Reklama

Reklama

Zasady higieny podczas pandemii. Włosy trzeba myć codziennie?

Mimo że początek pandemii COVID-19 sięga marca 2020 roku, to po półtorarocznej walce z wirusem nadal nie jesteśmy pewni, jak dokładnie dbać o higienę. Oto kilka wskazówek.

Jak to jest z myciem rąk?

Pierwszą ważną kwestią, którą należy poruszyć, jest mycie rąk. Istotne jest, by skupić uwagę na czasie, jaki poświęcamy na pozbycie się drobnoustrojów. Uznaje się, że potrzeba minimum pół minuty, by za pomocą detergentu dokładnie zmyć brud z naszych dłoni. 

Warte zapamiętania jest również to, że w okolicach paznokci gromadzi się bardzo dużo zanieczyszczeń i tego miejsca nie należy pomijać.

Należy także podkreślić, że po dokładnym umyciu rąk nie należy aplikować na nie płynu antybakteryjnego. W kontakcie z wodą nie spełni on swojej funkcji, a jedynie przesuszy skórę dłoni. 

Reklama

Ponadto tylko preparaty zawierające minimalnie 60 proc. stężenie alkoholu są w stanie dokładnie zdezynfekować dłonie.

Włosy należy myć codziennie?

W tej kwestii specjaliści są zgodni. Podczas pandemii włosy należy myć codziennie. Wszystko przez to, że wirus jest w stanie się na nich utrzymać, a następnie przenieść się na poduszkę, która będzie miała kontakt z naszymi ustami oraz nosem. 

W związku z tym, jeśli danego dnia opuszczamy nasze cztery ściany, to przed snem konieczne jest umycie włosów. 

Nakaz zasłaniania ust i nosa

Jeśli decydujemy się na zakrywanie ust i nosa za pomocą jednorazowych maseczek, to należy pamiętać o kilku kwestiach. Maseczka chirurgiczna zapewnia ochronę maksymalnie przez 1,5 godziny, dlatego też zawsze należy mieć ze sobą kolejną na zmianę. 

Sprawa wygląda całkiem inaczej w przypadku masek typu FFP2 oraz FFP3. Te pierwsze można nosić przez kilka godzin, a FFP3 nawet przez kilkanaście godzin.

Gdy używamy maseczek materiałowych, to należy pamiętać o ich regularnym praniu. Najlepiej w temperaturze 60° C. 

Warto pamiętać, że nie wrzucamy ich do kosza na pranie razem z innymi ubraniami. Do momentu uruchomienia pralki maseczki powinny być szczelnie zamknięte w woreczku foliowym. 

Czytaj więcej:

"Poznaj Polskę", czyli minister Czarnek zachęca do wycieczek. Lista miejsc pełna błędów

Piżama, pościel, bielizna - jak często je zmieniać, by być zdrowym?

Stewardesa zdradziła kilka porad dotyczących pobytu w hotelu

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje