Alternatywa dla Chorwacji. Słowenia - mały kraj z morzem i górami
Chorwacja od lat cieszy się wielkim powodzeniem wśród Polaków. Wielu z nas szuka jednak alternatywy dla tego kraju, a także równie popularnej Grecji i Bułgarii. Takie kierunki znajdują się również na Półwyspie Bałkańskim - Albania, Czarnogóra czy Słowenia. Jakie atrakcje czekają na turystów w tym ostatnim państwie?
Słowenia w większości jest pokryta terenami wyżynnymi i górzystymi, dlatego większości może się kojarzyć jedynie z zimowymi wypadami na narty. Jednak ten mały kraj ma również niespełna 47-kilometrową linię brzegową i jest świetnym kierunkiem na wakacyjny wypoczynek. To także najbogatsze państwo całej byłej Jugosławii.
Turystyka i atrakcje Słowenii
W Słowenii rozwinęły się różne formy turystyki, a kraj oferuje turystom szeroką gamę atrakcji przyrodniczych i kulturowych. W 2016 roku została ogłoszona pierwszym państwem na świecie o zrównoważonej i zielonej turystyce przez holenderską organizację Green Destinations. Z kolei rok później taki tytuł przyznał Słowenii magazyn National Geographic Traveller.
W północno-zachodnim krańcu kraju leżą Alpy Julijskie z jeziorem Bled i doliną Soča, a także najwyższy szczyt kraju, Triglav w środku Parku Narodowego Triglav. Do pozostałych pasm górskich Słowenii należą Alpy Kamnik-Savinja, Karawanki i Pohorje, które są popularne wśród narciarzy.
Słowenia posiada również bardzo popularne jaskinie - Postojna i Škocjan, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei wzgórza wokół Mariboru słyną z produkcji wina. Północno-wschodnia część kraju jest natomiast bogata w uzdrowiska, takie jak Radenci, Dobrna czy Moravske Toplice.
Zabytki Słowenii
W stolicy kraju, Lublanie, jest wiele zabytków barokowych i secesyjnych, a także nowoczesna architektura. W kolei w regionie Istria nad Morzem Adriatyckim najważniejszym miejscem jest weneckie, gotyckie miasto Piran, porównywane do chorwackiej perły Adriatyku i z tego względu nazywane słoweńskim Dubrownikiem, oraz osada Portorož. Inne popularne lokalizacje turystyczne to historyczne miasteczka Ptuj i Škofja Loka.
W Słowenii znajduje się około 2500 kościołów i 1000 zamków, z których najpopularniejszy jest Zamek Predjama. Jest to forteca zlokalizowana w pobliżu Postojnej na wpół ukryta w jaskini. Malowniczy krajobraz można znaleźć również wokół jeziora Bled z wyspą, na której umiejscowiony jest kościół.
Plaże Słowenii
Plaże na słoweńskim wybrzeżu są w większości kamieniste. Mają jednak dobrą infrastrukturę, z wieloma atrakcjami czy zapleczem gastronomicznym. Prywatne plaże udostępniają także hotele, a część z nich jest utworzona ze sztucznego piasku. Za najlepszą uznawana jest plaża w Portoroz nazywana Centralną - szeroka i piaszczysta. W sezonie przyjeżdża tu dość sporo turystów.
Innymi plażami na Słoweńskiej Riwierze są te w miejscowościach Piran, Koper czy Strunjan. Z kolei najdłuższa plaża znajduje się w Ankaran, gdzie jest zarówno część kamienista, jak i piaszczysta. Pobliski lasek sosnowy zapewni trochę cienia. Warta uwagi jest również plaża San Simon w kurorcie Izola umiejscowiona przy 80-metrowym klifie otoczonym roślinnością i nagradzana za czystość.
Kuchnia i pogoda Słowenii
Kuchnia słoweńska to mieszanka kuchni środkowoeuropejskiej (zwłaszcza austriackiej i węgierskiej), kuchni śródziemnomorskiej oraz kuchni bałkańskiej. Najbardziej znana jest z jednogarnkowych posiłków, takich jak ricet, istryjski gulasz (jota), minestrone (mineštra) i kasza gryczana žganci. Słowenia otrzymała tytuł Europejskiego Regionu Gastronomicznego na rok 2021. Jest także ojczyzną najstarszej winorośli na świecie, która ma 400 lat.
Klimat Słowenii jest umiarkowany, jednak różni się w zależności od regionu, na co wpływ ma zróżnicowane ukształtowanie terenu, w tym obecność Alp i Morza Adriatyckiego. W porównaniu z Europą Zachodnią nie jest bardzo wietrznym krajem. Na wybrzeżu panuje klimat subśródziemnomorski, zatem w lecie pogoda jest tam idealna do wakacyjnego wypoczynku.
***
Zobacz również: