Reklama

Reklama

Lakier – nie tylko do paznokci

Przyda się w awaryjnych sytuacjach, gdy nie masz ze sobą igły z nitką, kiedy nie możesz znaleźć właściwego klucza, zarysowałaś obcas lub poleciało Ci oczko w rajstopach.

Ukryj rysy

Na obcasach swoich ulubionych szpilek odkryłaś rysy? Nie rozpaczaj. Dobierz lakier do paznokci w odpowiednim kolorze i zamaluj nim zadrapania. Przedtem zaklej taśmą górną część buta, aby go niechcący nie pociągnąć lakierem, zwłaszcza gdy jest w innym kolorze niż obcas. Przygotuj miejsce, które będziesz malować. Wytrzyj wilgotną ściereczką i osusz papierowym ręcznikiem. Możesz dodatkowo odtłuścić je spirytusem lub denaturatem. Pamiętaj tylko, że przed pomalowaniem musi być zupełnie suche. Pociągnij lakierem od góry do dołu. Odstaw na 15 minut. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, nanieś następną i ewentualnie kolejną.

Reklama

Zabezpiecz guziki

Przyszywane na maszynie guziki łatwo odpadają, bo szycie często nie zostaje prawidłowo zakończone. Wystarczy wtedy niechcący pociągnąć sterczący kawałek nitki, aby guzik zaczął się odpruwać. Jeśli nie masz igły, by go przytwierdzić, uratuje Cię bezbarwny lakier. Zamaluj nim dziurki. Skleisz w ten sposób nitki, które jeszcze go trzymają. Dzięki temu pozostanie na miejscu przynajmniej do pierwszego prania. Aby ustrzec się kolejnej niespodzianki, w domu porządnie przyszyj wszystkie guziki.

Oznacz klucze

Jeśli masz kilka podobnych kluczy, np. typu yale pomaluj każdy na inny kolor. Lakier do paznokci jest dość trwały. Nie zetrze się zbyt szybko i nie będziesz traciła czasu na znalezienie właściwego klucza. Nie musisz malować całego. Wystarczy, że pokryjesz lakierem tylko górną część. Możesz go także wykorzystać do oznaczania słoików z przetworami, zamiast opisywać je markerem.

Uratuj rajstopy

Zatrzymanie lecącego oczka w rajstopach za pomocą lakieru do paznokci to stary i powszechnie znany sposób. Warto jednak go przypomnieć, bo zbliża się jesień i pora noszenia rajstop. Kropla bezbarwnej emalii zapobiegnie powiększeniu się uszkodzenia i pozwoli uratować ubranie. Małe oczko można zaszyć cienką nitką, np. wyciągniętą ze starych, nienoszonych już rajstop lub podkolanówek.

Gdy lakier się rozleje…

Działaj jak najszybciej, zanim lakier zaschnie. Jeśli zaplamiłaś ubranie, użyj zmywacza do paznokci. Ale ostrożnie, sprawdź w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwi tkaniny. Potem przykładaj do plamy nasączony acetonem wacik aż usuniesz cały lakier. Następnie namocz ubranie w wodzie z odplamiaczem i upierz je również z odplamiaczem. 

Gdy lakier wylał się na dywan lub kanapę, poczekaj aż zaschnie. Następnie delikatnie spiłuj go pilnikiem do stóp i odkurz tkaninę. Pozostałości zmyj acetonem. Lakier na skórze, np. na butach lub torebce również zostaw do wyschnięcia. Potem ostrożnie zeskrob, np. pilniczkiem i doczyść gumką myszką. 

Zobacz także:


Rewia
Dowiedz się więcej na temat: lakier do paznokci | uroda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy