Fascynująca podróż do Miasta Aniołów
Los Angeles zawsze przyciąga młodych i ambitnych absolwentów szkół i uniwersytetów z całego świata. Kuszeni dobrymi zarobkami i wspaniałym, ciepłym klimatem, chcą spróbować swoich sił w Mieście Aniołów
Jeszcze dwieście lat temu w Los Angeles mieszkało 139 Indian i Meksykanów. W 1850 roku, po otrzymaniu praw miejskich, liczba mieszkańców wzrosła do 1610 osób. Dziś jest to jedna z największych metropolii na świecie, drugie miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem liczby mieszkańców, bo wynosi ona aż 13 milionów. Dlatego są tu słynne korki - w godzinach szczytu samochody wolno poruszają się po sześciu pasach autostrady 405 w kierunku San Diego.
Czasami droga z pracy do domu zajmuje mieszkańcom Los Angeles ponad dwie godziny. Fabryka projekcji wielkiego ekranu Los Angeles to serce światowego przemysłu filmowego. Tu, w legendarnym Hollywood, robi się wszystkie amerykańskie filmy. Studia filmowe, ogromne fabryki produkujące rocznie setki filmów, rozrzucone są po całym mieście, od doliny San Fernando, gdzie króluje Warner Brothers, Universal i Disney Studio, przez Paramount Pictures do dawnego MGM (dziś Sony Pictures). Wiele z nich udostępnione jest dzisiaj dla turystów.
Na zorganizowanych wycieczkach mogą oni poznać tajniki robienia filmów. Najczęściej największe premiery filmowe ze znanymi aktorami odbywają się w Chinese Theatre na Hollywood Boulevard. To tam w 1928 roku ówczesny właściciel teatru Sid Grauman wpadł przypadkowo w świeżo wylany cement. Od tej pory aktorzy zaczęli odciskać swoje stopy i ręce w betonie. Po raz pierwszy w 1928 roku odcisnęła swoją stopę aktorka Mary Pickford.
W dzielnicach Beverly Hills i Westwood za 5 dolarów można kupić mapy z zaznaczonymi domami gwiazd filmowych, które rozchodzą się jak woda. Wielu europejskich turystów przyjeżdża tu tylko po to, aby godzinami wystawać pod domami swoich idoli, licząc na to, że zobaczą na żywo Brata Pitta czy Leonardo DiCaprio.
W Beverly Hills w 1914 roku poszukiwano ropy naftowej. Zamiast niej znaleziono wodę. Postanowiono więc zbudować tu miasto. W 1919 aktorskie małżeństwo Douglas Fairbanks i Mary Pickford wybudowało sobie tam posiadłość. Od tej pory wielu aktorów, takich jak Rudolf Valentino, Frank Sinatra, Jennifer Aniston sprowadziło się do Beverly Hills. Są tu też najdroższe, markowe sklepy znajdujące się przy ulicy Rodeo Drive.
Wynajem domu z ogrodem w Malibu może kosztować miesięcznie nawet 60 tys. dolarów. Swoje posiadłości mają tu takie sławy, jak Pamela Anderson, Tom Hanks, Sting. Większość domów to wakacyjne dacze, ponieważ Malibu ma aż 6 plaż.
Dzielnica w śródmieściu Los Angeles
Pierwotnie Chinatown (Chińskie Miasto) zostało założone pod koniec dziewiętnastego wieku, lecz rozebrano je, aby zrobić miejsce dla Union Station - jednej z największych stacji kolejowych w USA. Jest ona głównym centrum komunikacyjnym w mieście. Oddzielny ośrodek handlu, znany jako New Chinatown, został utworzony w 1938 roku.
Popularny sport
Zabawa na wietrze i falach Kitesurfing to bardzo popularny sport na Zachodnim Wybrzeżu USA. Zamiast klasycznego żagla używana jest odmiana latawca - utrzymywanego przez żeglującego kitesurfera w znacznej odległości, na barze przypiętym do trapezu (uprzęży) zakładanego przez kitesurfera.
Los Angeles zawsze przyciąga młodych i ambitnych absolwentów szkół i uniwersytetów z całego świata. Kuszeni dobrymi zarobkami i wspaniałym, ciepłym klimatem, chcą spróbować swoich sił w Mieście Aniołów
JD