Reklama

Reklama

Carcassonne: Jak z obrazu

Pięknie zachowane mury zamku Carcassonne /123RF/PICSEL

Ten największy i najlepiej zachowany kompleks obronny w Europie, co roku przyciąga rzesze turystów.

Spędź weekend w pięknym, otoczonym szczytami Pirenejów regionie francuskiej Langwedocji i odwiedź magiczną twierdzę, która pamięta średniowiecznych bohaterów.

Ta niezdobyta forteca została ocalona od ruiny w XIX w. przez wielkiego konserwatora zabytków i historyka sztuki Eugène'a Emmanuela Viollet-le-Duca.

Górne miasto

Zacznij od zwiedzania górnego miasta, czyli Cité. Znajduje się tutaj największy w Europie kompleks zabudowań średniowiecznych. Cité otoczone jest podwójnym pierścieniem murów obronnych, strzegą go 53 wieże strzelnicze. Przejdź przez zwodzony most, a następnie główną bramą warowną Porte Nabonnaise wejdź do miasta.

Reklama

Zwróć uwagę na pomnik Lady Carcas, która według legendy w sprytny sposób przechytrzyła wrogów i ocaliła miasto. Wśród małych, krętych uliczek możesz godzinami podziwiać piękną architekturę tego miejsca, a także zajrzeć do sklepików z pamiątkami, kawiarni i restauracji.

Koniecznie odwiedź perełkę Carcassonne, jaką jest Bazylika St. Nazaire wzniesiona w stylu romańskim w XI w., a następnie przebudowana w czasach gotyku. Znajdują się tu najstarsze w tej części Francji organy, zamówione przez papieża Urbana V w 1096 r. Wstąp także na zamek, gdzie dwa razy dziennie odbywają się widowiskowe walki rycerskie. Jeśli masz odwagę, odwiedź także Muzeum Tortur, w którym zobaczysz, jaki los spotykał nieposłusznych poddanych.

Dolne miasto

Zejdź do dolnego miasta La Ville Basse. Wybierz się na plac Carnot, gdzie zobaczyć możesz dzieła sztuki ludowej, a także w tutejszych restauracjach spróbować dań kuchni regionalnej. Skosztuj francuskiego pasztetu z gęsich wątróbek (foie gras) lub cassoulet— czyli wieprzowiny i baraniny zapieczonych z fasolą i warzywami. Pospaceruj nad Canal du Midi, a jeśli czas ci pozwoli, wybierz się na wyprawę barką wraz z przewodnikiem. Ten siedemnastowieczny kanał prowadzi aż do Morza Śródziemnego.

Będąc w Carcassonne warto zobaczyć niesamowite jaskinie Cabrespine i Limousis. Wybierz się też do jednej z winnic, aby skosztować świetnego wina wyrabianego w tym regionie. W położonym w pobliżu Nimes zatrzymaj się, by zobaczyć rzymską świątynię Maison Carree oraz pokazy korridy we francuskim stylu. Koniecznie odwiedź również pełne atrakcji miasteczko Montpellier.

Aleksandra Rumińska

* Od redakcji: Wśród miłośników gier planszowych bardzo znana jest strategiczna gra pod nazwą "Carcassonne". Została zaprojektowana przez Klausa-Jürgena Wrede, który wzorował się na francuskim Carcassonne.

Zobacz także:

Na żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy