Reklama

Reklama

Teatralne piekło, czyściec i niebo

2 grudnia rozpocznie się w Krakowie 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. W programie: kilkadziesiąt spektakli, konkurs o Krakowską Nagrodę Teatralną, przedstawienia młodych reżyserów, prace zagranicznych twórców i uwielbiane przez festiwalową publiczność spotkania z artystami.

Tradycyjnie już festiwal podzielono na kilka bloków.

Inferno

Reklama

W części Inferno, będącej konkursem najlepszych polskich spektakli minionego sezonu, do walki o statuetkę Boskiego Komedianta staną mistrzowie polskiego teatru i ich uczniowie. Zobaczymy głośne "Tango" Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie oraz osławioną drugą część tryptyku Krystiana Lupy "Persona. Ciało Simone" (przypomnijmy, że część pierwsza - Persona. Marilyn - była rok temu prezentowana także w części konkursowej Boskiej Komedii, a grający w niej Piotr Skiba otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską).

Po rocznej przerwie powracają do Krakowa Anna Augustynowicz oraz Monika Strzępka. Inscenizacja "Wesela" autorstwa Augustynowicz, zaprezentowana podczas pierwszej edycji festiwalu, udowodniła zarówno polskim widzom, jak i zagranicznym jurorom, że polski dramat narodowy nie musi być hermetyczny, a spektaklowi przyznana została nagroda specjalna. Tym razem artystka pokaże nam spektakl "Migrena" zrealizowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Z kolei Monika Strzępka powraca do Krakowa ze spektaklem "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej". Do konkursu zakwalifikował się także Iwan Wyrypajew ze spektaklem "Lipiec" zrealizowanym w warszawskim Teatrze na Woli. Krzysztof Garbaczewski, którego "Opętani" byli rok temu prezentowani na Boskiej Komedii w sekcji Paradiso, tym razem weźmie udział w konkursie. Jego spektakl "Odyseja wg Homera", zrealizowany w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, od dnia premiery zdążył już zebrać pochwalne recenzje.

W sekcji konkursowej krakowskie teatry reprezentować będą dwa spektakle: "Wesele hrabiego Orgaza" Jana Klaty ze Starego Teatru oraz "Hamlet" Macieja Sobocińskiego z Teatru Bagatela.

Paradiso

Paradiso to część festiwalu poświęcona pracom młodych, ale już cieszących się uznaniem reżyserów. W czasie tegorocznej Boskiej Komedii obejrzymy spektakl" Dynastia. Sclerosis multiplex" Natalii Korczakowskiej z Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, będący teatralną odpowiedzią na popularny w latach 90. serial telewizyjny. Weronika Szczawińska z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie zaprezentuje własną wersję znanej sztuki Davida Harrowera "Noże w kurach". Z "Orgią" Piera Paola Pasoliniego, zrealizowaną w gdańskim Teatrze Wybrzeże, przyjedzie na Boską Komedię Wiktor Rubin.

Nie obejdzie się bez powrotów do klasyki: obejrzymy "Trzy siostry" w reżyserii Piotra Ratajczaka z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze oraz spektakl "Anhelli. Wołanie" w reżyserii Jarosława Freta z wrocławskiego Teatru Zar.

Purgatorio

Liczne atrakcje czekają nas także w kręgu Purgatorio, obejmującym wydarzenia towarzyszące, w tym roku poświęcone projektowi "Życie w teatrze". Legendarny "Opis obyczajów" zrealizowany w Teatrze STU doczekał się kontynuacji, a po niej - części trzeciej. "O północy przybyłem do Widawy czyli Opis obyczajów III" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Imka w Warszawie to nie tylko powrót wybitnego reżysera teatralnego do pamiętników księdza Kitowicza, ale także podjęta na nowo rozmowa o polskości.

Będziemy mogli obejrzeć także najnowsze przedstawienie warszawskiego Nowego Teatru - "Koniec" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, niezwykły spektakl o odchodzeniu, łączący teksty Bernarda-Marie Koltesa, Franza Kafki, J. M. Coetzeego.

Specjalnymi gośćmi Boskiej Komedii będą przedstawiciele słynnego Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. "The Living Room" w reżyserii Thomasa Richardsa stanowi jeden z etapów poszukiwań prowadzonych przez reżysera i spadkobiercę Jerzego Grotowskiego w dziedzinie Sztuki jako wehikułu. Spektakl "I am America" oraz poetycki koncert "Not History's Bones", oba w reżyserii Maria Biaginiego, oparte zostały na tekstach Allena Ginsberga.

3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Kraków 2 - 12 grudnia. Szczegóły na: www.boskakomedia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy