Reklama

Reklama

Janina Ochojska przerywa milczenie. Chodzi o szczepienia

Praca na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej była całym jej życiem. Raz uśpiła swoją czujność. Przez trzy lata odkładała badania na jutro. Z tej lekcji wyciągnęła wnioski. Teraz zmagając się z chorobą Janina Ochojska, reaguje natychmiast na wszelkie doniesienia dotyczące stanu zdrowia Polaków. Co ostatnio wywołało jej sprzeciw?

Janina Ochojska od lat zmaga się z rakiem. Choroba sprawiła, że szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej musiała zmienić swoje życie prywatne i zawodowe. Konieczna okazała się wyprowadzka z Krakowa, wszystko z myślą o hospitalizacji. 

W mediach społecznościowych Ochojska często podejmuje tematy związane ze zdrowiem i profilaktyką. Do rozmów na żywo zaprasza ekspertów. Rak to nie jedyna bolączka. Już wcześniej Ochojska walczyła z chorobą. Dlatego wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy sprowokowała działaczkę humanitarną do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Oto, z jakimi spostrzeżeniami podzieliła się z odbiorcami w mediach społecznościowych.

Reklama"Panie Prezydencie, powiedział Pan, że nie jest Pan “zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych". Dodał Pan później w tweecie, że “co do innych chorób, to zupełnie co innego. Inna rozmowa". Więc jest Pan za szczepieniami obowiązkowymi, czy nie? Proszę o jasne stanowisko, ponieważ słuchają Pana miliony Polaków i ma to realny wpływ na ich decyzje zdrowotne. Jeśli ma Pan wciąż wątpliwości co do skuteczności i wartości szczepionek, nie wierzy Pan lekarzom i trzeba coś wyjaśnić, to możemy porozmawiać — nawet “inaczej", jeśli Pan woli" - tak zaczęła swój wpis w mediach społecznościowych Janina Ochojska i dodała.

"W 1955 roku mając 6 miesięcy zachorowałam na polio — tego samego roku w USA zaczęły być wprowadzane pierwsze skuteczne szczepionki, w Polsce kilka lat później. Od 1988 (350 tys. przypadków rocznie), kiedy ONZ rozpoczął globalną akcję mającą na celu pokonanie polio, w ciągu niecałych 20 lat udało się tego dokonać na 4 kontynentach. W 2018 roku odnotowano 33 przypadki na całym świecie. W Polsce nie zdiagnozowaliśmy polio od 1984 roku DZIĘKI OBOWIĄZKOWYM SZCZEPIENIOM" - napisała Ochojska (pisownia oryginalna)

"Nikomu nie życzę polio. Bo na polio wciąż nie ma lekarstwa — można jedynie szczepić. Nie chcę się rozpisywać, jak trudno jest oddychać w żelaznych płucach, poruszać się całe życie o kulach, dochodzić do siebie po dziesiątkach operacji, które w życiu przeszłam, czy po prostu funkcjonować w Polsce jako osoba niepełnosprawna. Dzięki szczepionkom, żadnemu dziecku w Polsce polio już nie grozi. Proszę o tym pamiętać.Tylko dzięki obowiązkowym szczepionkom nie umieramy na gruźlicę, odrę, polio czy ospę. Ale to może się zmienić, jeśli będzie Pan dawał wprost antyzdrowotne wypowiedzi. Ludzie Pana słuchają i tak jak w przypadku słów o tym, że LGBT to nie są ludzie — wszystkie późniejsze próby sprostowań są bez znaczenia, jeśli słowo się rzekło, narracja jest kontynuowana, a przytaczanie Pańskich słów jest według Pana manipulacją. Między innymi przez takie wypowiedzi 10-krotnie wzrosła liczba przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień między 2003 a 2019 r. Dlatego jeszcze raz: proszę nie odwracać kota ogonem i wziąć na siebie odpowiedzialność, jaka spoczywa na funkcji Prezydenta RP. Proszę powiedzieć wyborcom, czy jest Pan za obowiązkowymi szczepieniami i co to za inna rozmowa na temat innych chorób"- komentuje Ochojska.

"P.S. Załączam stanowisko Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie:
"Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty", a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę. Zwracamy się do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta o pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie. Jednocześnie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, dopełni wszelkich starań, aby nadal przekazywać lekarzom i pacjentom rzetelną, naukową wiedzę nt. szczepień ochronnych.""- tymi słowami Janina Ochojska zakończyła swój wpis na profilu w mediach społecznościowych.  

***

#POMAGAMINTERIA

Hubert ma roczek. Pierwsze sześć tygodni życia spędził w szpitalu, walcząc o każdy dzień. Urodził się z ciężkimi wadami - między innymi z brakiem kości w rękach. Pojawiła się jednak nadzieja na operację, która umożliwi mu normalny rozwój. Wystarczą dwa kompleksowe zabiegi, dzięki którym jego dłonie i przedramię ukształtują się w sposób prawidłowy, a ręce będą mogły prawidłowo rosnąć z zachowaniem pełnej funkcjonalności kończyn. Pomóż Hubercikowi przybić piątkę w przyszłości! Sprawdź szczegóły >>>

Zobacz także:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje