Reklama

Reklama

Jasło: Święto muzyki, wina i śpiewu

Około sto rodzajów różnych win polskich i zagranicznych, blisko trzydziestu wystawców wina, liczne kramy i stragany, dwa dni dobrej zabawy oraz tłumy mieszkańców i gości tak zapowiadają się VIII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. W tym roku jasielski winiarski weekend obędzie się 31 sierpnia i 1 września.

Dni Wina to spotkanie pasjonatów winiarstwa z kraju i Europy oraz tych, którym leży na sercu rozwój jasielskiego regionu winiarskiego. To spotkanie także tych, którzy są po prostu zakochani w winie.

Promocja winiarzy i wina

Organizowane już po raz ósmy Międzynarodowe Dni Wina są doskonałą okazją do promocji winiarzy i wina, jak również Jasła - stolicy polskiego winiarstwa. - To tutaj blisko 30 lat temu Roman Myśliwiec założył pierwszą winnicę w Polsce. Jego śladem poszli inni, dlatego Jasło jest bez wątpienia kolebką podkarpackiego winiarstwa i zawsze nią pozostanie. Nasi winiarze udowodnili, że potrafią robić dobre wina, które są doceniane i poszukiwane przez koneserów. Święto wina to  okazja do prezentacji naszego bogactwa, to czas zabawy i radości - mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Reklama

Wina dobre i godne polecenia

W tym roku degustacja win odbędzie się w nowo wyremontowanej hali zielonego rynku. - Gościć będziemy przede wszystkim wystawców z Polski, a w tej grupie znajdą się oczywiście nasi lokalni winiarze. Będą to między innymi Roman Myśliwiec, Wiktor Szpak, czy Marek Nowiński - wylicza Agata Koba, rzeczniczka jasielskiego magistratu. Wśród blisko 30 reprezentantów winnic, swoje wyroby prezentować będą również Słowacy, Czesi i Węgrzy. Do tego każdy może liczyć na życzliwe, fachowe porady związane z zakładaniem i pielęgnacją winnicy i robieniem własnego wina, a na stoiskach z winiarskimi akcesoriami zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Warsztaty winiarskie

Oprócz degustacji wina, która odbywać się będzie w nowo wybudowanej hali zielonego rynku, miłośnicy wina będą mogli uczestniczyć w warsztatach winiarskich, które poprowadzi Wojciech Bosak, znawca i krytyk winiarski. - Każdy uczestnik tych warsztatów z pewnością dowie się od czego zależy aromat, smak i kolor wina. Czy i  jak można rozpoznać dobre wino, a także jak je serwować i degustować. Poza tym warto się na takie warsztaty wybrać, bo  degustowane będą tylko najlepsze wina - zapewnia  Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, współorganizator imprezy.

...muzyka i śpiew

Całość imprezy zostanie oprawiona porcją muzyki, tańca i śpiewu. Na plenerowej scenie wystąpią zespoły folklorystyczne z zaprzyjaźnionych miast partnerskich, między innymi z Trebiszowa, Truskawca, czy Hodonina. Dodatkową atrakcją będą również gwiazdy muzyczne z kraju i z zagranicy. W sobotę zagrają Lachersi i ukraiński zespół Kozak System, w niedzielę - Larz Reller Band również z Ukrainy oraz Mateusz Mijal z Liberem.

Smaki południa

Impreza przyciąga tłumy smakoszy wina ceniących sobie dobrą muzykę i zabawę, również dlatego, że organizatorzy Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle zawsze przygotowują dla zwiedzających mnóstwo dodatkowych atrakcji: są specjały regionalnej kuchni, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. W tym roku w szczególny sposób Jasło będzie promowało produkty lokalne, które znalazły się na takiej liście, dzięki realizowanemu przez miasto projektowi.

Ostatni wakacyjny weekend warto spędzić w Jaśle.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jasło | Podkarpacie | Weekend (film) | weekendy | wino | podróże

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy