Reklama

Reklama

Świnia z lokami

Mangalica to gatunek wyhodowany w XIX wieku na Węgrzech. Jej przodkiem był dzik oraz rasy świń z basenu Morza Śródziemnego. Niewymagające w hodowli zwierze jest atrakcją turystyczną ekologicznych gospodarstw w krainie tokaju.

To prawdziwa koneserka dobrego smaku. Odżywia się słonecznikiem, grochem i dynią. Jednak jej ulubionym przysmakiem są jabłka, które sama potrafi zrzucać z drzew. Inteligencję tych zwierząt doceniono na całym świecie. 

Mangalica wrosła już w krajobraz gospodarstw ekologicznych, co przyciąga turystów. Są śmiałkowie, którzy węgierskie świnie trzymają w domach. Być może umaszczenie zwierzęcia- bujne loki-  sprawia, że wiele osób traktuje je, jak domowego pupila.  

Węgierska świnia występuje w trzech odmianach. Wszystkie charakteryzują się długą, kręconą sierścią przypominającą owczą wełnę. 

Słoniowy blond, jednolice rude, czarne lub szare mają swoich fanów w sieci. W sklepach z pamiątkami nie brakuje też maskotek wzorowanych na świniach z lokami. 

Reklama

Wszystkie odmiany  tej rasy mają barwne czarne oblamówki ryja, oczu i racic. Ciekawostką jest umaszczenie młodych świń, które przypominają swoich przodków. Rodzą się z paskami na całym ciele, czyli tzw. liberią, która przypomina o pochodzeniu od dzika. 

Zobacz także: 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: świania | Mangalica | loki | Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy