Reklama

Ferie zimowe 2023. 7 miejsc, do których warto wybrać się zimą

Ferie zimowe 2023 nadchodzą wielkimi krokami. Dni wolne to idealna okazja do tego, by odpocząć i oddać się białemu szaleństwu. Gdzie się wybrać? W Polsce ciekawych miejsc jest bez liku, a popularnością w tym czasie cieszą się przede wszystkim góry. Przedstawiamy 7 miejsc, do których warto się wybrać tej zimy.

Ferie zimowe 2023 nadchodzą. Chociaż jeszcze delektujemy się czasem świąteczno-noworocznym, już teraz warto pomyśleć o tym, gdzie spędzić zimowy wypoczynek - z dzieckiem czy bez. W Polsce miejsc do spędzenia ferii nie brakuje, a największą popularnością cieszą się góry. Miejscowości mniejsze i większe oferują trasy narciarskie, spacerowe, ale i atrakcje dla najmłodszych.

Ferie 2023 - terminy ferii zimowych

Ferie zimowe 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Pierwsi uczniowie na zimowy wypoczynek będą mogli się udać w drugiej połowie stycznia. Dlatego też ostatni tydzień 2022 roku to dobry moment, aby zaplanować, gdzie oddać się białemu szaleństwu.  

Reklama

Oto terminy ferii zimowych 2023:

16 stycznia - 29 stycznia:

lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

23 stycznia - 5 lutego:

podlaskie, warmińsko-mazurskie

30 stycznia - 12 lutego:

kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

13 lutego - 26 lutego:

dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Zobacz również: Niezwykła wieś. Mówią o niej "lubuskie Las Vegas"

Ferie zimowe 2023. 7 ciekawych miejsc, do których warto się wybrać tej zimy

Portal nocowanie.pl podawał, że według przewidywań na zimowy urlop w górach zdecyduje się najwięcej turystów - ok. 60 proc. osób z różnych części Polski.

- Wszystko oczywiście może się zmienić, bo jak dobrze wiadomo, niektórzy zwlekają z wyborem domku w górach lub wyborem noclegów w Zakopanem do ostatniej chwili. To błąd, bo z każdym kolejnym miesiącem będzie coraz trudniej - podawał serwis nocowanie.pl.

Dlatego to już w zasadzie ostatni dzwonek, by zaplanować zimowy wypoczynek.

Zobacz również: 

Najpiękniejsze zimowe wioski w Polsce. Bajka to mało powiedziane

Na tę przyjemność szukają wyjątkowych miejsc. Oto polskie Top 5

Rabka. Uzdrowisko i miasto dzieci

Górski klimat z dala od hałasu i zgiełku. Rabka Zdrój to idealna propozycja na ferie z dziećmi. Miejscowość uzdrowiskowa, która zachęca do aktywnego wypoczynku. Warto wybrać się na spacer po parku zdrojowym i odwiedzić znajdującą się przy al. Jordana pijalnię wód mineralnych. W Rabce można liczyć na sporą dawkę zimowego szaleństwa - narty i łyżwy polecają się! Fani łyżew mogą spróbować swoich sił na lodowisku przy ul. Jana Pawła II. Rabka i okolice obfitują w stoki narciarskie.

Warto również wybrać się na wieżę widokową na Polczakówce. Nazwa wzięła się od wyciągu narciarskiego o tej samej nazwie, przy którym stanęła. Wysokość wieży wynosi 25 m, a prowadzi na nią 100 schodach. Całość jest zbudowana z drewna, a z górnego tarasu rozpościera się widok na Gorce, Babią Górę, Tatry czy Beskid Wyspowy.

W Rabce działa Muzeum Górali i Zbójników, dzięki czemu można dowiedzieć się czegoś więcej o lokalnym folklorze i poznać historię regionu w zabytkowym kościele z XVI wieku Muzeum im. W. Orkana. W Rance działa również znany Teatr Lalek "Rabcio".

Ustroń. Idealny na ferie i nie tylko

Planując ferie, warto wziąć pod uwagę Ustroń. "Brat" Wisły - miasta określanego mianem Perły Beskidów, również może stać się idealnym miejscem wypoczynku. Znane uzdrowisko położone w Beskidzie Śląskim to miejsce nie tylko dla kuracjuszy.  

W mieście nie brakuje przytulnych restauracji czy knajp z pysznym jedzeniem i tras spacerowych. Uwagę zwraca również ciekawa architektura - powstałe w czasach PRL słynne "piramidy" na zboczach Równicy robią niemałe wrażenie.

W Ustroniu znajduje się kolej linowa Palenica - jej dolna stacja mieści się przy ul. Wczasowej. Trasa zjazdowa ma 968 metrów i jest dość szeroka. Na szczyt Palenicy, na wysokość 672 metrów wjeżdża się kolejką krzesełkową. W Ustroniu znajduje się również kolej linowa Czantoria i ośrodek narciarski. Czantoria to najbardziej popularny szczyt w Beskidzie Śląskim z nowoczesną kolejką.

Na liście kolejnych atrakcji znajduje się również tor saneczkowy z Górskim Parku na Równicy w Ustroniu. Saneczkowy rollercoaster jest czynny zimą i latem, bez względu na pogodę. W Ustroniu działa również Muzeum Motocykli Rdzawe Diamenty. To dzieło dwóch osób - Remigiusza Dancewicza i Daniela Kolonki, którzy są pasjonatami i składają swoje motocykle ze starych części. Dla fanów motoryzacji i nie tylko.

W Ustroniu działa również Leśny Park Niespodzianek, który zajmuje fragment stoku Równicy. To specjalny rodzaj ogrodu zoologicznego, gdzie zwierzęta można nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć. W określonych godzinach można je nawet nakarmić. Podstawowa część jest przeznaczona dla dzieci - to 3 kilometry spacerowych ścieżek i specjalny plac zabaw.

Cisna. Rzuć wszystko i wsiądź do Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Kraina Biesów i Czadów to również jedno z miejsc w Polsce, do których warto się wybrać. I to niezależnie od pory roku. Nie bez powodu mówi się: "gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady". Ferie to dobra ku temu okazja, zwłaszcza, że te góry przyciągają jak magnes. Jednym z miejsc, które może stać się naszą bazą wypadową jest Cisna.

To tutaj można wsiąść do Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która zapewni nam wyprawę przez wszystkie bieszczadzkie bezdroża. Ze stacji w Majdanie koło Cisnej pociągi kursują na dwóch trasach, których łączna długość wynosi 20 kilometrów - na wschód w kierunku stacji Przysłup i na zachód do Balnicy. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji, jak kolejka będzie kursować w czasie ferii. Warto sprawdzać na oficjalnej stronie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w mediach społecznościowych.

Zimowy Park Rozrywki Snowlandia w Zakopanem

Pozostańmy jeszcze w górach. Teraz przenosimy się do zimowej stolicy polski, gdzie znajduje się największy śnieżny labirynt na świecie. Zakopane to miasto, które jest tłumnie odwiedzane przez turystów - to oczywiście świetna baza wypadowa w góry i okoliczne miejscowości. Urodzaj stacji narciarskich i innych zimowych atrakcji sprawia, że trudno tu o nudę.

W Zakopanem można odwiedzić też Zimowy Park Rozrywki Snowlandia. Labirynt jest budowany co roku od ośmiu lat z kilkudziesięciu tysięcy bloków śnieżnych na powierzchni liczącej niemal 3 tys. mkw. Dzięki temu jest największym tego typu obiektem na świecie. Oprócz śnieżnego labiryntu znajdziemy tu również tor do zjeżdżania na sankach, wielkie igloo i śnieżny zamek.

A może w Pieniny?

Pieniny i Spisz to bez wątpienia jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Gęsta sieć szlaków turystycznych, stacje narciarskie, trasy rowerowe i spacerowe to tylko niektóre z propozycji, na jakie mogą liczyć turyści.

Osoby szukające wytchnienia z pewnością znajdą je w Szczwnicy i Krościenku nad Dunajcem - to znane miejscowości uzdrowiskowe, w których można raczyć się źródlaną wodą o leczniczych właściwościach. Nie brakuje tu również imprez kulturalnych. Szczawnica to też idealna baza wypadowa, jeśli chodzi o organizację wycieczek, np. do zamków w Niedzicy i Czorsztynie.

Jedną z tras spacerowych jest Droga Pienińska, czyli 10-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż przełomu Dunajca. Widoki na Sokolicę i Trzy Korony zapierają dech! Jeśli warunki na to pozwolą, można wybrać się na Sokolicę i podziwiać panoramę Tatr okrytych śniegiem.

Karpacz i Sudety. Połączenie idealne

Wędrówki po górach, aktywny wypoczynek, miejsce dla miłośników białego szaleństwa. Karpacz to kolejne idealne miejsce na zimowe ferie. W mieście i okolicach znajdziemy duży wybór stoków narciarskich, możemy też spróbować swoich sił na trasach biegowych czy pospacerować w rakietach śnieżnych.

Warto wybrać się na górski trekking i przejść jedną z najbardziej popularnych tras w Karkonoszach, czyli wejściu na Śnieżkę z Karpacza przez Samotnię. Łączna długość trasy to 17 kilometrów.

Karpacz oferuje również sporo atrakcji dla dzieci. Warto wybrać się do Muzeum Klocków i Miejskiego Muzeum Zabawek.

A skoro w Karpaczu jesteśmy, to warto odwiedzić również inne miejsca w regionie. Sudety słyną z idealnych tras narciarstwa biegowego. Warto spróbować swoich sił w Jakuszycach przy Szklarskiej Porębie. Oprócz tras dla profesjonalistów znajdziemy tu również łatwe szlaki dla osób początkujących. Na zimowe spacery warto wybrać się do Wodospadu Kamieńczyka lub Wodospadu Szklarki. Sudety to również wachlarz możliwości, jeśli chodzi o zabytki. To tu znajdują się m.in. Zamek Książ czy Zamek w Bolkowie.

Trójmiasto. A może nad morze?

Ferie zimowe można ciekawie spędzić nie tylko w górach. W końcu spacery brzegiem morza Bałtyckiego mają swój urok również zimą. A do tego dochodzą kwestie zdrowotne. Przepełnione jodem czyste powietrze korzystnie wpłynie na nasz organizm.

Spędzając ferie w Trójmieście nie musimy zapominać o białym szaleństwie. W końcu po to są ferie! W Sopocie można wybrać się na lodowisko przy molo czy na trasę narciarską z wyciągiem na Łysej Górze.

Jeśli pogoda pozostawi wiele do życzenia, w Gdańsku warto wybrać się m.in. na starówkę, zwiedzić Muzeum Bursztynu, wybrać się na Westerplatte czy do Stoczni Gdańskiej. W Gdyni można wybrać się na spacer do portu. Jeśli spędzamy ferie z dziećmi, warto wybrać się do gdyńskiego Centrum Nauki Eksperyment i gdańskiego Centrum Hewelanium na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy