Reklama

Gorące kąpiele w środku zimy

Basenów z wodą termalną jest w Polsce coraz więcej. Dlatego nie zawsze trzeba jechać na drugi koniec kraju, by poczuć dobroczynne działanie ciepłej kąpieli w wodzie bogatej w minerały.

Termy to popularna nazwa wód podziemnych, które po wydostaniu się na powierzchnię mają temperaturę nie mniejszą niż 20 st. C. Działają na nasze ciała na różne sposoby: poprzez temperaturę i związki mineralne. Ciepło poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, przynosi ulgę obolałym stawom i relaksuje. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają za mocno kręgosłupa, a kąpiel w minerałach działa kojąco na skórę. 

Rozwój technologii sprawił, że mamy coraz lepszy dostęp do gorących źródeł. Wiele z nich, obudowanych zjeżdżalniami i fontannami, to już prawdziwe aquaparki!

Reklama

Z widokiem na Tatry

Najpopularniejsze znajdziemy na Podhalu - w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej, Szaflarach oraz Zakopanem. Kąpiel w ciepłym basenie, na świeżym powietrzu z widokiem na ośnieżone góry, robi niezapomniane wrażenie! Woda ma około 35 st. C, więc nie tylko nie zmarzniemy, ale możemy liczyć na znakomite rozluźnienie mięśni po szaleństwie na stoku. 

Zabawa i relaks

Poznań kusi Termami Maltańskimi, gdzie znajduje się aż 18 basenów sportowych i rekreacyjnych! Konkurencją jest Uniejów (57 km od Łodzi) z dwoma basenami solankowymi i sporym aquaparkiem. Zdecydowanie skromniej jest w Mszczonowie (45 km od Warszawy), gdzie zimą działa jeden basen - właśnie z wodą termalną. Nie ma tam aquaparku, co sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Taka atmosfera jest też w słynnych uzdrowiskach, m.in. w Lądku-Zdroju, Ciechocinku i Cieplicach.  

Słowacja. Dla spragnionych jeszcze więcej wody

❆ Aquapark Besenova znajduje się zaledwie 50 km od polskiej granicy, w malowniczym regionie Liptov w miejscowości Besenova. Ma 10 basenów termalnych i aquapark. Wejście od 24 Euro (około 100 zł). 

❆ Aquapark Tatralandia to największy całoroczny park wodny w centralnej Europie. Znajduje się w miejscowości Liptovský Mikuláš około 60 km od polskiej granicy. Oferuje 14 basenów (w tym 9 całorocznych z wodami termalnymi wydobywanymi z głębokości 2500 m). Część wód pochodzi z morza, które znajdowało się tu 40 milionów lat temu! Wejście od 24 Euro (około 100 zł).

Komu nie służą kąpiele termalne

❆Kąpieli termalnych nie powinny zażywać osoby, które cierpią na hemofilię, gruźlicę, żółtaczkę lub padaczkę. Rezygnujemy z nich podczas chorób zakaźnych, stanu zapalnego zatok, zapalenia spojówek, grzybicy. 

❆ Przed kąpielą wskazana jest konsultacja z lekarzem w przypadku osób ze stale podwyższonym ciśnieniem, po przeżytym zawale lub leczących się onkologicznie. Także kobiety w ciąży powinny porozmawiać o takich kąpielach ze swoim lekarzem.

Zobacz także:


Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama