Reklama

Magiczne Roztocze

Kraina zielonych wzgórz i kryształowo czystych rzek zapewnia niezmącony spokój i prawdziwy relaks. Warto tu przyjechać, aby m.in. posłuchać, czy rzeczywiście w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, w Zwierzyńcu podejrzeć koniki polskie, a w Krasnobrodzie pokłonić się cudownemu obrazowi Matki Boskiej.

Region leży we wschodniej Polsce, a częściowo także na Ukrainie. Jest idealny dla spragnionych ciszy, ale również dla miłośników aktywnego wypoczynku.

W mieście ordynata

Sercem i stolicą Roztocza jest Zamość, arcydzieło renesansowej architektury. Miasto założył ordynat Jan Zamoyski w 1580 roku. Najpiękniejszy jest Rynek Wielki, otoczony kolorowymi kamieniczkami ormiańskimi. Na placu króluje ratusz. Każdego dnia w południe z wieży rozbrzmiewa hejnał, grany jednak tylko na trzy strony świata. Jak głosi legenda, ordynat nie życzył sobie, by trębacz pozdrawiał królewski Kraków.

Reklama

W Zamościu narodził się... szwedzki stół, czyli zwyczaj jedzenia na stojąco. Zgodnie z podaniem, w czasie potopu szwedzkiego Zamoyski zgodził się na wspólne śniadanie z wrogiem, ale poza murami miasta. A że nie podano krzeseł, król Gustaw IV spożył posiłek, stojąc. Za nocleg w hostelu w centrum miasta zapłaciasz ok. 40 zł. Więcej na: www.turystyka.zamosc.pl.

Do kościoła po kładce

Zwierzyniec szczyci się urokliwą świątynią na wodzie, która była kiedyś... altaną. Ufundowała ją Marysieńka Zamoyska, późniejsza żona króla Jana III Sobieskiego. Kościołem altana stała się sto lat później. Więcej na: www.zwierzyniec24.pl.

Aktywnie

Wieprz, Bukowa Góra, szumy
To region wręcz stworzony do aktywnego wypoczynku. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej, jak i kajakowej.

Pieszo i rowerem
Urozmaicone i dosyć łagodne trasy nadają się dla turystów w każdym wieku. Najpopularniejszym szlakiem spacerowym jest ścieżka na Bukową Górę (ze Zwierzyńca ok. 5 km w obie strony). Rowerem można wybrać się w okolice rzeki Tanwi. Jej osobliwością jest ciąg 24 progów tworzących wodospady, zwane szumami. Jednak największy znajduje się na jej dopływie - Jeleniu.

Kajakiem
Najpopularniejsze spływy organizowane są na Tanwi i Wieprzu. Kajakarzy można również spotkać na rzekach Łada i Por. Wypożyczenie 2-osobowego kajaka na trasie Obrocz-Zwierzyniec (po Wieprzu) kosztuje 45 zł. Więcej na: www.kajaki-roztocze.pl.

Dla dzieci

Szczebrzeszyn, stawy Echo Roztocze to idealne miejsce dla tych, którzy cenią rodzinne wakacje.

Szczebrzeszyn
Miasto rozsławił Jan Brzechwa, który napisał, że w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie... Od wielu już lat przyjeżdżają tu dzieci, aby to sprawdzić. W mieście jest kilka pomników świerszcza. Najstarszy, drewniany, stoi nad źródełkiem, drugi - z brązu, na rynku, a trzeci (słomiany) w Domu Kultury urządzonym w dawnej synagodze.

Stawy echo
Nad malowniczo położonymi stawami utworzono rezerwat Ostoja, w którym żyją koniki polskie. Zwierzęta same zdobywają pokarm i wychowują młode. Więcej na: www.roztoczanskipn.pl.

Miejsce sakralne

Krasnobród
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej znajduje się najmniejszy na świecie cudowny wizerunek maryjny - ma tylko 9x14 centymetrów! Pochodzi z 1640 roku, a znaleziono go bez najmniejszej rysy na pogorzelisku pozostawionym po najeździe Kozaków. Czym prędzej wzniesiono więc dla niego kaplicę. Z roku na rok przybywało pątników. Niezliczone uzdrowienia sprawiły, że Matkę Boską Krasnobrodzką nazwano Szafarką Łask. Więcej na: www.krasnobrod-sanktuarium.pl.



Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy