- powiedziała w jednym z wywiadów.
Filozofia prostoty
Susan Kare dała nie tylko duszę starym komputerom, lecz przede wszystkim przejrzystość i łatwość użytkowania.
Wiele dowiedziałam się od Steve'a o skumulowanej wartości dbałości o szczegóły i o przekraczaniu granic medium. Wciąż myślę o jego filozofii niepokazywania zbyt wielu informacji na raz i wartości prostoty w przekazie wizualnym
- przyznała Susan.
Chciała, by ikony, z których będą korzystać użytkownicy, były tak czytelne i zrozumiałe, jak znaki drogowe, a jednocześnie miały w sobie lekkość i aspekt sztuki. "Jest powód, dla którego dzieci przechodzące przez ulicę na znakach drogowych, nie mają lunchboxów i tornistrów z superbohaterami" - powiedziała artystka.

Giganci czerpali z jej talentu
Po wielkim sukcesie, jakim była premiera Macintosha w 1984 roku, Susan pracowała w Apple jeszcze dwa lata. Następnie dołączyła do startupu NeXT, założonego przez Steve’a Jobsa, jednak nie zagrzała tam miejsca na długo. Z tak kreatywną i innowatorską osobowością potrzebowała nowych wyzwań i tym samym założyła własną działalność.
Stworzyła wiele projektów graficznych dla firmy Microsoft, w tym m.in. popularnego pasjansa. Z jej projektów skorzystał nawet Facebook, Motorola czy aplikacja Pinterest, która służy do dzielenia się materiałami wizualnymi.W 2018 roku Susan otrzymała nagrodę AIGA, która upamiętnia jej karierę poświęconą poszukiwaniu odpowiedniej ilości prostoty i abstrakcji, a jej najbardziej kultowe projekty znajdują się obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Aktualnie Susan Kare pracuje jako dyrektor kreatywna w Pinterest.