Reklama

Reklama

Czeskie Morawy. W krainie folkloru

Zapraszamy do regionu, gdzie tradycja ludowa jest wciąż silna, ale zabawa równie ważna.

Morawy (historyczna kraina we wschodniej części Republiki Czeskiej) do tej pory często były traktowane przez polskich turystów jako region tranzytowy w drodze na wakacje do Chorwacji lub Włoch.

To jednak przeszłość, bo z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym celem wycieczek. To region niezwykle atrakcyjny turystycznie.

Znajdziemy tu piękne i zadbane miasta, ale też malowniczą architekturę ludową, barwny folklor, urokliwe pałace i zamki. A do tego urodzajne winnice.

Na rowerze

To, co wyróżnia ten region, może zaskakiwać, bo jest to barwny folklor oraz żwawe tańce ludowe, które oczarują każdego przybysza.

Reklama

Tradycyjny, improwizowany taniec verbuňk z regionu Slovacko wpisany został na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Nawiązuje do tradycji z XVIII wieku. Wówczas był wykonywany przez młodych rekrutów przed odejściem do wojska.

Obecnie verbuňk prezentowany jest przez ludowe grupy taneczne w większości miast i wsi regionu, głównie podczas licznych imprez folklorystycznych, których tu latem nie brakuje.

Jeżeli skierujemy się na południe Moraw, to odkryjemy krainę, gdzie dojrzewają wyjątkowe owoce, z których powstaje cudowne wino.

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov zaprasza przez cały rok, ale najgwarniej jest tu w drugi wrześniowy weekend podczas Winobrania Palavskiego. Centrum miasta wypełnia wtedy muzyka, tańce, wystawy.

Do Mikulova przybywa orszak historyczny z królem Wacławem IV na czele. Barwny pochód winiarzy przemierza miasto, a w ogrodzie zamkowym organizowane są średniowieczne targi rzemiosł.

Ale w wakacje też nikt nie będzie się tu nudził. Podczas ciepłych wieczorów warto odwiedzić jedną z licznych winnych piwnic.

Amatorzy turystyki rowerowej mogą okoliczne winnice zwiedzać tzw. Trasą Mikulovską. Warto jednak wtedy zapewnić sobie nocleg, bo piwnice naprawdę kuszą.

Co zobaczyć?

Na Morawach warto odwiedzić największe miasto regionu – Brno. Tu znajduje się słynna willa Tugendhatów, ikona współczesnego myślenia o budownictwie.

Zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice to znajdujący się niedaleko Mikulova wyjątkowy kompleks parkowy, pełen romantycznych drzew, który powstał wokół dostojnych zamków. Miejsce to jest wpisane na listę UNESCO. W regionie nie ma problemu ze znalezieniem noclegu. W pensjonatach przenocujemy już za ok. 140 zł.

Zobacz także:

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy