Reklama

Reklama

Czeskie Morawy. Uroki Toskanii w dobrej cenie

Malownicze wzgórza, wspaniałe winnice i światowej klasy zabytki są bliżej niż myślisz… Daj się im uwieść!

Zwykle Morawy są tylko miejscem postoju Polaków, którzy podróżują autem na wakacje do Chorwacji lub Włoch. Ale ta historyczna czeska kraina ma do zaoferowania o wiele więcej niż nocleg w drodze.

Mówi się o niej słowiańska Toskania – bo krajobraz do złudzenia przypomina włoskie pejzaże, wino jest równie smaczne, a ludzie przyjaźni i przychylni gościom. Za to ceny – zdecydowanie bardziej podobne do naszych niż toskańskich.

Wśród łąk i winorośli

Atrakcji z pewnością wystarczy na dwutygodniowy urlop. Każdy z zakątków Moraw, zwłaszcza tych Południowych, zachwyca! Największe miasto regionu, Brno, niczym nie ustępuje stolicy Czech, Pradze. Góruje nad nim imponująca gotycka katedra św. Piotra i Pawła. Zatrzymajcie się tu na spacer po starówce.

Reklama

 Im dalej na południe, tym piękniejsze krajobrazy będą się pojawiać przed waszymi oczami. Łagodne wzgórza pokryte łąkami we wszystkich odcieniach zieleni, poprzecinane jaskrawożółtymi dywanami rzepaku i winnicami. Wiele z nich można zwiedzać! Na miedzach wysmukłe drzewa przypominające toskańskie cyprysy, a na pagórkach bielone kapliczki...

Ta słoneczna, spokojna ziemia zachęca do wypoczynku. Zachwyceni będą zwłaszcza ci, którzy lubią wyprawy rowerowe. Czeka na nich aż kilkaset kilometrów dobrze przygotowanych tras – łatwych, czytelnie oznaczonych, idealnych dla rodzin.

Baśniowe zamki i ogrody

W ten naturalny pejzaż wkomponowują się urokliwe miasteczka i bajkowe zamki, pozostałość po wielu latach rządów niemieckiego rodu Lichtensteinów. Miasta Mikulov i Znojmo wydają się obojętne na zmiany zachodzące we współczesnym świecie.

Jak miło zagubić się w plątaninie wąskich uliczek tutejszych starówek, a potem rozkoszować smakiem lokalnego wina w kafejce przy wybrukowanym rynku...

Jeden dzień warto zarezerwować na zwiedzanie słynnego kompleksu parkowo-pałacowego Lednice-Valtice. To niezwykłe miejsce zwane Ogrodem Europy, jest perełką wśród czeskich zabytków, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachwycają też usytuowane na wysokich skałach Zamek Vranov nad rzeką Dyjí i baśniowy gotycki zamek Pernštejn.

Pocztówka z Pálavy

Wielbiciele dzikiej przyrody zakochają się w rezerwacie Pálava. Nawet jeśli przyjedziecie na Morawy samochodem, warto wypożyczyć w Mikulovie rowery, by nie psuć sobie zwiedzania... barierą w postaci szyby auta. A tak, można przystanąć niemal w dowolnym miejscu, by chłonąć zapachy, podziwiać kolory...

Wapienne skały wznoszące się nad zieloną równiną, na nich ruiny średniowiecznych zamków i chyba najpiękniejsze w regionie winnice. O zachodzie słońca tym pejzażom dorównują tylko toskańskie widoki!

Całości dopełniają Nowe Młyny – trzy sztuczne zbiorniki wodne utworzone na rzece DyjÍ. Można dojechać tu jedną z dwóch grobli dzielących zalewy – wąską i niezwykle malowniczą. Zabierzcie stroje kąpielowe! Nad Górnym Zbiornikiem, w Pasohlávkach można wypocząć nad wodą i poszaleć w aquaparku.

Wrześniowe świętowanie

Jeśli nie uda ci się przyjechać tu w środku lata, nic straconego! We wrześniu na turystów czekają szczególne atrakcje. Właśnie wtedy dojrzałe winogrona są gotowe do zbiorów i w poszczególnych gminach odbywają się hucznie celebrowane winobrania!

To idealny moment, by poznać bliżej region Slovácko, który słynie z barwnych tradycji folklorystycznych. W winiarskich wioskach malowane piwniczki tworzą całe kompleksy u stóp winnic. Odbywają się tu radosne festiwale, jarmarki i degustacje wina.Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy