Reklama

Archeolodzy-amatorzy odkryli tajemniczy przedmiot. To istna rewolucja

Grupa archeologów-amatorów z Anglii prowadziła wykopaliska od zeszłego roku. Jakież było ich zdziwienie, gdy natrafili na wyjątkowe znalezisko. Okazuje się, że miłośnicy historii odkryli artefakt o dziwnym kształcie. Pochodzący ze starożytnego Rzymu przedmiot wprowadził badaczy w osłupienie.

Tajemniczy artefakt ze starożytności. Skrywa wielką tajemnicę przeszłości

Archeolodzy-amatorzy z Anglii prowadzili prace badawcze na terenie Midlands, czyli w środkowej Anglii. To właśnie tam nieprofesjonalna grupa miłośników historii Norton Disney odkryła wyjątkowy artefakt, który niemal nie miał prawda znaleźć się na tym terenie przed wiekami.

 Prowadząc wykopaliska ich oczom ukazał się starożytny artefakt zwany dwunastościanem. Dwunastościan to okrągły obiekt ze stopu miedzi, wielkości mandarynki, charakteryzujący się 12-stronną formą, z różnymi otworami i wypustkami.

Jego funkcja pozostaje niejasna. Chociaż w Europie odnaleziono ich ponad 100, Norton Disney History and Archeology Group — organizacja stojąca za najnowszym znaleziskiem — opisuje dwunastościan jako jedną z "wielkich zagadek archeologii".

Według Loreny Hitchens, doktorantki z Wielkiej Brytanii badającej wszystkie rzymskie dwunastościany Europy, istnieje wiele niepotwierdzonych teorii na temat zastosowania dwunastościanu jako miernika, dalmierza, świecznika, kostki do gier hazardowych lub do robienia na drutach rękawiczek. Specjalistka mówi jednak w rozmowie z National Public Radio, że żadna z tych teorii nie jest poparta dowodami.

Reklama

Cenny przedmiot znaleziony przez amatorów. Jest ich niewiele w historycznych zbiorach

"Do stworzenia znalezionego przez nas dwunastościanu włożono ogromną ilość czasu, energii i umiejętności, dlatego nie wykorzystano go do przyziemnych celów" - twierdzi grupa Norton Disney, obalając tezę Hitchens o wykorzystywaniu przedmiotu do chociażby gier hazardowych. 

Amatorzy-badacze mówią, że przedmiot ten najprawdopodobniej służył do celów rytualnych i religijnych. 

"Społeczeństwo rzymskie było pełne przesądów, których przestrzegano na co dzień. Naszą obecną roboczą teorią jest potencjalne powiązanie z lokalną praktyką religijną. Wymagane są jednak dalsze badania" - czytamy na stronie Norton Disney History and Archeology Group.

To, co czyni to najnowsze odkrycie wyjątkowym, to to, że obiekt został znaleziony w stanie nienaruszonym i w doskonałym stanie. Większość dwunastościanów odkrywano dotychczas w kawałkach. Na uwagę zasługuje także fakt, że jest to jedyny egzemplarz odkryty w środkowym regionie Anglii, znanym jako Midlands.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: archeologia | Anglia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy